مشکلات و مطالبات مطرح شده در دیدار با دستیار ویژه‌ی ریاست جمهوری

نویسنده: 
حیدر غلامی
مشکلات و مطالبات مطرح شده در دیدار با دستیار ویژه‌ی ریاست جمهوری

به گفته‌ی بزرگان ما بیان مشکلات و نقد از مسئولان بدون ترس و لکنت زبان در برابر آنان در مملکت اسلامی باید امری طبیعی باشد. بیان رنجها، مشکلات و مطالبات مردم نزد مسئولان ـ در هر سطحی ـ و پیگیری جدّی آنها، از امور بدیهی در کشورداری و حق طبیعی مردم است؛ و خلعتی نیست که فردی آن را به مردم عطا کرده باشد؛ و به واسطه‌ی آن بر مردم منت نهد.
 صبح روز شنبه، 24 خردادماە 1393 جمعی از اهل سنت استان کرمانشاه با آقای یونسی دستیار ویژه‌ی ریاست جمهوری در امور اقوام و مذاهب دیدار کردند؛ که نقل خلاصەای از گفته‌ها و مطالبات مطرح شده در آن را خالی از لطف نمی‌دانم.
ـ زمانی که ایران در انزوای سیاسی قرار داشت و تورم و بیکاری روز به روز بیشتر می‌شد و... انتخابات ریاست جمهوری فرا رسید. آقای روحانی با شعار دولت تدبیر و امید و ادعای همراه داشتن کلید رفع مشکلات، وارد عرصه‌ی رقابت‌های انتخاباتی شد. کردها و اهل سنت نیز همگام با سایر اقوام و... به برنامه‌های ایشان (به خصوص در زمینه‌ی اقوام و مذاهب) رای گسترده و معناداری دادند.
 ـ علی رغم وجود مشکلات و کمبودها در تمام ایران، برخی بی مهریها، تبعیض‌ها و ناعدالتی‌ها نسبت به اهل سنت وجود دارد؛ که با شعارهای اساسی انقلاب مردم ایران مغایرت داشته و زیبنده‌ی نام جمهوری اسلامی ایران نمی‌باشد. شعارهای انتخاباتی آقای روحانی و تعیین دستیار ویژه‌ی ریاست جمهوری در امور اقوام و مذاهب، دال بر صدق این مدعاست و بیانگر مشکلات و کمبودهای ویژه‌ی آنهاست. انتخاب نام جمهوری اسلامی ایران توسط بنیانگذار انقلاب و اکثریت مردم، دقیق و حساب شده بود. بر این اساس اسلام محصور در یک مذهب خاصی نیست و در ایران، اسلام یعنی شیعه و سنی، نه ‌یکی از آنها. ایران نیز از آن همه‌ی ایرانیان است، نه ‌یک قوم یا مذهب مشخصی. پس جمهوری اسلامی ایران ملک قوم یا مذهب مخصوصی نبوده و نیست؛ بلکه از آن تمام ایرانیان می‌باشد.
ـ عدم تطبیق و اجرای مواد و بندهایی از قانون اساسی در رابطه با اقوام و مذاهب (تدریس زبانهای قومی در مدارس و آزادی برگزاری مراسم و اعیاد مذهبی و...).
ـ وجود تبعیض و عدم استفاده از نیروهای شایسته و متخصص اهل سنت در پست‌ها و مناصب مدیریتی در سطوح میانی (استاندار و...) و سطوح بالاترـ حداقل تا سطحی که قانون اساسی اجازه داده است.

ـ وجود تفتیش عقاید و فیلتر گزینش در استخدامی‌ها؛ و محروم کردن عده ای از افراد متخصص و متعهد از حق خود.
ـ وجود نگاه امنیتی و بی اعتمادی در اکثر مناطق سنی نشین.
ـ عدم اختصاص چند دقیقه در صدا و سیما به اهل سنت.
ـ توهین به مقدسات و رموز اهل سنت توسط عدەای افراط‌گرا و تندرو.
ـ تلاش گروهی تفرقەافکن و مخالف وحدت در راستای معرفی اهل سنت به عنوان افراط‌گرا، خشونت‌طلب و تروریست؛ و ترویج نوعی سنی‌ستیزی. در حالی که اکثریت مطلق اهل سنت میانەرو و مخالف تندروی و افراط‌گرایی‌اند.
ـ عدم نقش تأثیرگذار اهل سنت در شورای برنامەریزی مدارس اهل سنت (از یازده نفر عضو این شورا تنها سه نفر از آنان اهل سنت می‌باشند).
ـ ممهور کردن کتب نویسندگان اهل سنت به مهر «ویژه‌ی اهل سنت»؛ جهت برحذر داشتن اهل تشیع و دیگران از مطالعه‌ی اینگونه کتب.
ـ عدم مشارکت مردم در انتخاب امامان جمعه و جماعات.
ـ و...
با آگاهی از وجود مشکلات و موانع داخلی و خارجی انتظار می‌رود که دولتمردان جهت اجرایی کردن منشور حقوق شهروندی و بیانیه‌ی ده مادەای آقای روحانی در زمینه‌ی اقوام و مذاهب برنامەریزی کرده و گام‌های عملی بیشتری بردارند.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1393/03/30

باسلام وتشکر ازآقای غلامی بخاطر این گزارش! ازبیانات دلسوزانه وشجاعانه استادبهرامی درآن نشست سپاسگزارم امیدوارم مسوولین مربوطه به مطالبات مسلم وقانونی اهل سنت توجه نموده وثابت کنندکه تضییع حقوق آنان تاکنون عمدی نبوده وهدفمندنبوده است

2
ریبوار (مهمان)
1393/03/31

آنچه که آقای غلامی دسته بندی نموده اند جای تقدیر دارد از آن بابت که با نظم و ترتیب خاصی موارد را بر شمرده اند. ولی سوال اینجاست .آیا این مواردجزء همان قوانینی نیستند که خود این مسئولین نوشته اندو اجرا می نمایند؟ آیا آن ها با این موارد آشنایی و آگاهی ندارند؟ که اگر ندارند پس چه مسئولی هستندو چرا مسئولیت قبول کرده اند؟ واگرآگاهی و آشنایی دارد بیان آن ها توسط ما برای او چه دردی را دوا می کند. بنده با توجه به دنبال کردن چنین نشست هایی این گونه برداشت کردم و به نتیجه رسیدم که آن ها در نشست ها و سیاستگزاری ها خود نمونه هایی خیلی بزرگتر و سنگین تر از این مواردی که آقای غلامی به آن اشاره نموده اند را طراحی کرده اند و سیاست اجرای آن را هم طراحی نموده اند وبا برگزاری چنین نشست هایی می خواهند میزان آگاهی حاضرین آن نشست ها را نسبت به سیاست های پشت پرده ارزیابی نمایند. (ومکروا و مکرالله والله خیرالماکرین)