لزوم توجّه بیشتر به اهل سنّت

لزوم توجّه بیشتر به اهل سنّت

بالاخره پس از حدود دو ماه ماجرای گروگانگیری مرزبانان كشورمان توسط گروهک تروریستی موسوم به جیش‌العدل با تلاش و همگرایی همه‌ی نیروها به پایان رسید. هرچند هنوز مشخص نشده است كه پنجمین مرزبان به چه سرنوشتی دچار شده است. در این بین علمای اهل سنت با همراهی و همكاری خود، اثبات كردند كه منافع ملی كشور برای آنان از اهمیت زیادی برخوردار است. اهل سنت از اول انقلاب تا امروز نشان دادند که به هیچ وجه دنبال خشونت و حل مشکلات خود از طریق خشونت‌گرایی نیستند. هنگامی کشور درگیر جنگ تحمیلی هشت ساله با رژیم بعث عراق بود یا دوره‌ی حضور آمریکا در خلیج‌فارس، اهل سنت هیچ سوءاستفاده‌ای از شرایط نکرده است و خدشه‌ای به منافع ملی وارد نکرد. در واقع اهل سنت به دنبال رشد و توسعه‌ی کشور هستند. در قضیه‌ی گروگان‌گیری مرزبانان هم اهل سنت نشان دادند که همگام با سایر هموطنان دغدغه‌ی نجات جان مرزبانان را دارند. در این بین مولوی عبدالحمید هم نقش قابل توجهی داشت و در واقع اهل سنت نشان دادند که جدا از قدرت حکومت مرکزی، این ظرفیت را دارند که حلال مشکلات محلی بوده و با سایر مردم کشور همکاری کنند.
اهل سنت هم شهروندان این کشور هستند و واقعاً ثابت کردند که هرگاه آنان فعال بودند دشمن نتوانسته بر خاک ایران تسلط پیدا کند. در واقع اهل سنت در دفاع از این كشور تلاش‌های زیادی کرده و شهدای زیادی هم تقدیم اسلام و کشور کرده‌اند.
به نظر من دولت باید بیشتر از اهل سنت استفاده کند و در منصبهای مختلف اجرایی، سمتهای مدیریتی بدهد زیرا این حکومت، حكومتی ملی است و با رأی اهل شیعه و سنت روی کار آمده است. اهل سنت در انتخابات‌های مختلف و تصویب قانون اساسی نقش مؤثری داشتند و مردم استان سیستان‌ و ‌بلوچستان در چندین انتخابات حتی بیشتر از حوزه‌های زادگاه نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری رأی داده‌اند.
در انتخابات ریاست جمهوری اخیر هم اهل سنت مشاركت گسترده‌ای داشت و رأی اهل سنت به روحانی در انتخابات 24 خرداد سال پیش نشان داد که آنان مایل هستند مشارکت دموکراتیک در کشور داشته و از این مسیر به دنبال سازندگی کشور هستند.
با وجود اینكه مولوی عبدالحمید‌ نقش كاملاً مؤثری در آزادی مرزبانان داشت اما آنطور كه باید و شاید به نقش وی اشاره نشد. شیخ مولانا عبدالحمید اظهار كرده است كه «در قضیه‌ی سربازان هرکس می‌بایست هرکاری از دستش بر می‌آمد، انجام می‌داد و آنچه من انجام دادم وظیفه‌ی شرعی و ملی بوده است و برای انجام این وظیفه نباید منتظر تشکر بود؛ چنانچه من هم انتظار تشکر ندارم و از ظرفیتی که موجود بود استفاده کردم». در واقع متأسفانه گاه دیده می‌شود یک خودسانسوری نسبت به شخصیت‌های اهل سنت وجود دارد. زیرا عده‌ای علاقه‌مند نیستند که مردم كشورمان شخصیت‌های اهل سنت را بشناسند و به دنبال این هستند که نقشی برای اهل سنت قائل نباشند. این درحالی است که پانزده درصد جمعیت كشور را اهل سنت تشكیل می‌دهند و آنان همبستگی خود را با سایر اقشار مردم به اثبات رسانده‌اند.

بدون امتیاز