آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بر حل مشکلات اهل سنّت ایران تأکید کرد

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بر حل مشکلات اهل سنّت ایران تأکید کرد

دیروز، هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر حل و رسیدگی به‌ مشکلات جامعه‌ی اهل سنت ایران تأکید کرد.
به گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی اصلاح به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، ‌اکبر هاشمی ‌رفسنجانی، ظهر دیروز پنجشنبه‌ 13 تیرماه‌ در دیدار جمعی از علما، ائمه جمعه، اساتید حوزه و دانشگاه و فعالان سیاسی اهل سنت در مشهد با بیان اینکه مطالبات اهل سنت، مطالبات ملی بوده، اظهار داشت: اهل سنت هم در انقلاب و هم در حوادث پس از آن و جنگ تحمیلی با متجاوز شناختن عراق، با حضور گسترده در جبهه‎های دفاع مقدس، شهدای زیادی تقدیم انقلاب کردند.
وی با اشاره به مذاکرات به عمل آورده با مقامات عربستان در سفر عمره چند سال قبل خود گفت: در آن سفر پس از مذاکرات طولانی با ملک عبدالله موافقت گردید تا کمیسیون‎های مشترکی تشکیل و کمیته‌ی ویژه‎ای متشکل از علمای فرق مختلف مسؤول بررسی و حل اختلافات مذهبی و عملی امت اسلام شوند تا بتوانیم گام‎های مثبتی در جهت تشکیل امت واحده‌ی اسلام و رسیدن به راه حل‎های مشترک برسیم که به علت عدم پیگیری مسکوت ماند.
عضو خبرگان رهبری با تأکید بر این که اهل سنت همانند برادران شیعه در صحنه‎های علم، عمل، اخلاق، تعهد و مسئولیت‎پذیری درخشیده‎اند، گفـت: حضور مؤثر در عرصه‎های ملی از جمله شرکت در انتخابات، وظیفه‎ای است که برادران اهل سنت ما همیشه به خوبی آن را ایفا کرده و نمونه‌ی آن خلق حماسه‌ی سیاسی در انتخابات اخیر بوده است.
وی با نفی تنگ نظری و کوته‌فکری‎ها افزود: هموطنان اهل سنت خیرخواهانی هستند که باید به مشکلات آنان رسیدگی و این فرصت به آنها داده شود تا همسان با دیگران به جامعه خدمت کرده و تأثیرگذار باشند.
هاشمی‌رفسنجانی آفات امروز جامعه‌ی اسلامی که هر روز نیز تشدید می‎شود را اختلاف مذهبی بین شیعه و سنی دانست و تصریح کرد: بشر برای یک هدف آفریده شده و آن ایمان به خداوند متعال است همانطور که قرآن کریم امت اسلام را امت واحده خوانده است.
وی افزود: آنچه در امروز افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، مصر و سایر بلاد اسلامی اتفاق افتاده، حاصل افراط و تفریط‎های زیانباری است که جز تفرقه حاصلی ندارد.
این مقام مسؤول با اشاره به مشاوره‎های حضرت علی (رض) در صدر اسلام، آن را الگوی مناسبی برای مشارکت تمامی نخبگان و علمای فریقین در رفع اختلافات دانست و گفت: نباید وارد بحث‎هایی شویم که ثمره‌ی عملی ندارد، به طوری که امروزه شاهد وقایعی هستیم که پایان معلومی نداشته و تنها در جهت منافع معاندان اسلام است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حضور حداکثری اهل سنت در انتخابات اخیر ابراز داشت: این انتخابات، بیانگر پیروزی ملتی است که از جدال‎ها و تخریب‎های سیاسی خسته شده و تنها در پی اقداماتی هستند که باری از روی دوش آنان بردارد؛ لذا مشارکت 85 درصدی در بعضی مناطق سنی‌نشین بیانگر میزان علاقه‎مندی آنان به نظام اسلامی و حاکمیت تفکر اعتدال است.
هاشمی‌رفسنجانی از اقدام بزرگ آیت‌الله بروجردی در تأسیس دارالتقریب بین ایران و مصر یاد کرد و افزود: قدم‎هایی که این مرجع عالیقدر در جهت رفع اختلاف بین شیعه و سنی برداشتند، به حق اقدام بزرگی بود.
وی افزود: از لحاظ مبانی قرآنی و سنت پیامبر اکرم (ص) و نیز از جهات اخلاقی و انسانی، مباح دانستن خون مسلمان و سایر برداشت‎های نادرست از دین، جایز نیست.
وی با تاکید بر اینکه باید شرایط زندگی اهل سنت را به گونه‎ای فراهم آوریم که الگویی برای سایر کشورهای اسلامی باشد، گفت: شما برادران اهل سنت نیز همگام با سایر شهروندان، دارای خواسته‎های عمومی هستید که باید به آنها رسیدگی شود.

 

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
nima (مهمان)
1392/04/15

با سلام
جای امیدواری هست
اگر کاری به گذشته برخی از مسئولین کشور نداشته باشیم و از آنها بگذریم می شود با تعامل و طرح مطالبات به صورت کارشناسی جایگاهی بهتر از پیش در کشور داشت. آقای هاشمی هم چندین بار نشون داده که اهل تعامل و گفتگو هست.

2
بدون‌نام (مهمان)
1392/04/17

با سلام آقاي هاشمي اوايل انقلاب را كه بزرگان اهل سنت به دست كساني خودسرشهيدمي شدند و ايشان يا سكوت مي كردند يا مي فرمودند كه هركس سر راه انقلاب قرار گيرد بايد حذف شود و پس از سي و چند سال از آن حرف ها خود ايشان هم رو به حذف شدن مي رفتن واز خواب غفلت بيدار گشته اند اميدوارم ساير افراد هم اين روش را در پيش بگيرند و دگر پذيري ميان مذاهب روي دهد .

3
1392/04/17

دیدار جمعی از علما و فعالان سیاسی اهل سنت خراسان با آیت الله هاشمی
محمدعیسی رحیمی
مشهد
92/4/13

امروز پنجشنبه مورخه 13/4/92 در حدود 40 نفر از افراد شاخص جامعه اهل سنت خراسان رضوی از شهرستان های تایباد، تربت جام، خواف، باخرز، صالح آباد و سرخس با آقای آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص نظام در تالار آینه بارگاه رضوی مشهد دیدار نمودند.
این دیدار با تلاش های و پیگیری های دکتر جلیل رحیمی عضو ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در استان خراسان انجام گرفت. دکتر رحیمی استاد دانشگاه مشهد و کابل افغانستان و کاندیدای اصلی اهل سنت حوزه انتخابیه تایباد و تربت جام در دوره نهم مجلس شورای اسلامی بود که بیش از 90 هزار رای را به خود اختصاص داد اگرچه از راه یابی به مجلس باز ماند.

در این دیدار مولوی سید ابراهیم فاضلی مدیر حوزه علمیه شورک ملکی مشهد، مولوی علی خیری مدیر حوزه علمیه صدیقیه تربت جام، مولوی احمد پارسا امام جمعه اهل سنت شهر سرخس و دکتر مسلم سیدالحسینی کاندیدای اهل سنت در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تایباد و تربت جام و برخی از اعضای شوراهای شهرها و نیز شوراهای منتخب جدید اهل سنت و چهرهایی از اهل سنت شهر مشهد شرکت داشتند.

از شهرستان خواف آقایون شاه محمد باعقیده مسئول دفتر نماینده خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی، آقای تدین عضو شورای شهر خواف، آقای عبدالله صالحی عضو شورای شهر سنگان، آقای حریف منتخب اول شورای شهر نشتیفان، داود موحدی، شایسته واین جانب محمدعیسی رحیمی شرکت داشتیم.

دکتر جلیل رحیمی

در این جلسه خصوصی نخست مولوی کبودانی از علمای تربت جام جلسه را با قرائت قرآن آغاز نمود و سپس دکتر جلیل رحیمی در مورد خواسته های اهل سنت و به نمایندگی از علما، ائمه جمعه، اساتید حوزه و دانشگاه و فعالان سیاسی و بلوچ های اهل سنت مقیم مشهد ضمن اشاره به این که بزرگان اهل سنت از سکوت و صبر شما درس بزرگی آموختند، خواستار جلوگیری از اعمال سلیقه های شخصی در عرصه های مختلف گردید.

وی همچنین با ارائه گزارش مبسوطی از فعالیت ها و مشکلات مربوط به جامعه اهل سنت به ویژه مرزنشینان، خواستار توجه به توانمندی ها و ظرفیت های آنان شد و اظهار داشت: برادران اهل سنتی که در جمع شما حضور یافته اند پیشگامان اعتدال و میانه روی اهل سنت در شهرستان های استان خراسان رضوی هستند که در انتخابات اخیر بالای 85 درصد در انتخابات شرکت نموده و همه هم به اعتدال و میانه روی و دکتر روحانی رای داده اند.

دکتر رحیمی افزود نقش اصلی در بین مردم اهل سنت را علمای دینی اهل سنت به عهده دارند. اهل سنت خواهان احیای فصل سوم قانون اساسی هستند و توانایی این را دارند که در سطوح عالیه و وزارت خانه ها به کار گرفته شوند و باید در سطوح متوسط و مدیریت های محلی هم مانند بخشدار و فرماندار و دیگر مدیریت ها به نسبت حقوق خود به کار گرفته شوند.

رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما خواهان سرمایه گذاری اقتصادی در شرق کشور هستیم و می خواهیم که در شرق کشور مناطق ویژه اقتصادی ایجاد شود و از ظرفیت خوب این قسمت از کشور به خوبی استفاده شود.

دکتر رحیمی ادامه داد: ما می خواهیم که اهل سنت در عبادات و امور دینی خود آزادی داشته باشند و استقلال حوزه های علمیه و مساجد ما حفظ شود، ما باید در شهرهای مختلف از جمله شهر تهران مسجد و عبادت گاه خود را داشته باشند تا چهره زیبای نظام به دنیا نشان داده شود و خلاف این امور را ظلم به نظام میدانیم.

هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص نظام

بعد از دکتر رحیمی آقای هاشمی از دکتر رحیمی تشکر نمود و گفت: مشکل ما متطرفین و تندروها هستند که هم آبروی اسلام را میبرند و هم آبروی ما را، مطالبات شما هم بخشی از مطالبات ملی کشور است و من با خواسته شما موافقت دارم و اهل سنت هم همانطور که خود شما گفتید وقتی بوی اعتدال به مشام آنان رسید بالای 85 درصد در انتخابات شرکت کرده و به روحانی رای دادند.

هاشمی افزود: اگر سعه صدر داشته باشیم و تعصبات کور و بی دلیل نباشد نباید برای اهل سنت محدودیت وجود داشته باشد. ما اگر برای اهل سنت در کشور خودمان محدودیت ایجاد کنیم نمی توانیم در دیگر کشورها از حقوق شیعه ها دفاع کنیم و حقوق آنان را مطالبه نماییم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: شما اهل سنت خودتان اساتید دانشگاه ها و روحانیون و روسای قبائل اهل سنت هرجا می توانند با مقامات برای حقوق خود مذاکره و تلاش نمایند. آقای عبدالحمید هم در تهران بودند و با دکتر روحانی دیدار و گفتگوهای خوبی داشتند که به عنوان نمونه می تواند ادامه لازم را داشته باشد.

آیت الله هاشمی گفت: هموطنان اهل سنت خیرخواهانی هستند که باید به مشکلات آنان رسیدگی شود و من در فرصت های دیگری گفتگوهای بیشتر و دقیقتری با شما خواهم داشت. من از صبوری اهل سنت تشکر می کنم و زمانی که من مسئول جنگ بودم استقامت بچه های اهل سنت را در قبال متجاوزین مشاهده می کردم.

در حاشیه نشست

در حاشیه این نشست بچه های خواف با آقای یاسر هاشمی فرزند فعال آقای هاشمی و حجت الااسلام عسکری نماینده مردم مشهد در مجلس در دوره هفتم و رئیس ستاد دکتر روحانی در مشهد و دکتر سید مسلم سیدالحسینی و برخی فعالین دیگر ملاقات و گفتگو نمودند.

منبع: محمدعیسی رحیمی که خودم در جلسه شرکت داشتم آدرس وب سایت بنده http://mirahimi.blogfa.com/ می توانید خلاصه کنید.

4
نیما ایرانی (مهمان)
1392/04/22

جای امید واری است
اگر اهل سنت ایران به همین صورت اتحاد و خود را حفظ کنند و تشکیلاتی و سازمان یافته و کارشناسانه مطالبات خود را مطرح کند یقینا جایگاه بهتری در اداره امور خود و کشور خواهد داشت.
با ارزوی توفیق برای شما جناب رحیمی و سایر فعالین اجتماعی

5
بدون‌نام (مهمان)
1394/12/05

ایشان که خودازمقامات کشورمحسوب میشوندایابیان این جمله منطقی هست؟؟؟؟؟!!!("رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: شما اهل سنت خودتان اساتید دانشگاه ها و روحانیون و روسای قبائل اهل سنت هرجا می توانند با مقامات برای حقوق خود مذاکره و تلاش نمایند".)

.:: جدیدترین ::.