دیدار برخی از ناشران اهل سنت با دستیار ویژه رئیس جمهور

دیدار برخی از ناشران اهل سنت با دستیار ویژه رئیس جمهور

جمعی از ناشران اهل سنت با دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی حجة‌الإسلام یونسی دیدار کردند. 

 در این دیدار که چهارشنبه گذشته در دفتر آقای یونسی انجام گرفت، ناشران اهل سنت به بیان دغدغه‌ها و مشکلات خود در حوزه نشر پرداختند. سجادی مدیر انتشارات آراس ضمن تشکر از فرصت داده شده، 8 سال گذشته را سالهای پر از مشکل برای حوزه نشر برشمرد و افزود: شهروند درجه دو بودن را به خوبی لمس و احساس کردیم. وی که به نمایندگی از سایر انتشارات سخن می‌گفت، مهمترین مشکل انتشارات اهل سنت را درج عنوان «ویژه اهل سنت» بر کتابها دانست و تأکید کرد که: این امر ضمن اینکه تبعیض تلقی می‌شود، موجب واکنش منفی برخی از شهروندان در مواجهه با کتابهای ما می‌شود و فروش آنها را در سطح کشور به حداقل رسانده است. وی همچنین تصریح کرد: با وجود عنوان «ویژه اهل سنت» موارد سانسور و حذفیات در کتاب‌ها از طرف وزارت ارشاد بسیار زیاد است. از جمله: حذف عنوان "رضی الله عنه" و "شهید" برای برخی از اصحاب.

مدیر انتشارات آراس ممانعت شفاهی از چاپ برخی از کتاب‌ها در حوزه عقاید، تاریخ صحابه، مسائل سیاسی قوم کُرد را از دیگر مشکلات برشمرد و نیز خاطر نشان کرد: ناشران اهل سنت از حضور در نمایشگاههای کتاب در استان‌ها محروم‌اند و برای حضور در نمایشگاه بین المللی هر ساله با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

 وی در ادامه به برخی مشکلات دیگر اشاره کرد؛ از جمله:

1- جمع آوری برخی کتاب‌های اهل سنت در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب بدون هیچ‌گونه هماهنگی و در برخی موارد به‌صورت شبانه؛ و ممانعت از حضور برخی از ناشران در این نمایشگاه‌ها، برای نمونه ممانعت از حضور انتشارات کردستان برای نمایشگاه امسال(اردیبهشت 94) به دلیل چاپ کتاب‌هایی در حوزه‌ی زندگی‌نامه خلفای راشدین در سال‌های گذشته.

2- عدم اعطای کارت دائم چاپ به انتشارات اهل سنت که این امر موجب می‌شود برای تجدید هر چاپ مراحل دریافت مجوز مجدداً انجام گیرد.

3- عدم خرید کتاب از ناشران اهل سنت از طرف وزارت ارشاد و سایر ارگان‌های دولتی برخلاف سال‌های پیشین

4- طولانی بودن بیش از حد معمول و سختگیری ویژه در ممیزی کتاب برای انتشارات اهل سنت به ویژه در استان‌های شرقی کشور تا جایی که چاپخانه‌ها هم به صورت غیر قانونی اقدام به حذف برخی مطالب می‌کنند.

در این دیدار آقای باقریان معاون دستیار ویژه ضمن خوشامدگویی به حاضرین اشاراتی به انتظارات و خواسته‌های ناشران نموده و اظهار امیدواری کرد که با جمعبندی مشکلات و انتقال آنها به مسئولان، مسایل مربوط به این عرصه کاهش یابد. در ادامه این دیدار حجة‌الإسلام یونسی ضمن بیان برخی مشکلات موجود و اظهار امیدواری نسبت به رفع تدریجی موانع، انتشارات را جزو منابع اصلی فرهنگی کشور دانست و گفت: ضرورت دارد که در انتشار کتب چند مطلب بعنوان خطوط قرمز رعایت شود 1- پرهیز از انتشار مطالب تفرقه‌انگیز 2- پرهیز از انتشار مطالبی که در تقویت افراط‌گرایی است. وی افزود: ما معتقدیم که سانسور فقط در مواردی محدود وجود داشته باشد نه گسترده. 

دستیار ویژه رئیس جمهور تأکید کرد: اهل سنت باید عقاید صحیح خود را بگویند چرا که اهل سنت به کسی گفته می‌شود که باورهایش با شیعه تفاوت دارد و نباید مانع طرح این مسایل شد. وی همچنین چاپ کتب تاریخی در زمینه‌ی اقوام را حق طبیعی آنان دانست و ابراز داشت: ضمن تقویت اقوام و فرهنگ ایرانی، باید اجازه دهیم تاریخ و فرهنگ خود را بیان کنند ولی نباید به پان‌کردیسم و پان‌ترکیسم منجر شود. 

وی در پایان سخنان خود گفت: امروزه به برکت اینترنت هیچ چیز را نمی‌توان از هیچکس منع کرد و افراد همه‌ی مطالب خود را به راحتی در فضای اینترنت نشر می‌دهند.

حجة الاسلام یونسی با تأکید بر اینکه فاجعه‌ی بزرگتر این است که ایرانیان کتابخوان نیستند، گفت: گرفتاری دیگر این است که با وجود این حجم کم مطالعه، ما گاهی ممیزی و سد و مانع نابجا برای کتاب می‌گذاریم.

وی در پایان برخی موانع را در حوزه نشر نامناسب دانست و گفت: برخی کارها شاسیته ملت ما نیست و ابراز امیدواری کرد که با پیگیری مسولان، این مشکلات کمتر شود.

در این دیدار هر کدام از ناشران نیز به شکل ویژه به بیان مشکلات نشر پرداختند.

دیدار برخی از ناشران اهل سنت با دستیار ویژه رئیس جمهور
دیدار برخی از ناشران اهل سنت با دستیار ویژه رئیس جمهور
دیدار برخی از ناشران اهل سنت با دستیار ویژه رئیس جمهور
دیدار برخی از ناشران اهل سنت با دستیار ویژه رئیس جمهور
دیدار برخی از ناشران اهل سنت با دستیار ویژه رئیس جمهور
بدون امتیاز