بررسی پیامدهای فاجعه طبیعی بدخشان با استاد عبدالفتاح جواد از رهبران جمعیت اصلاح

نویسنده: 
عبدالسلام سلیمی
بررسی پیامدهای فاجعه طبیعی بدخشان با استاد عبدالفتاح جواد از رهبران جمعیت اصلاح

اخبار دریافتی از رسانه‌های مختلف افغانستان حاکی از تلاش مستمر اعضا و هوادران جمعیت اصلاح افغانستان برای امدادرسانی به هموطنان خود در فاجعەی طبیعی استان بدخشان است. تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که استاد و داعی بزرگوار آقای عبدالفتاح جواد از رهبران جمعیت اصلاح افغانستان و عضو اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمین شخصاً در رأس گروه امداد اصلاح در میان آسیب دیدگان حضور داشت. به همین خاطر خدمت ایشان رسیدیم تا از وضعیت آن منطقه و همچنین کمک‌هایی که توسط گروه‌های مردمی، به‌ویژه جمعیت اصلاح افغانستان به مردم منطقه عرضه شده بپرسیم.

جناب استاد، ابتدا کمی در مورد آن منطقه‌ای که حادثه رخ داده توضیح دهید: اینکه چند روستا و چند هزار نفر در معرض حادثه مذکور قرار گرفته‌اند؟
منطقەی آب باریک در ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان دو هفته قبل در اثر لغزش کوه صدمه دیده و چندین خانه با همه افراد و وسایل آن زیر خاک دفن گردیده است. در ابتدا گزارش شد که ۲۷۰۰ نفر زیر آوارند، اما گزارش‌های دقیق بعدی نشان می‌دهد که تعداد قربانیان کمتر از این بوده، اما قریه در مجموع که عبارت از ۲۵۰ خانه بوده به اشکال گوناگون آسیب دیده است. 
 اصل حادثه چگونه بوده و چه چیزی باعث ریزش کوه شده است؟
کوه‌های ولایات شمال افغانستان بخصوص بدخشان بیشتر خاکی است و درخت ندارد. لذا اگر بارش پی در پی رخ دهد کوه‌ها نرم شده و سبب خطر برای مردم می‌شود. منطقه آب باریک نیز با همین مشکل روبرو است. مردم آن مشغول کار و زندگی روزمره بوده که کوه ناگهان ریزش و قریه را کملا زیر آوار خود دفن می‌کند. 
 تاکنون چند نفر مرده و زخمی شده‌اند؟
آمار دقیقی در دست نیست، چون قربانیان حادثه زیر انبوهی از خاک‌اند. می‌توانیم بگوییم که ده‌ها نفر زندگی خود را از دست داده و آنانی که نجات یافته‌اند نیز دچار یک نوع مشقت و سختی شده‌اند. 
 چه تعداد از زیر آوار نجات پیدا کرده‌اند؟
جواب: تعداد نجات یافته گان اندک است.
فاصله محل حادثه تا مرکز استان بدخشان چند کیلومتر است؟
محل حادثه حدود ۳۰ کیلومتر از مرکز ولایت فاصله دارد. 
 آیا جاده و راه مناسب برای رفت و آمد به آن منطقه وجود دارد؟
جاده‌ای که به طرف قریه آب باریک می‌رود اگر چه اسفالت نیست، اما خوب است، اما یک سری قریه‌های دیگر که در اثر لغزش کوه و سرازیر شدن سیلاب ضرر دیده‌اند از راه مناسب برخوردار نیستند. 
 آیا دولت هم به کمک مردم آسیب دیده شتافته است یا اینکه خود مردم و گروه‌های اجتماعی و انسانی به داد مردم رسیده‌اند؟
در این شکی نیست که دولت در این مورد کمک نموده و مسئولین بلند بایه دولت به‌خصوص رییس جمهور، حامد کرزی به منطقه سفر نمودند، اما مردم، موسسات و گروه‌های اجتماعی و انسانی کمک بیشتری نمودند.
از جمعیت اصلاح چند نفر برای کمک به مردم در آن منطقه حاضر شدید؟
جمعیت اصلاح سه تیم را به منطقۀ آسیب دیده فرستاد. تیم پزشکی که بیشتر از ۵۰۰ تن را معاینه نموده و به آن‌ها دارو دادند، تیم خدمات، متشکل از ۵ نفر که مستحقین کمک را شناسایی نمودند و سپس گروه سوم، کاروان کمک‌ها متشکل از ۱۰ تن به منطقه سفر نموده و کمک‌ها را به شکل منظم توزیع نمودند. 
کمک‌های جمعیت اصلاح در چه زمینه‌هایی بوده است؟
جمعیت اصلاح مواد غذایی و البسه مورد نیاز مردم بوده در بدخشان بین آن‌ها توزیع نمود. در استان‌های جوزجان و سمنگان نیز ۲۰۰ خیمه با دو کامیون حاوی البسه و لوازم خانگی نیز بین آسیب دیدگان سیلاب توزیع شد. 
 آیا می‌توانید ارزش مالی کمک‌های جمعیت اصلاح برای ما بیان کنید؟ اگر ممکن است لطفا به دلار بفرمایید.
کمک‌هایی که جمعیت اصلاح به استان‌های بدخشان، جوزجان، سمنگان، بغلان و لوگر رسانده و یا در حالت رسانیدن است ۷۵ هزار دلار ارزش مالی دارد. 
 آیا امدادگران اصلاح هنوز در منطقه حضور دارند؟ تا چند روز قرار است آنجا بمانند؟
امدادگران محلی جمعیت اصلاح هنوز آنجا هستند و ان شاء الله در روزهای آینده امدادگران جدید از مناطق دیگر به آن‌ها می‌پبوندد. 
 آیا از خواهران اصلاح هم کسانی برای کمک به زنان و دختران آسیب دیده همراه شما حاضر بودند؟
با تاسف که از بخش خوهران جمعیت اصلاح با ما کسی نبوده چون منطقه دورافتاده است. لذا سفر به آنجا برای خواهران دشوار می‌باشد. 
 آیا جمعیت اصلاح در آن منطقه نیز شعبه و اعضا و طرفدار دارد؟
بلی! جمعیت اصلاح در بدخشان دفتر ساحوی، اعضا و همکاران بسیاری دارد. 
 مردم منطقه هنوز به چه چیزهایی نیاز دارند؟
مردم برای تعمیر و بازسازی خانه‌‌هایشان به کمک‌های نقدی احتیاج دارند.
چه درخواستی از نیروهای دولتی و مردمی برای کمک رسانی به مردم منطقه دارید؟
خواست من از دولت این است که باید بخشی از زمین برای این مردم مشخص سازد تا در آنجا خانه آباد سازند و نیز در تعمیر خانه‌ها به ایشان کمک نمایند. از مردم خود می‌خواهیم که همیشه آماده کمک به آسیب دیدگان باشند و نهادهای مورد اعتمادشان را حمایت مالی نموده تا آنان در صورت وقوع چنین حوادثی فی الفور اماده اقدام باشند.

با تشکر از جوابهای خوب و شفاف شما، در آخر هر سخن و پیامی دارید می‌توانید بفرمایید.
از عموم ملت افغانستان و نهادهای امدادرسان تشکر می‌کنم که به آسیب دیدگان کمک نمودند. در حقیقت این حادثه نمادی از وحدت و اتفاق مردم افغانستان را به نمایش گذاشت، امیدوارم که این وحدت را حفظ نموده و در آینده نیز در چنین موارد با هم دیگر محبت و صمیمیت نشان دهند. از شما و برادران و خواهران جماعت دعوت و اصلاح ایران بخاطر پیگیری این قضیه تشکر می‌نمایم.
لطف دارید استاد. بنده نیز از طرف خود و همەی اعضا و هواداران جماعت دعوت و اصلاح ایران از شما و همەی مردم شریف افغانستان به‌خصوص برادران دلسوز جمعیت اصلاح تشکر می‌کنم.

بدون امتیاز