نگاهی به کارنامه‌ی دولت تدبیر و امید با تأکید بر اهل‌سنت

نگاهی به کارنامه‌ی دولت تدبیر و امید با تأکید بر اهل‌سنت

جامعه‌ی اهل‌سنت ایران که همواره در طی 35 سال از عمر انقلاب اسلامی ایران دوشادوش سایر هموطنان، در تمامی عرصه‌های سازندگی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... حضور داشته و در راستای اعتلای روز افزون سرزمین آباء و اجدادی خویش تمامی سختی‌ها و دشواری‌های این راه پرفراز و نشیب را به جان خریده است، به دلیل برخوردهای سلیقه‌ای و خارج از چارچوب قانون برخی از دولت‌مردان در برهه‌هایی از این سه و نیم دهه گاه و بیگاه دچار سرخوردگی و یأس گشته، ولی به محض بروز بارقه‌هایی از امید به فردایی بهتر مجدداً شادابی و طراوت خود را بازیافته و همراه و همگام با سایر ایرانیان آزادی‌خواه و تحول‌طلب در چهارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قوانین وضع‌شده‌ در مسیر رشد و ترقی فرهنگی و سیاسی ایران خویش ثابت قدم برداشته است.
 حضور حماسی جامعه‌ی میلیونی اهل‌سنت در انتخابات ریاست جمهوری خرداد76 و رأی قاطع به سید محمد خاتمی در شانزده سال پیش، از یکسو نشان‌دهنده‌ی اشتیاق وافر این قشر از جامعه‌ی ایران به سرزمینی آزاد و آباد و از سویی دیگر نمایانگر کم‌لطفی و تنگ‌نظری تعدادی از دولت‌مردان در احقاق حقوق به حقه‌ی ایشان بود. به همین دلایل میزان مشارکت ایرانیان اهل‌سنت در انتخابات و آراء آقای خاتمی به اذعان دولت از سایر هموطنان بیشتر و بالاتر بود.
جامعه‌ی اهل‌سنت با کاندیداتوری حسن روحانی یک‌بار دیگر روزنه‌های امید را در برابر خویش گشوده دید و کلید حل مشکلات و احقاق حقوق از دست‌رفته‌ی خویش را در دستان این روحانی تحصیل‌کرده‌ی رشته‌ی حقوق دید.
از همین‌رو بود که اهل‌سنت ایران یک‌بار دیگر به آزادی، عزت و سرافرازی ایران سلام گفت و امیدوار به تدبیرهای دولت‌مردان آینده‌ی خویش در 24 خرداد92 صندوق‌های رأی را به نفع ایران و ایرانیان لبریز نمود، بنا به گفته‌ی آقای علی یونسی در مصاحبه با روزنامه‌ی آرمان آراء اقلیت‌های قومی و مذهبی که اکثریت ایشان اهل‌سنت هستند از آراء تهران و اصفهان بیشتر بود. برخی از استان‌های سنی‌نشین مشارکت 80 درصدی و حتی بالای آن را به خود دیده و در چند صندوق از جمله روستای هجیج در اورامان کردستان 100 درصد آراء به آقای روحانی اختصاص یافت.
گذشت کمتر از سه ماه شاید برای نقد عملکرد یک دولت ناکافی باشد اما هنگامی که رئیس دولت تدبیر و امید در گزارش پنجاه‌ روزه‌ی عملکرد دولت خویش مدعی می‌گردد که به اندازه‌ی  پانصد روز در عرصه‌ی سیاست خارجی گام برداشته است، اهل‌سنت ایران باید به خود حق بدهند که پرسش کنند در عرصه‌ی سیاست داخلی و ایفای حق شهروندی به ایشان به اندازه‌ی چند روز گام برداشته شده است؟
ما ایرانیان به عملکرد دولت‌مردان خود در عرصه‌ی بین‌المللی می‌بالیم و بر ادعای آقای روحانی در این خصوص صحه می‌گذاریم و خواستار تداوم تلاش ایشان در راستای بازیابی جایگاه در خور ایرانیان در سطح جهان هستیم. اما از آقای روحانی و دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود که گامهای جدی تری در راستای تحقق وعده های انتخاباتی بردارند.
جناب آقای روحانی بدانند که تشکل‌های سیاسی، فرهنگی و مذهبی در میان اقلیت‌های ساکن در جغرافیای پهناور ایران از جمله جماعت دعوت و اصلاح ایران در مسیر حمایت از اندیشه‌ها و برنامه‌های دولت تدبیر و امید، به امید وزیدن نسیم آزادی و گشوده شدن گره از کار فروبسته‌ی خود، شماتت و ملامت برخی گروه‌های افراطی و خارج‌نشینانی را که با درد و رنج اهل‌سنت داخل چندان آشنا نبوده و تنها از دور دستی بر آتش داشته‌اند، با جان خریده‌اند. اکنون توپ در زمین ایشان است. «الکریم اذا وعد وفی»، منتظر شروع یک بازی برد- برد خواهیم بود.
 برداشتن گام‌های عملی در راستای رفع تبعیض در میان شهروندان و برخورد با کج‌سلیقگی‌ها و سخت‌گیری‌هایی ناروا نسبت به اهل‌سنت نه دشوار است و نه انتظاری است نابجا. دولت تدبیر و امید ثابت کند که اهل‌سنت در 24 خرداد92 راه صواب را برگزیده‌اند و آقای روحانی نیز در گزارش بعدی عملکرد خویش عدد روزهایی را که در این مسیر گام برداشته‌اند، تصریح نمایند.
 به امید آن روز

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
مسلم (مهمان)
1392/08/06

سلام آقای روحانی تابه تغییروتحول استانداران،مدیران کل ،فرمانداران،رؤسای ادارات خصوصااطلاعات ،دانشگاهها،آموزش وپرورش و...اقدام عملی ننمایند نه تنها نمی توانندکاری ازپیش ببرند(خصوصا درمناطق اهل سنت وکردستان)بلکهآ نها عملابیشترازقبل نسبت به اهل سنت وکردهاکارشکنی می کنندتاوانمودکنندکه آقای روحانی هم نمی توانندبه وعده های خودوفاکنندو.... ازطرف دیگرمجلس وصداوسیماهم باآقای روحانی ودولت تدبیروامیدهمکاری لازم رانمی کنند. گویاهنوزهم صدای مردم رانشنیده اند. درجایی که علیه اعضای جماعت دعوت واصلاح ایران ودیگرفعالان ملی -مذهبی وحتی هوادارانشان تهدید،تطمیع،اخراج ازادارات ودانشگاهها و...توسط اداره اطلاعات و...صورت می گیردوخلافکاران،مفسدان،معتادان وصاحبان پول های بادآورده و...هرچه دلشان می خواهدمی کنند. می خواهیدبا این شرایط اهل سنت وکردها واقلیت های دیگردردولت تدبیروامیدنفس راحتی بکشند! فقط وقت رأی اقلیت ها به دردایران می خورند.

2
نیما (مهمان)
1392/08/07

با سلام
از نشانه های عدم تغییر رویکرد دولت نسبت به اهل سنت و اهل سنت هراسی می توان به تعطیلی روزنامه بهار به بهانه مقاله مربوط به امامت اشاره کرد.
اقای وزیر در مصاحبه خود علت توقیف روزنامه بهار را ایجاد اختلافات مذهبی و تحریف تاریخ و اهانت به حضرت علی و اهل سنت دانستند.
لازم به ذکر است بنده کنجکاو شدم و با هر گرفتاری که بود تونستم مقاله رو از وبلاگ آقای قدسی گیر بیارم و مطالعه کنم ( جالب اینکه سایت روزنامه بهار نیز این مقاله را از وب سایت برداشته و این مقاله بدون استفاده از فیلتر شکن قابل دانلود نمی باشد)، نه تنها در این مقاله توهینی به حضرت علی نشده و هیچگونه تحریف تاریخی هم صورت نگرفته بلکه همه مطالب از منابع مورد اعتماد برادران تشیع اتخاذ شده و بر خلاف ادعای آقای وزیر موجب نزدیکی دو مذهب نیز می شود. من فکر می کنم همه این موضع گیری های سرسختانه و هجمه به این روزنامه و نویسنده محترم این مقاله فقط بخاطر نزدیکی این قرائت از غدیر و ایه اکمال دین به اعتقادات اهل سنت می باشد که در همان راستای اهل سنت هراسی می باشد( البته قرائت اهل سنت از این دو مقوله متفاوت می باشد). جناب آقای وزیر اگه این مقاله به اختلافات مذهبی دامن می زند پس بخش عمده مطالب کتاب های درسی مدارس، دانشگاه ها, بخش عمده ای از یرنامه های صدا و سیما ( بخصوص سریال ههای تاریخی که خود نماد تحریف تاریخ هستند)، مطالب نشریات مختلف نیز که به طور مکرر به صورت مستقیم وغیر مستقیم به سایر ادیان و مذاهب توهین می کنند و یا یک طرفه نقد می کنند چی؟ آیا مصداق بارزتری از دامن زدن به اختلافات مذهبی در رسانه های پایه و عمومی نیست؟
امان از این همه تبعیض

3
طالب حق (مهمان)
1392/09/06

با سلام خدمت جناب آقای نیما
اینکه جنابعالی مطالب روزنامه بهار را در جهت همدلی و همبستگی شیعه و سنی می دانید، قطعا از عقاید شیعه آگاهی ندارید. عقاید شیعه برای خود او محترم است و عقاید اهل سنت نیز چنین است و در طول تاریخ همیشه شیعه و اهل سنت دوشادوش همدیگر زندگی کرده اند و از اختلافاتی که در عقاید آنها موجود است با نام همدلی نام نبرده اند.
آنچه که به قول شما باعث اتحاد و همدلی شیعه و سنی گردیده، وحدت در عقیده و دست کشیدن از مسلمات تاریخی هیچکدام از طرفین نبوده است، بلکه قرار گرفتن در یک صف در مقابل دشمن خود بوده است (این معنی اتحاد است)
امروزه نیز شیعیان و اهل سنت باید علیرغم وجود اختلاف در عقاید، با همدیگر دست همکاری داده و در برابر دشمن مشترک خودمان که وهابیت خبیث می باشد بایستند.
این مسئله را می توان با یک مثال نشان داد : در یک خانواده، افرادی با سلایق گوناگون وجود دارند اما همین افراد با وجود اختلاف در آراء، در برابر مشکلات و ناملایمات زندگی که برای خانواده پیش می آید، مانند یک شخص واحد و در برابر مشکلات می ایستند و نمی گویند که ما با هم اختلاف داریم

4
خیرخواه (مهمان)
1394/08/26

من نمی دانم منظور جناب "طالب حق" از وهابیت خبیث کیست؟ تا جایی که اطلاع دارم هر اهل سنتی که از معتقدات خودش آگاهی بیشتری داشته باشد اهل نماز باشه بتواند دین را از خرافات تشخیص دهد بهش میگویند وهابی!!! در منطقه ما به جماعت تبلیغ به اخوان به سلفی به همه اینها میگویند وهابی آیا اینها دشمن شیعه و سنی هستند؟ این بندگان خدا که همه سنی هستند!!! از یکی از همان افرادی که بعضی ها پشت سر به او وهابی می گفتند پرسیدم وهابی یعنی چه؟ از پاسخ عاجز ماند دیدم که بنده خدا نه محمد ابن عبد الوهاب را می شناسد و نه یک جلد کتاب از او خوانده است...

5
بدون‌نام (مهمان)
1394/08/19

احسنت گل گفتی برادر

6
بدون‌نام (مهمان)
1392/08/08

اهل سنت ایران در زمینه های علمی، اقتصادی، فرهنگی و ... نخبه کم ندارند لذا انتظار می رفت در میان وزیران پیشنهادی ایشان برای رأی اعتماد از این سرمایه ها نیز استفاده می گردید که به گمان نگارنده در این خصوص فرصت سوزی گردید. اگر تعیین نهایی وزیران در اختیار ایشان نبود انتصاب افرادی از اهل سنت در سطح معاونان رئیس جمهور، رؤسای سازمان ها و معاونان وزرا که کاملاً در حیطه اختیارات ایشان بود چرا این امر محقق نگردید؟
اندکی پایین تر چرا در میان استانداران از افراد شایسته اهل سنت نباید کسی قرار بگیرد؟ آیا برای تصدی پست هایی مثل مدیر کلی ادارات و فرمانداری ها نیز نباید به ایشان اعتماد کرد؟
هنوز نگاه امنیتی در مناطق سنی نشین حاکم بوده و برای تصدی پست های بسیار پایین تر نیز در ادارات و حتی مدارس این اعتماد دریغ می گردد. در این خصوص به اندازه چند روز فعالیت شده است؟
اهل سنت ساکن پایتخت که جمعیتی قریب به یک میلیون نفر را تشکیل می دهند هنوز در مکان های استیجاری با اجاره ماهیانه چند میلیونی و رهن چند صد میلیونی نماز می خوانند و از داشتن مسجد محرومند . ما از دولت آقای روحانی انتظار نداریم که سه ماهه برای اهل سنت تهران مسجد بسازند اما آیا انتظار از یک حقوقدان در عمل به قانون اساسی در خصوص آزادی برگزاری مراسمات و شعایر مذهبی نابجاست؟
برای چندمین سال متوالی اهل سنت ساکن تهران در عید قربان امسال نیز با دستور شفاهی و حضور فیزیکی پلیس امنیت در منطقه صادقیه و سعادت آباد از اقامه نماز عید منع شدند توجیه آقای روحانی و آقای یونسی مشاور ارشد ایشان در امور اقلیت های قومی و مذهبی و وزیر محترم کشور و استانداری محترم تهران در این خصوص چیست؟