نخستین نشست هیأت اجرایی مرکزی جماعت در سال ۹۳ برگزار شد

نخستین نشست هیأت اجرایی مرکزی جماعت در سال ۹۳ برگزار شد

نخستین نشست هیأت اجرایی مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران در سال ٩٣، چهار شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه در دفتر مرکزی برگزار شد.

بنا بە گزارش روابط عمومی مرکزی جماعت، نخستین نشست هیأت اجرایی مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران در سال ٩٣، چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه با حضور مسؤولان هیأت‌های اجرایی استان‌ها و معاونت‌های مرکزی برگزار شد.
در آغاز جلسه، استاد عبدالرحمن پیرانی، «دبیرکل جماعت» بیاناتی حول محور اهمیت اقامه قسط و عدل در جامعه ارائه کرد و با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، محورهای اساسی دعوت انبیا را اینگونه بر شمرد: ۱- آشنا کردن مردم با پرودگار خالقشان بر مبنای توحید و یکتاپرستی. ۲- آشنا کردن مردم با فلسفه خلقت و اینکه انسان موجود عبث و بی‌هدفی نیست، بلکه موجودی است مکرم و مسجود ملایک که تمام پیامبران و کتاب‌ها به خاطر او نازل شده است ۳- اتمام حجت با مردم ۴- تبشیر و انذار به مردم ۵- و در ‌‌نهایت یکی از مهم‌ترین محور‌های کار پیامبران، اقامه قسط بوده است.
استاد پیرانی آیه لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَ أَنْزَلْنَا الْحَدیدَ فیهِ بَأْسٌ شَدیدٌ وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ وَ لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ وَ رُسُلَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزیزٌ (حدید، آیه۲۵) را حامل این پیام دانست که پیامبران با ارایه دلایل و برهان‌های قاطع و معجزات، همراه با برنامه و منهج و نقشه راهی برای زندگی، میزان و معیاری نیز جهت انتظام امور و ترسیم حدود دایره حرکت انسان را تعیین کرده‌اند. وی اشاره به حدید (آهن) را به عنوان نماد و ابزار قدرت نه برای اجبار و اکراه مردم به پذیرش دین، بلکه به عنوان ابزاری در دست نمایندگان مردم، برای احقاق حق دانست. زیرا اجبار واکراه در دین اسلام اصولا جایگاهی ندارد. عبادت تنها زمانی در پیشگاه خداوند قابل قبول است که براساس آگاهی و شناخت و اخلاص صورت گرفته باشد. هر عبادتی که به خاطر غیر خدا باشد، فاقد ارزش است و تبدیل به نفاق و شرک می‌شود. بنابراین دینی که از شرک و نفاق به عنوان گناهان بزرگ یاد کرده است، یقینا امکانات خود را در این راستا به کار نخواهد گرفت. علاوه بر این آیات زیادی در قرآن بیانگر این حقیقت است که در دین جایگاهی برای اجبار و اکراه وجود ندارد.
وی در ادامه نتیجه گرفت که عدالت و مساوات و حق مداری و قرار دادن هر چیزی در جایگاه اصلی و شایسته خود، صبغه نخستین اسلام و پیام رسالت پیامبر عظیم الشأن اسلام بوده است. التزام به مبدا عدالت و سعی و تلاش برای اقامه عدل در زندگی خود، خانواده و در میان مردم، وظیفه همه پیروان دین مبین اسلام است. بخصوص حاکمان که باید در توزیع ثروت و قدرت و فرصت همواره میزان الهی و انسانی عدل را مورد نظر قرار دهند و به تفاوت‌های خدادای انسان‌ها مانند زبان و رنگ و قومیت، و نیز به انتخاب‌های ارادی آن‌ها همچون انتخاب عقیده و دین و مذهب احترام بگذارند و آن‌ها را مورد ظلم و اجحاف قرار ندهند.
عضو شورای مرکزی اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان، یادآور شد که همه‌ی ما با التزام به مبدأ عدل و حق مداری به عنوان یکی از ویژگی‌ها و مظاهر مهم زندگی دین دارانه، در تعامل با خالقمان، در تعامل با نزدیکان، و نیز در تعامل با تمام مخاطبان خود باید تلاش کنیم که در زمره ظالمین نباشیم چرا که یقیناً نقطه مقابل قسط، ظلم است. وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که همگان، بخصوص کسانی که آگاهانه دین را پذیرفته‌اند بیش از پیش درراستای احترام به یکدیگر و احترام به تفاوت‌های جامعه ما که کم هم نیستند، کوشش کنیم تا بتوانیم که این تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسیم و آن‌ها را وسیله همکاری و تعاون قرار دهیم، نه وسیله بغض و کینه و پایمال کردن حقوق دیگران.
در این نشست، مسؤولان هیأت اجرایی استان‌ها ضمن ارایه گزارش کاری خود به بیان وضعیت سیاسی در مناطق پرداختند و از انجام تغییرات مثبت در برخی از استان‌ها از جمله هرمزگان ابراز خرسندی کردند و در مقابل از ابراز امیدواری کردند که در برخی استان‌ها همچون خراسان رضوی و جنوبی، آذربایجان غربی و کردستان گفتمان تدبیر و امید با سرعت مناسب تری حاکم شود.

نخستین نشست هیأت اجرایی مرکزی جماعت در سال ۹۳ برگزار شد
نخستین نشست هیأت اجرایی مرکزی جماعت در سال ۹۳ برگزار شد
نخستین نشست هیأت اجرایی مرکزی جماعت در سال ۹۳ برگزار شد