صعود کوهنورد کرمانشاهی به اوج قله‌ی انسانی به جای فتح قله‌ی اورست

صعود کوهنورد کرمانشاهی به اوج قله‌ی انسانی به جای فتح قله‌ی اورست

کوهنورد کرمانشاهی، «دکتر کیخسرو مردانپور» در فاصله‌ی 100 متر مانده به فتح بام دنیا نجات جان همنوردش را به افتخار فتح  اورست ترجیح داد.

 

به گزارش خبرنگار سرویس ورزشی پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح؛ پس از فتح قله‌ی اورست توسط «رضا شهلایی» دیگر کوهنورد کرمانشاهی در روز شنبه 30 اردیبهشت‌ماه، روز یکشنبه 31 اردیبهشت‌ماه 2 کوهنورد ایرانی دیگر، «دکتر کیخسرو مردانپور» و «حسین بهمنیار» از کمپ 4 به طرف فتح قله‌ی 8هزار و 848 متری اورست حرکت کردند و درحالی که تنها فاصله‌ی اندکی مانده بود تا به قله برسند، «دکتر مردانپور» با آزمایش سختی روبرو می‌شود، قوای جسمانی «حسین بهمنیار» همنورد همراهش به دلیل شرایط ارتفاع، سرما و کولاک شدید تحلیل می‌رود و هر لحظه امکان مرگ یا سقوط او وجود دارد.

 

در فاصله‌ی تنها 100 متر مانده به فتح قله، «دکتر مردانپور» نجات جان کوهنورد اهل خراسان شمالی را بر کسب این افتخار که ماهها برای آن برنامه‌ریزی کرده و زحمتهای فراوانی متحمل شده بود ترجیح می‌دهد و او را با هر زحمتی شده به کمپ اصلی باز می‌گرداند و از آنجا به شهر لوکلا منتقل و پس از مداوای مقدماتی به بیمارستانی در شهر کاتماندو پایتخت نپال منتقل می‌شود تا مراحل درمان را طی کند. در حال حاضرحال عمومی ایشان رضایتبخش است.


به گفته‌ی «مردانپور» شدت هوای نامساعد در روز قبل از صعود نهایی به حدی بوده که باعث کشته‌شدن سه کوهنورد از آلمان، کانادا و کره‌ی جنوبی در طوفان ناگهانی جبهه‌ی جنوبی اورست و احتمالاً مفقود شدن دو کوهنورد دیگر شده است، ضمن آنکه چندین کوهنورد بیمار از کمپ 2 با هیلیکوپتر به پایین منتقل شدند. همچنین تعدادی نیز دچار سرمازدگی و یخ‌زدگی جدی اندامها شده‌اند.


لازم به ذکراست که تیم 2 نفره‌ی کوهنوردان کرمانشاهی؛ «رضا شهلایی» و «دکتر کیخسرو مردانپور» در برنامه‌ای مستقل اقدام به فتح قله‌ی «اورست» نموده بودند و روز دوشنبه 28 فروردین وارد «بیس کمپ» این قله شده و با توجه به برگزاری مراسم دعای مذهبی «شرپاها» در همان تاریخ، روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین، اقدام به صعود به کمپ 1، جهت شروع فرآیند هم‌هوایی و برقراری کمپها نموده بودند و «حسین بهمنیار» رئیس هیأت کوهنوردی استان خراسان شمالی نیز همزمان با آنان به «بیس کمپ» رسیده و به هموطنان خود ملحق شده بود.

 


 

تصاویر ضمیمه: 
صعود کوهنورد کرمانشاهی به اوج قله‌ی انسانی به جای فتح قله‌ی اورست