انتخابات پارلمانی ترکیه و راهیابی کوردان به پارلمان

نویسنده: 
جلیل بهرامی‌نیا
انتخابات پارلمانی ترکیه و راهیابی کوردان به پارلمان

دیروز انتخابات پارلمانی ترکیه در میان توقعات و حساسیت‌های متفاوت برگزار شد؛ گرچه حزب حاکم «عدالت و توسعه» بر خلاف گذشته حائز نصاب لازم برای تشکیل دولت مستقل نشد، اما همچنان در صدر قرار گرفت.

اما پدیده‌ی این انتخابات،صعود سیاسی کوردان ترکیه در قالب حزب دموکراتیک خلقها بود که برای نخستین بار با عبور از مانع 10 درصد آرا به پارلمان راه یافت؛ این که به برکت دموکراسی، کوردان فرودست نیز پس از دهه‌های متوالی جدال با انکار و تحریف هویتی، موفق به حضور تشکلی در عرصه پارلمان ترکیه شدند، مایه‌ی خوشحالی تمام کسانی است که دغدغه‌ی صلح و لوازم ساختاری آن مانند آزادی و عدالت را دارند؛ بی‌گمان برقراری برکت‌خیز دموکراسی و امکان مشارکت و رقابت سیاسی، راه را بر فرو خوردگی اعتراضات و تراکم نارضایتی‌ها و مآلاً شکل‌گیری کینه و دشمنانگی می‌بندد و محدودیت‌ها را از حوزه‌ی حقوق و سیاست به دایره‌ی تحمل‌پذیر فلسفه می‌کوچاند و بستر شوم هم‌ستیزی و کین‌توزی را می‌خشکاند!

به نظر می‌رسد مصلحت سیاسی کوردان ترکیه و راه تداوم موفقیت آنان، مراعات اقتضائات کنشگری سیاسی و عبور تاکتیکی رهبران حزب دموکراتیک خلقها از نگاه ایدئولوژیک و ائتلاف با حزب حاکم است که هم نفوذ سیاسی اداری گسترده‌تری دارد و هم به برکت رویکرد و خاستگاه اسلامی، زمینه‌ی روانی و فکری مساعدتری برای همنوایی با مطالبات روای کوردان دارد؛ اما صلاح‌الدین دمیرتاش در همان دقایق آغازین اعلام نتایج، در اقدامی شتابزده صف‌بندی ایدئولوژیک را بر عملگرایی سیاسی ترجیح داد و اعلام کرد در جبهه‌ی اپوزیسيون خواهد ماند و با حزب اسلامگرای حاکم ائتلاف نخواهد کرد! باید به انتظار نشست تا مشخص شود آیا نتیجه‌ی تصمیم دمیرتاش، به سود منافع سیاسی کوردان خواهد بود یا این بار نیز، مصلحت کوردان قربانی ایدئولوژی حزبی خواهد شد!

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1394/03/19

با سلام خدمت استاد گرامی و با تشکر از تحلیل خوبتان ولی کوردان از نظر نگارشی غلط می باشد و کلمه کردها بهتر است آورده شود

2
هه ژار (مهمان)
1394/03/20

باشد که دیگران هم از این رویداد عبرت برگیرند و درس.

3
عدنان حسینی راد (مهمان)
1394/03/23

به نظرم این موفقیت نسبی به هیچ وجه ربطی به ملیت کورد ندارد و صرفا کسب درصدی از آراء جربان چپی مستقر در کردستان ترکیه س، که به وسیله لیدرهای قوی چپ ترک، مدیریت می شود و هیچ ربطی به ملی گرایی کوردی ندارد.
مگر اسلامگرهای کورد طرفدار عدالت و توسعه و حزب مطالبه آزاد و ... چه موجوداتی و با چه نژادی هستن که تحفه ای مثل دمیرتاش رو در کرسی رهبری کوردها ترکیه قرار دهیم!!!!!