دیدار هیئت خراسانی جماعت با دستیار ویژەی رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی

دیدار هیئت خراسانی جماعت با دستیار ویژەی رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی

جمعی از اعضای جماعت خراسان با حجت‌الاسلام علی یونسی، دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، روز شنبه ٣ خرداد ماە ١٣٩٣ در دفتر وی، دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار محمدعلی آریانژاد، عضو خراسانی شورای مرکزی جماعت در سخنانی ضمن تشکر از دولت بابت تأسیس نهاد ویژه امور ادیان، اقوام و مذاهب، گفت: «تحقق شایستەسالاری می‌طلبد که در خراسان از فرهیختگان اهل سنّت که تعداد کمی هم نیستند در مدیریت‌های استانی و شهرستان‌ها استفاده شود. هرچند اگر بنا بر انتخاب اهل سنّت به شکل صوری باشد و از افراد قوی و دارای هویت اهل سنّت استقاده نشود، بهتر آنست که اصلاً استفاده نشود، چرا که به کارگیری فردی ضعیف از اهل سنّت تبعات منفی برای دولت و اهل سنّت دارد.»

این عضو ستاد انتخابات آقای روحانی در استان خراسان جنوبی افزود: مردم به تغییر و اعتدال رأی داده‌اند، اراده‌هایی در کارند تا امید‌ها را به یأس و برنامه‌های دولت را فاقد تدبیر معرفی کند. مثلاً بحث مهم تحقق حقوق شهروندی به نفع همه‌ی ایرانیان است و در درازمدت، از محرومیت و مظلومیت اقوام و مذاهب همه ضرر می‌بینند.

وی درباب وظیفەی دولت در تسهیل فعالیت‌های مدنی در جامعە افزود: دولت تدبیری بیندیشد که سازمان‌های مردم‌نهاد بتوانند سریع و آسان مجوز بگیرند و به عنوان نهاد‌های مدنی حضور مؤثری داشته باشند و در مورد گزینش‌ اهل سنّت برای هیأت‌های علمی و... در بعضی جا‌ها مدیران سلیقەکاری می‌کنند و از گزینش اهل سنّت پرهیز می‌کنند، که باید بررسی و اصلاح شود.

وی در پایان سخنانش گفت: «برخی از مدیران میانی امنیتی قائل به حفظ وضع موجود و یا تشدید نگاه امنیتی نسبت به فعالیت‌های مذهبی، فرهنگی و سیاسی‌ هستند و برای افراد حتی هزینه شرکت در جلسات قرآنی را بالا می‌برند و عرصەی فعالیت را تنگ می‌کنند. از این رو لازم است که بخصوص در مناطق اهل سنّت از مدیران میانی آگاه و همگرا با سیاست‌های دولت استفاده شود.»

 در این دیدار حجّت الاسلام علی یونسی نیز ضمن تأیید مطالبات اهل سنّت و جماعت گفت: «دولت و حاکمیت هیچ تردیدی در مطالبات شما ندارند و دولت وعده داده که باید نسبت به حقوق همەی آحاد مردم طبق قانون عمل کند. در انتصاب‌ها باید شایستەسالاری حاکم شود. در خارج از حاکمیت و دولت بسیاری از مراجع همین عقیده را دارند. برخی‌ها بر اساس گزارش‌های خلاف مثل افزایش جمعیت و... نگران شده‌اند که باید با این دسته ارتباط نزدیک برقرار کرد و مراوده داشت تا توجیه شوند.»

 وی ضمن اشاره به تأثیر انکارناپذیر جماعت اخوان المسلمین در رشد کارگزاران نظام و اعتدال و میانەروی جماعت دعوت و اصلاح ایران گفت: «ما از آرا و کتاب‌های رهبران اخوان مثل سید قطب و حسن البناء لذت می‌بریم. خیلی از مسئولان جمهوری اسلامی با آن افکار رشد کردند و بالا آمدند. این جماعت، جماعتی معقول و منطقی است و ما دوست داریم اهل سنّت ایران مانند جماعت دعوت و اصلاح ایران باشند. شما و اخوان یک اسلام جهانشمول را معرفی می‌کنید. اسلامی که طرفدار صلح و عدالت است. سیاست ما هم، جهانی عاری از خشونت است. شما در جاهای دیگر هم به همین صورت شناخته شده‌اید.»

دستیار ویژەی رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، ضمن اشاره به اینکه سیاست نظام و رهبری هم جز اتحاد فریقین نیست، تأکید کرد: اختلاف در فروع و احکام عملی طبیعی است. اشتراکات ما خیلی زیاد است و اگر اختلاف در اصول هم باشد جایی برای دعوا نیست.

وی ضمن تأکید بر اینکه دولت تدبیر و امید، در اعمال تغییرات تحت فشار است گفت: عده‌ای در حاکمیت و تعدادی بیرون از آن، که مؤثر هم هستند، موضوع را به سمت دیگری می‌کشند و دولت‌ به طور جدی تحت فشار است. برخی تلاش می‌کنند وضع گذشته را حفظ کنند، مایل نیستند استاندار‌ها و فرماندار‌ها عوض بشوند.

یونسی درباره‌ی گزینش‌ افراد اهل سنّت افزود: «اخیراً نامه‌ای به رییس جمهور درباره‌ی گزینش‌ها نوشته‌ام و برخی از موارد را بیان کرده‌ام. وی ضمن ابراز خرسندی از وجود چنین جماعتی و تأکید بر تداوم گفتمان مدنی و مطالبەی خشونت‌پرهیزانەی مطالبات گفت: «رفتار صبورانه و شکیبایی شما در تصمیمات مقامات جمهوری اسلامی خیلی مؤثر است.»

مصطفى اربابی دیگر عضو شورای مرکزی جماعت از خراسان رضوی نیز در این دیدار، در دو بخش، به بیان مشکلات عموم اهل سنّت خراسان و مشکلات جماعت دعوت و اصلاح ایران به ویژه پرداخت.

در این دیدار آقایان محمداعظم احراری مسئول هیئت نظارت و داوری جماعت، عبدالقادر سرفرازی مسئول هیأت اجرایی استان خراسان رضوی، عبدالواحد ناصری مسئول روابط عمومی استان و نصیری از اعضای جماعت در استان نیز حضور داشتند.

دیدار هیئت خراسانی جماعت با دستیار ویژەی رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی
دیدار هیئت خراسانی جماعت با دستیار ویژەی رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
حمیده الهیاری (مهمان)
1393/03/22

سلام،کاش همه حرفها به واقعیت بپیوندد!! ماکه همیشه غیراین را دیدیم!!همیشه وعده و وعیدهای سر خرمن دیدیم!!این توجیه هم که بقیه چوب لای چرخ دولت می گذارند دیگر کلیشه ای ونخ نما شده!!این را نگویند چه بگویند؟؟!! جالب است که باز هم انتظار صبوری دارند!!! یکی نیست سؤال کند آخر صبوری چقدر وتا کی؟؟!!حتما تا زمان ظهور منجی عالم!! که خود به خود عدالت برقرار شود!!!