اگر پدری از مالی که دارد، به فرزندان زن اولش ندهد و اموالش را به نام زن و فرزندان زن دومش بکنه. آیا فرزندان زن اول می‌تواند ادعای بر اموال داشته باشند؟ و حکم خدا برای این پدر چیست؟

شماره: 
0

اگر پدر پیش از مردن، مالش را به برخی از فرزندان یا دیگران ببخشد، آن حق پدر است و می‌تواند در مال خودش هر طوری که می‌خواهد تصرف نماید، اما اگر وصیت کند که بعد از مرگش اموالش به برخی از فرزندان داده شود و برخی دیگر محروم گردند، به آن وصیت عمل نمی‌شود. بلکه اموال او بر پایه‌ی آیات ارث میان فرزندان تقسیم می‌شود.
توضیح: اگر پدر در زمان زنده بودنش مالش را به برخی فرزندان بدهد و دیگران را از آن محروم نماید، بر خلاف رعایت عدالت میان فرزندان است و کار خوبی نیست و سبب ایجاد اختلاف و بغض و کینه میان فرزندان می‌شود.
نعمان بن بشیر-رضی‌الله‌عنه- می‌گوید: پدرم بخشی از مالش را به من بخشید، مادرم عمره دختر رواحه گفت: تا پیامبر خدا-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- را بر این کار گواه نگیری من به این کار راضی نخواهم شد، پدرم نزد پیامبر خدا رفت تا آن حضرت را بر این هدیه گواه بگیرد. پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرمود: «افعلت هذا بولدک کلهم» آیا به همه فرزندانت چنین هدیه‌ای داده‌ای؟ گفت: نخیر. فرمود: «اتقوا الله واعدلوا فی اولادکم» از خداوند پروا داشته باشید و میان فرزندانتان عدالت را رعایت کنید. نعمان گوید: پدرم بازگشت و بخشش خود را پس گرفت.[متفق علیه]
علما بر پایه‌ی این حدیث گفته‌اند: رعایت عدالت و برابری میان فرزندان واجب است.

.:: جدیدترین ::.