برگزاری گردهمایی تربیتی جماعت در بیرجند

برگزاری گردهمایی تربیتی جماعت در بیرجند

گردهمایی سه روزەی تربیت مربی برای ارتقای کیفی مربیان جماعت، در روزهای ٢٢- ٢۴ آبان‌ماه جاری در بیرجند برگزار شد. 

بنا بە گزارش خبرنگار اصلاح‌وب، برنامه با تلاوت قرآن و خیرمقدم گویی محمد علی آریانژاد، عضو شورای مرکزی جماعت آغاز شد. 

در این همایش، ابتدا کمیسیون کودک و نوجوان جماعت در روز چهارشنبه ۲۲ آبان کارگاه دورەی تربیت مربی را برگزار نمود. در این بخش از گردهمایی، دکتر ساعدی رئیس کمیسیون کودک و نوجوان خصوصیات مربیان کودک و نوجوان را تشریح نمود. وی در ادامه، به معرفی کتاب‌های کودکان پرداخت و مضامین دو جلد کتاب با عنوان «شکوفه‌های ایمان» برای مرحلەی پیش دبستانی را برای شرکت‌کنندگان تشریح کرد. 

ساعدی که خود مترجم، شاعر و نویسندەی ده‌ها کتاب و از جمله تعدادی کتاب برای کودکان و توجوانان است در بخشی از سخنانش اظهار داشت که ۹ جلد کتاب تحت عنوان «غنچه‌های ایمان» برای تدریس از دوره‌ی ابتدایی تا دوم دبیرستان تدوین شده است و موضوعاتی مانند قرآن، عقیده، حدیث، فقه، سیرت، آدم بد‌ها، دانستنی‌ها و مهارت‌های زندگی در آن‌ها گنجانده شده است. 

استاد ساعدی پس از نماز مغرب، روش تدریس سوره‌ی بینه را برای دانش‌آموزان کلاس اول ابتدایی انجام داد و ضمن تدریس به پرسش‌های مربیان نیز پاسخ داد. 

در بخش دیگری از برنامه، استاد علیرضا رضوی درمیان، «مسؤول کمیتەی دانشجویان در خراسان و عضو کمیسیون کودک و نوجوان» در باره‌ی رسالت کمیسیون و اهداف کلی و جزئی آن سخن گفت و در روز دوم یک کارگاه آموزشی تحت عنوان «نقش باور‌ها در ایجاد موفقیت» ارایه نمود. 

رضوی در بخشی از سخنانش اظهار داشت: فرق بین انسان‌ها فرق میان باورهای آنان است و انسان‌ها‌ همانگونه که باور دارند می‌توانند بیندیشند و این باورهای آدمی است که هر لحظه به او القاء می‌کند که چگونه بیندیشد به عبارت دیگر، باورهای عالی (مثبت) سرچشمەی همەی موفقیت‌های بزرگ هستند و قانون زندگی، قانون باورهاست. من باور دارم و تو باور داری و او باور دارد و باور چیزی است داشتنی. 

کلیدهای تعامل با قرآن کریم

استاد شاهرخ مولایی، حافظ قرآن و کار‌شناس ارشد علوم قرآنی در عصر پنجشنبه کارگاه «کلیدهای تعامل با قرآن» را برگزار نمود. وی سخن خود را با طرح دو مقدمه آغاز کرد و طی آن: نخست به معرفی پیشفرض‌های ورود به قرآن پرداخت و آن‌گاه تاریخچەی تفسیر در عهد رسول خدا، صحابه و تابعین و ویژگی‌های بارز آن دوران را بررسی و به نقش مهم این دو عامل در فهم قرآن تأکید نمود. 

استاد حوزەی علمیەی نور مشهد و دارالعلوم الکتاب و السنه روستای شورک ملکی در تکمیل مطالبش به بحث و بررسی اصول توقیفی قرآن پرداخت و گفت: کلید‌های فهم قرآن باید از دل خود این کتاب فهمیده شود و لازم است برای درک پیام‌های این کتاب اصول مهم متعددی در هنگام تعامل با آن لحاظ گردد. 

وی با توجه به عربی بودن قرآن با ذکر آیاتی از قرآن اظهار داشت: فهم لغت عرب در زمان نزول وحی و دلالت‌های حاشیەای آن، عرف لغوی قرآن کریم، توجه به تعابیر مصطلح در آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین روش تدبر در قرآن با پیگیری آیات (تفسیر قرآن به قرآن)، تفسیر قرآن به سنت، توجه به متشابه و مثانی بودن قرآن و عنایت به تفاسیر قرآن کریم را از کلید‌های فهم کتاب خدا برشمرد. وی با ذکر نمونه‌هایی یادآور شد: توجه به سیاق آیات، عدم استنطاق عامدانه یا جاهلانه‌ی قرآن (عدم تحمیل نظرات بیرونی بر قرآن)، توجه به اسباب نزول ولو اندک موجود، عنایت به مکی یا مدنی بودن آیات، تأمل و دقت در موضوع یا موضوع‌های محوری هر سوره، کمک شایانی به درک دقیق و درست قرآن می‌کند. 

تفکر و سبک زندگی

 استاد ابوالقاسم دهواری کارگاه آموزشی «تفکر و سبک زندگی» را در صبح جمعه برگزار نمود و با اشاره به وجود تعاریف مختلف از سبک زندگی به عنوان نمونه تعاریف زیر را ارائه نمود: 

 «سبک زندگی، منعکس‌کنندەی تگرش‌ها و ارزش‌های یک گروه یا فرد است.» 

 «سبک زندگی، روشی است که انسان در زندگی انتخاب می‌کند تا میزان سلامتی خود را بالا ببرد و ریسک خطرات تهدید کننده‌ی سلامت خود را کاهش دهد.» 

مسؤول تربیتی جماعت در سیستان و بلوچستان در خصوص نگاه متفاوت افراد به این موضوع اظهار داشت: برخی «سبک زندگی» را یک امر فردی می‌دانند که هر کس به فراخور درکش سبکی برای زندگی خویش برمی گزیند. اما امروزه نگاه جامعه‌شناسانه از اقبال بیشتری برخوردار است و به سبک زندگی به مثابه‌ی رفتارهای یک جمع، یک گروه یا یک ملت می‌نگرند و سبک‌های زندگی را به تعداد افراد متعدد نمی‌کنند بلکه به تعداد اقوام، گروه‌ها، تیپ‌ها و ملت‌ها محدود می‌سازند. 

استاد دهواری بیان داشت از طریق برگزاری این کارگاه می‌توان مربیان جماعت و والدین را به طور نظری و عملی با «تفکر و سبک زندگی» آشنا نمود تا در آیندەی دانش‌آموزان و فرزندان خود را به گونه‌ای تربیت کنند که اهداف رفتاری زیر را محقق سازند: 

– آشنایی با صفات و ویژگی‌های روش تفکر صحیح. 

– کسب بصیرت و بینش عمیق نسبت به امور و پدیده‌ها. 

- کسب صفات و ویژگی‌های فردی و اجتماعی به این معنی که: 

الف - در همه حال اهل تفکر و تعقل باشند. 

 ب - موضوعات و مسایل را به خوبی نقد کنند. 

 ج - بتوانند برای یک مسأله یا مسائل راه حل‌های نو و بدیع ارائه دهند. 

د – یک موضوع را همه جانبه بررسی و تجزیه و تحلیل کتتد. 

ه – در صورت پی بردن به اشتباه، در تغییر نظر خود شجاعت داشته باشند. 

و – شجاعت بیان آرا و نظرات خود را داشته باشند. 

ز – از مغالطه بپرهیزند و بر اساس شواهد و دلایل اظهار نظر کنند. 

ح – به عقاید دیگران احترام بگذارند و با استدلال نظرات مخالف را رد کنند. 

ط- بتوانند هیجانات خود را کنترل کنند. 

ی – به سخنان دیگران گوش بسپارند. 

ک – در بحث‌ها و سایر امور نوبت را رعایت کنند. 

در اختتامیەی این گردهمایی سه روزه ابتدا آریانژاد عضو شورای مرکزی جماعت با اشاره به محتوای «ذکر رابطه» در خصوص اهمیت کار جمعی بر اساس محبت خدا، همراهی در مسیر اطاعت از خداوند، تعاون در یاری دین خدا، همگامی و تداوم برادری‌ها و توکل به پروردگار متعال سخن گفت. سپس شاهرخ مولایی به قرائت متن ذکر رابطه پرداخت و حاضرین در حالت ایستاده و با گرفتن دست‌های یکدیگر با وی همخوانی کردند. دعای حافظ قرآن، «مولوی سراج‌الدین خسروی» پایانبخش این مراسم بود.

برگزاری گردهمایی تربیتی جماعت در بیرجند
برگزاری گردهمایی تربیتی جماعت در بیرجند
برگزاری گردهمایی تربیتی جماعت در بیرجند
برگزاری گردهمایی تربیتی جماعت در بیرجند
برگزاری گردهمایی تربیتی جماعت در بیرجند

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1392/08/28

دستشون درد نکنه من که خیلی استفاده کردم سه روز با لطف و صفا گذشت جزاهم الله خیرا جزا

2
بدون‌نام
1392/08/30

واقعا جای خیلی ها خالی بود به من که خیلی خوش گذشت از ورزش دسته جمعی صبح گرفته تا مطالب مفید استادان و همنشینی با جمعی از برادران و خواهران ایمانی ، نوشته های دو دختر کودک و نوجوان به مرسی محبوب و....... از خداوند بزرگ سربلندی مومنان و آزاد اندیشان حقیقی را آرزومندم

3
کرد اشنویی (مهمان)
1392/08/29

بارک اللە فیکم
خدایا این جمع مبارک را در جای جای ایران و همەی مناطق اهل سنت آن، چنان توفیقی دە تا همچنان بر منهج اعتدالی رسول اللە و اصحاب گرانقدر رە پوید و "ولتکن منکم امة یدعون الی الخیر ویأمرون بالمعروف وینهون عن المنکر واولئک هم المفلحون" نمودی از وسطیت "وکذلک جعلناکم امة وسطا لتکونوا شهداء علی الناس ویکون الرسول علیکم شهیدا" باشد.
وما ذلک علی اللە بعزیز

4
سید الیاس موسوی (مهمان)
1392/08/29

سلام خوشحالم که منم در این همایش شرکت کردم کیفیت علمی و معنوی آن در سطح خوبی بود البته جای پیشرفت بیشتر هم دارد تقاضای جدی امثال بنده است که این گونه برنامه ها بیشتر اجرا شود سه روز شاهد علم ، اخلاق و هم دلی دریک محفل ایمانی بودم از مجریان و استادان آریانژاد ،دهواری،رضوی، ساعدی و مولایی کمال تشکر رادارم وبرایشان آرزوی اجر اخروی را مسئلت می نمایم

5
بلوچستاني (مهمان)
1392/08/30

از كليه دست اندركاران ومجريان اين گرد همايي كمال تشكر وقد ر داني را دارم اميدوارم خداوند به همه ي اين عزيزان پاداش دهاد .

6
حمیده الهیاری (مهمان)
1392/09/01

سلام وعرض خسته نباشیدبه همه اساتید،دست اندرکارن وحضارهمایش سه روزه.به عنوان فردی که دراین سه روزحضورداشتم،سطح علمی جلسات وحضارشرکت کننده رادرحدمطلوب دیدم.امیدوارم خداوندتوفیقی نصیب کندتابتوان بیشتروبهترازاین جلسات برگزارکرد.به عنوان اولین سری جلسات برگزارشده دربیرجنددرسطح بسیارخوبی بود.جزاکم الله،ومن الله توفیق.

7
سیدایوب (مهمان)
1392/09/02

بنده هم به نوبه خودم ازدست اندکاران این جلسه سپاسگذارم وامیدوارم اینگونه جلسات به صورت مستمر برگزاربشه .البته اگه جماعت برنامه برگزای جلسات روقبلا اطلاع رسانی کنه وزمان ومکانش مشخص باشه بهترمیشه برای شرکت کردن برنامه ریزی کرد

8
بدون‌نام (مهمان)
1392/09/05

سلام. اگه توی جلسه شرکت نکرده بودم حتما برام سوال پیش میومد که چطور این همه موضوع و مطلب فقط توی دو ونیم روز مطرح شده !!!
دمت گرم و سرت خوش باد ...

9
ساره قاسمی بجد (مهمان)
1392/09/08

با سلام و خسته نباشید خدمت همه دست اندرکاران و اساتید گرامی
گردهمایی بسیار مفیدی بود امیدوارم خداوند توفیقی بدهد تا در این شهر و شهرهای دیگر نمونه این جلسات بیشتر برگزار شود.سطح علمی همایش خوب بود اما به نظر من به دلیل گستردگی مبحث کلیدهای تعامل با قرآن مدت زمان اختصاص داده شده به این مطلب بسیار کم بود.
با تشکر