بیانات دبیرکل جماعت در آخرین نشست شورای مرکزی

بیانات دبیرکل جماعت در آخرین نشست شورای مرکزی

استاد عبدالرّحمن پیرانی، «دبیرکلّ جماعت» در نشست اخیر شورای مرکزی که‌ در ۱۹ دیماه‌ جاری در دفتر مرکزی برگزار شد به‌ تحلیل اوضاع جاری مصر و تبیین رسالت و مأموریت جماعت‌های اسلامی در عصر جدید پرداخت.

 

متن بیانات استاد پیرانی به‌ شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله والصلاة والسلام على رسول الله وعلى آله وأصحابه ومن والاه وبعد:

ابتدای عرايضم را با مقدمه‌ای کوتاه در مورد مصر، سپس توضیحاتی مختصر در خصوص رسالت و مأموریت حرکت‌ها و جماعت‌های اسلامی آغاز می‌کنم.

ابتدا شایسته است حلول ماه ربیع‌ الأول و ولادت پیامبر عظیم الشأن اسلام سیدنا وحبیبنا وقائدنا محمد رسول الله-صلّی‌ الله‌ علیه‌ وسلم- یوم ولد و یوم توفی و یوم یبعث حیّا را یادآور شوم، امید است ملت‌های مسلمان در سایه‌ی تعالیم انسان‌ساز اسلام و رهنمودهای گران‌قدر پیامبر خاتم به سعادت و نیک‌بختی نایل آیند.

اوضاع برخی از کشورهای اسلامی نگران‌کننده و حسرت‌آفرین است؛ زیرا از یک طرف مسلمانان در این کشورها در دایره‌ی نزاع‌ها و اختلاف‌ها و جنگ‌های داخلی گرفتار شده‌اند و از طرف دیگر بعضی از لیبرال‌ها و لائیک‌ها و... به جنگ بیداری اسلامی و یا به اصطلاح «اسلام سیاسی» آمده‌اند و اکنون مصر بارزترین نمونه‌ی این «صراع» و درگیری و تقابل است و سنت خداوند بر آن قرار گرفته که همواره امت‌ها را مورد ابتلا و آزمایش قرار دهد.

همچنان که قرآن کریم می‌فرماید: (قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِكُمْ سُنَنٌ فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ * هَـٰذَا بَيَانٌ لِّلنَّاسِ وَهُدًى وَمَوْعِظَةٌ لِّلْمُتَّقِينَ * وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ)[آل‌عمران:137-139]؛ 

پیش از شما (ای مؤمنان، درباره گذشتگان) قواعد و ضوابطی بوده است (که ثابت و تغییرناپذیر به مرحله‌ی اجرا درآمده است و امور اجتماعی بشر برابر آن چرخیده و گردیده است و همیشه هم‌چنین خواهد بود) پس در زمین به گردش بپردازید و بنگرید که فرجام تکذیب‌کنندگان (حق که پیوسته با باطل در جنگ است) چگونه گشته است.* این (که درباره‌ی صفات مؤمنان و قواعد و ضوابط ثابت خدا درباره‌ی گذشتگان گذشت) روشنگری است برای مردمان، و مایه رهنمود و پندپذیری برای پرهیزگاران است.* و (از جهاد در راه خدا به سبب آنچه بر سرتان می‌آید) سست و زبون نشوید و (برای کشتگانتان) غمگین و افسرده نگردید، و شما (با تأییدات خداوندی و قوّه ایمان راستین و نیروی حقی که از آن دفاع می‌کنید) برتر (از دیگران) هستید (و پیروزی و بهروزی از آن شما است) اگر که به راستی مؤمن باشید (و بر ایمان دوام داشته باشید).

‌(أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَعْلَمِ اللَّـهُ الَّذِينَ جَاهَدُوا مِنكُمْ وَيَعْلَمَ الصَّابِرِينَ)[آل‌عمران:142]

آیا پنداشته‌اید که شما (تنها با ادّعای ایمان) به بهشت درخواهید آمد، بدون آن که خداوند کسانی از شما را مشخّص سازد که به تلاش و پیکار برخاسته‌اند، و بدون آن که خداوند بردبارانی را متمایز گرداند (که رنج‌ها و سختی‌ها، آنان را پاکیزه و آبدیده کرده باشد).

گرچه طرفداران حکومت قانونی دکتر مرسی اشتباهاتی را مرتکب شدند، به‌ویژه وجود موانع و مشکلات و توطئه‌های داخلی و خارجی را آن‌گونه که لازم بود، مورد توجه و عنایت قرار ندادند، اما مخالفان آن‌ها و طرفداران کودتا همه‌ی ارزش‌های انسانی و اسلامی از قبیل: اخلاق، احترام به حقوق انسان، دموکراسی و آزادي را زیر پا گذاشتند و به این ارزش‌ها پشت کردند،‌ اما علی‌رغم همه‌ی ظلم‌ها و جفاها و جنایت‌های كودتاگران،‌ به گفته‌ی استاد راشد غنوشی: زمان ما زمان «السماوات المفتوحه» است؛‌ حقایق پنهان نمی‌ماند و فرمودند: «کنا نحارب خلف القضبان ولکن الیوم نحارب فی صنادیق الإختیار» زمانی پشت میله‌های زندان با ما مبارزه می‌کردند اما امروز در صندوق‌های رأی با ما می‌جنگند، پس عصر ما عصر کشف حقایق است و دنیا می‌فهمد که چه کسی مورد اعتماد شهروندان قرار دارد و صلاحیت بر دوش کشیدن بار امانت اداره‌ی کشور و خدمت به هموطنان را دارد.

قابل ذکر است پس از اقدامات اخیر علیه جماعت اخوان‌المسلمین و مصادره‌ی شرکت‌ها و جمعیت‌های وابسته به آن‌ها مشخص شد که میلیون‌ها انسان بی‌بضاعت و محتاج مصری تحت تکفل و حمایت اخوان‌المسلمین مصر بوده است و این خود بیانگر میزان دلسوزی جماعت اخوان‌المسلمین و احساس مسؤوليت آنان در قبال جامعه است؛ در نتیجه گرچه در شرایط فعلی طرفداران حکومت قانونی و در رأس آن‌ها اخوان‌المسلمین در تنگنا قرار گرفته و وضعیت بسیار سختی را تجربه می‌کنند، اما آینده ازآن اسلام و آزادی ملت‌ها و استقرار دموکراسی است و بساط ظالمین و مستبدین برچیده خواهد شد. (...وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ)[شعرا:227]

مطلب دوم اشاره‌ای کوتاهي به رسالت و مأموریت جماعت‌های اسلامی:

برخی از علما و متفکران مسلمان در بررسی رسالت و مأموریت احزاب و جماعت‌های اسلامی به این نتیجه رسیده‌اند که: مأموریت آن‌ها در سه بخش خلاصه می‌شود.

-بخش نخست به نحوه‌ی ارتباط انسان با خداوند بزرگ مربوط می‌شود که در فهم صحیح و عقیده‌ی سلیم و عبادت نزیه و سلوک و اخلاق متین تبلور می‌یابد.

-و بخش دوم معطوف به ضرورت ارتباط و تفاعل با مردم و جامعه است، که در انجام فعل خیر و تعاون بَر بِر و تقوی معنا پیدا می‌کند.

-و محور سوم به لزوم شناخت قوای شر و بازدارنده‌ی خیر مربوط می‌شود، ازاین‌رو ضرورت بذل جُهد به‌منظور دفع شر و نصرت خیر و مقاومت در مقابل باطل و فساد مورد تأکید قرار می‌گیرد، در این خصوص خداوند بزرگ می‌فرماید: 

(...وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّـهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّفَسَدَتِ...)[بقره:251] 

-جهاد فی سبیل الله به معنای عام کلمه و جهاد با کلمه و دعوت و بیان به‌ویژه در عصر ما به‌عنوان جهاد اکبر مورد تأکید اسلام است. قرآن مجید می‌فرماید: (فَلَا تُطِعِ الْكَافِرِينَ وَجَاهِدْهُم بِهِ جِهَادًا كَبِيرًا)[فرقان:52] و نیز می‌فرماید: (...فَذَكِّرْ بِالْقُرْآنِ مَن يَخَافُ وَعِيدِ)[ق:45] تحقق اين مأموریت در میدان عمل نیازمند وجود زنان و مردانی با ایمان، توانا در فکر، بزرگ در همت، عظیم در اراده و با استقامت در بندگی مخلصانه‌ی خداوند و علاقه‌مند نسبت به خدمت به جامعه و همنوعان است؛ بدون تردید امت‌ها، ملت‌ها، جماعت‌ها و احزاب برای انجام وظایف و رسالت خود به سرمایه نیاز دارند؛ آب،‌ زمین، نفت، گاز، تجارت و صنعت جزو سرمایه‌های لازم است؛ اما قبل از همه‌ی این‌ها به سرمایه‌های انسانی فرهیخته و توانا و متخصص نیاز هست. به «الرؤوس المفكرة والقلوب الكبيرة والعزائم القوية» آن‌ها به انسان‌های بزرگ و توانا نیاز دارند، زیرا:

«الرجل أعز من کل معدن نفیس وأغلى من كل جوهر ثمين»

رجال بزرگترین و با ارزش‌ترین سرمایه‌های انسانی هستند.

«الرجل محور الإصلاح وعماده»

‌انسان توانا محور و ستون اصلاح است.

گفتار حکیمانه‌ای گوید: «إن القوة ليست بحد السلاح بقدر ما هي في قلب الجندي، والعدل ليس في نص القانون بقدر ما هو في ضمير القاضي، والتربية ليست في صفحات بقدر ما هی في روح العالم».

شما بزگواران عالمان و دعوتگرانی هستید، که بار سنگین دعوت و خدمت به مردم را بر دوش خود گذاشته‌اید و در جایگاه مسؤوليت قرار دارید و توجه و عنايت به قضایای مختلف و متنوع مردم مسلمان و هدایت و راهنمایی نیازمندان را پذیرفته‌اید، پس ضرورت دارد فرهنگ‌ساز و تحول‌آفرین باشید.