مدارس دینی شهرستان‌های چابهار و کنارک

مدارس دینی شهرستان‌های چابهار و کنارک

جامعة الحرمین‌ الشریفین چابهار

 در سال ۱۳۴۹هجری‌شمسی پایه و اساس این حوزه‌ی علمیه توسط مولانا عبدالرحمن ملازئی (سربازی) پی‌ریزی شد و در سال ۱۳۵۱هجری‌شمسی تکمیل گردید و با پذیرش ۴۰طلبه از شهر چابهار و ۵طلبه شبانه‌روزی از سایر نقاط شهرستان چابهار و تحت مدیریت مولانا عبدالرحمن آغاز به کار کرد. مدرسه به‌تدریج شکل مرکز بزرگ علمی به خود گرفت و دارای تشکیلات و فعالیت‌های زیر گردید: 

بخش حفظ قرآن کریم: مأموریت آن آموزش قرآن است که به سه رشته روخوان، حفظ و قرائت و تجوید تقسیم می‌گردد. 

بخش آموزش علوم دینی: فعالیت آن آموزش علوم و معارف‌اسلامی است که به رشته‌های زیادی چون تفسیر، اصول تفسیر، حدیث، اصول حدیث، فقه، اصول فقه، بلاغت، فلسفه، منطق، عقاید، تاریخ، سیرت، ادبیات، صرف و نحو می‌پردازد. 

تمام این علوم در دوره‌های مختلف ابتدایی، مقدمات، سطح و خارج در مدرسه جامعة‌ الحرمین الشریفین چابهار تدریس می‌شوند. 

حوزه‌ حدود ۵۰۰طلبه دارد که نیمی از آن شبانه روزی‌اند. حدود ۱۵۰طلبه نیز فقط یک شیفت در حوزه هستند که شیفت دیگر را در مدارس آموزش و پرورش تحصیل می‌کنند. 

 در این حوزه علاوه بر مدیریت محترم بیش از ۴۰نفر مدرس و ۹نفر کارمند مشغول به خدمت‌اند. بعضی از مدرسان به‌صورت شبانه‌روزی در مدرسه به‌سر می‌برند. 

بخش انتشارات: مدرسه علاوه بر فعالیت‌های آموزشی کارهایی در زمینه نشر کتاب و نشریات مختلف انجام داده است. بیشتر این آثار ترجمه و یا نگارش خود مولوی عبدالرحمن است. تاکنون کتاب‌ها و نشریات زیر توسط این مدرسه چاپ و نشر گردیده است: 

۱-مقام صحابه 

۲-عظمت صحابه

۳-مصائب صحابه

۴-حکایات صحابه 

۵-فضایل قرآن 

۶-شهسوار کربلا 

۷-راز دلبران 

۸-اسلامیات ۹

۹-شمشیر خالد بر گردن مالد 

۱۰-سوسیالیسم کفر است 

۱۱-گرگ در پوستین میش 

۱۲-معمولات یومیه 

۱۳-عقاید اهلسنت 

۱۴-فیصله حق 

۱۵-نافع الانام 

۱۶-فضایل رمضان

۱۷-فضایل تبلیغ 

۱۸-مقالاه الاشراف

۱۹-تحذیر المشتاق

۲۰-مبادی الفقهیه 

۲۱-آشنائی با آثار افکار و احوال سید ابوالاعلی مودودی

۲۲-حدیقة الصفا

۲۳-ترجمه برکات مکیه وغیره

نشریات: ۱- کلمات طیبات ۲- ابوبکر صدیق ۳- شهبانوی اسلام عایشه‌ی صدیقه ۴- امهات المومنین ۵- عثمان ذی‌النورین ۶- درس‌عبرت برای بی‌نمازان ۷- پیشنهاد ۸- شجره‌ی طیبه ۹- چهره‌های درخشان در پرتو قرآن نشریه هشدار و نشریه نسیم ساحل 

فعالیت دعوت و تبلیغ: طلاب مدرسه در گذشته دسته‌های جماعت تبلیغی تشکیل می‌دادند و به ارشاد مردم می‌پرداختند. اکنون طلاب در شب‌های جمعه به مسجد‌ها رفته و به کار تبلیغ و ارشاد می‌پردازند؛ در شهر چابهار و نواحی آن نیز جلساتی برگزار و مولانا عبدالرحمن ملازئی نیز (قبل از تشدید بیماری) به سخنرانی می‌پرداختند. 

مدرسه خدیجة‌الکبری (بخش خواهران): حوزه‌ی علمیه‌ی چابهار دارای حوزه‌ی خواهران به نام مدرسه‌ی‌ خدیجةالکبری می‌باشد که علوم اسلامی از سال اول تا دوره حدیث تدریس می‌شوند در این قسمت بیش از ۱۵استاد خواهر و ۱۰استاد برادر مشغول تدریس‌اند و بیش از ۷۰۰خواهر طلبه به تحصیل اشتغال دارند و تا کنون بیش از ۲۰۰خواهر فارغ التحصیل شده‌اند. 

مکاتب و شعب حوزه‌ی (حوزه‌های تحت نظارت): با فعالیت مدرسه و در نتیجه فارغ‌التحصیل شدن تعداد کثیری حافظ قرآن و مدرس، مکتب‌ها و شعبه‌های زیادی تاسیس و شروع فعالیت نمودند. که در شهر چابهار و اطراف ۲۳حوزه و مکتب تحت مدیریت یا نظارت جامعةالحرمین فعالیت دارند. 

سایر حوزه‌های شهرستان‌های چابهار و کنارک: 

حوزه‌ی علمیه دارالعلوم نوبندیان: 

این حوزه با مدیریت مفتی محمد حسن سنگانی در قسمت خواهران و برادران فعال است که تحصیلاتشان را از سال اول تا چهارم مقدمات در این حوزه ادامه می‌دهند و شعبه ناظره و حفظ این حوزه تقریباً با ۷۰نفر به‌صورت فعال دایر می‌باشد و به‌طور کل ۱۹استاد دارد و میانگین طلاب این حوزه به ۱۰۰نفر می‌رسد. قابل ذکر است که این حوزه در ایام تعطیلات تابستانی و ایام نوروز با برگذاری کلاس‌ها صرف نحو و تجوید و سیرت رسول (ص) و... بسیاری از تشنگان علم و دانش دینی را سیراب نموده است. 

حوزه‌ی علمیه‌ی سلمان فارسی نگور: 

این حوزه با مدیریت مولانا عبدالرحمن عارفی در دو بخش خواهران و برادران مشغول کار است و از سال اول اعدادی تا سال سوم مقدمات را تدریس می‌کند. دارای ۸استاد و ۱۲طلبه پسر بوده و هم چنین تقریباً تعداد ۶۰نفر در قسمت شعبه ناظره و حفظ این حوزه مشغول به تحصیل می‌باشد. 

حوزه‌ی علمیه‌ی فاروقیه پسابندر: 

این حوزه که به همت مولانا منیر احمد برومند تأسیس گردید و از سال اول اعدادی تا چهارم مقدمات را دارد، در حال حاضر این حوزه ۲۸طلبه و ۱۳استاد دارد و همچنین در این حوزه حدوداً ۶۰نفر در شعبه‌ی حفظ و ناظره به‌صورت فعال مشغول می‌باشند و نیز در منطقه یکی از مدارس موفق به‌حساب می‌آید. 

حوزه‌ی علمیه‌ی ماندیرو (واقع در بخش تلانگ): 

این حوزه با مدیریت مولانا عبدالقادر کتری‌زاده در منطقه دشتیاری در سطح سال اول اعدادی تا چهارم مقدمات، فعال است در حال حاضر این حوزه ۲۵طلبه و ۸استاد دارد و همچنین این حوزه در قسمت خواهران و شعبه حفظ و ناظره حدود ۱۰۰نفر طلبه فعال دارد. 

حوزه‌ی علمیه‌ی ماندیرو (واقع در بخش پلان): 

با مدیریت مولانا دوست محمد بادپا 

این حوزه با مدیریت مولانا دوست محمد بادپا یکی دیگر از حوزه‌های فعال منطقه‌ی دشتیاری می‌باشد و در حال حاضر با تعداد ۲۷طلبه و ۱۱استاد در حال خدمت به مردم محروم منطقه دشیاری می‌باشد که از سال اول اعدادی تا چهارم مقدمات در این حوزه تدریس می‌شود و تقریباً ۱۲۰نفر دختر و پسر در قسمت ناظره و حفظ این حوزه مشغول تحصیل می‌باشند. 

حوزه‌ی علمیه‌ی‌ دارالسنه سندسر: 

این حوزه توسط شهید دکتر احمد سیاد در بخش زرآباد کنارک، تأسیس شد که پس از تجربه مدیران مختلف، اکنون تحت مدیریت شیخ محمد طاهر سیاد (فرزند شیخ) با ۱۱مدرس و ۱۰۷طلبه که اکثر آن‌ها شبانه‌روزی می‌باشند در منطقه زرآباد فعال می‌باشد. این مدرسه گرایش سلفی داشته که تأثیر به‌سزایی به‌خصوص در زمان خود شیخ شهید بر منطقه محروم زرآباد و سایر بلوچستان داشته است. 

مدرسه‌ی فاروق اعظم سورو: 

این مدرسه با مدیریت مولوی ابراهیم افغان زهی در حال حاضر با ۱۱نفر استاد و ۱۴۶نفر طالبه‌ی مرد و ۱۰۷نفر طالبه‌ی خانم در بخش زرآباد کنارک مشغول بکار است. 

مدرسه‌ی دارلقرآن کلیری: 

این مدرسه با مدیریت ملا عبدالوهاب با ۲نفر استاد و ۴۰نفر طالب که ۱۵نفر شبانه‌روزی‌اند در حال فعالیت می‌باشد. 

مدرسه‌ی احسن العلوم درک (شاخه‌ای از جامعه‌الحرمین‌الشریفین چابهار) 

 

این حوزه با مدیریت طالب العلم مراد محمد دریانورد و با ۱نفر استاد و تعداد ۸۰نفر از خواهران و تعداد ۳۰نفر پسر و با همکاری شاگردان‌ خود مدرسه در حال حاضر انجام وظیفه می‌کند. 

مدرسه‌ی فاروقیه بندر تنگ (کنارک): 

این حوزه با مدیریت مولوی عبدالقدیر ملک رییسی و با ۴استاد و ۱۰۰شاگرد پسر و ۳۹شاگرد دختر درحال خدمت می‌باشند. 

مکتب حیدریه کهیر (کنارک): 

این مکتب با مدیریت مولانا نواب حوت و با ۹استاد و تعداد ۱۵۰طلبه پسر و ۱۶۰طلبه دختر فعالیت می‌نماید. 

مکتب مدنی چهار بیتی: 

با مدیریت مولانا اسحاق حوت و با ۵استاد، این مکتب با ۹۰نفر پسر و ۱۴۰نفر دختر در حال حاضر فعالیت دارد. 

مدرسه‌ی تحفیظ القرآن بانسنت: 

این مدرسه با مدیریت مو لانا مراد محمد خدا‌شناس که یکی از شاخه‌های مدرسه‌ی حیدرکرار سرگان است در حال حاضر با ۵‌استاد و ۱۳۸نفر پسر و ۹۸نفر دختر، دایر می‌باشد. 

مدرسه‌ی حیدرکرار سرگان: 

این حوزه با مدیریت مولانا عبدالاحد سرگانی در طی چند سال اخیر خدمات شایسته را انجام داده است و در حال حاضر با تعداد ۱۴مدرس ۹۰نفر شاگرد پسر و ۱۶۰نفر شاگرد دختر در حال خدمت‌رسانی به مردم منطقه می‌باشد و حدود ۷مکتب را در روستاهای اطراف تحت نظارت دارد. 

مدرسه‌ی عزیزیه کنارک: 

این حوزه با مدیریت کنونی مولانا عبدالمالک ملکی‌پور (یکی از دو امام جمعه اهل سنت کنارک) یکی‌دیگر از حوزه‌های فعال در منطقه می‌باشد که خدمات شایسته‌ای را برای مردم منطقه انجام داده است و در حال حاضر با ۱۲نفر مدرس و ۱۵۰‌نفر طالب به صورت فعال دایر می‌باشد؛ و دارای حوزه خواهران و بخش‌های حفظ قرآن نیز است. 

مدرسه‌ی صدیقیه کنارک: 

 این حوزه با مدیریت مولانا عبدالغفور نیک بین نیز یکی از حوزه‌های فعال شهرستان کنارک می‌باشد که خدمات شایسته‌ای را برای مردم منطقه انجام می‌دهد با ۱۴مدرس و ۱۸۰طلبه در حال حاضر فعالیت خود را منطقه ادامه می‌دهد.

بدون امتیاز