شهرستان ثلاث باباجانی را بیشتر بشناسیم

شهرستان ثلاث باباجانی را بیشتر بشناسیم

شهرستان ثلاث باباجانی با طبیعتی بكر و پوشیده از درختان جنگلی، در غرب و شمال غرب استان كرمانشاه منطقه‌ای جذاب و دیدنی است.

این شهرستان مشتمل بر دو بخش مركزی شامل دهستانهای زمكان، دشت حر و خانه شور و بخش ازگله شامل دهستانهای ازگله، سرقلعه و جیگران با 252 روستا دارای سكنه و 56 روستای خالی از سكنه است.

ثلاث باباجانی در منطقه‌ی قشلاقی استان كرمانشاه واقع شده و دارای زمستانی ملایم و تابستانی گرم و خشك است. 

این شهرستان در ناهمواریهای زاگرس واقع شده، به همین دلیل بسیاری از ویژگیهای طبیعی این محدوده از ویژگیهای سلسله جبال زاگرس تبعیت می‌كند. 

ساخت توپوگرافی این شهرستان مبتنی بر ارتفاعات شاهو - دالاهو است. بخش وسیعی از اراضی شهرستان ثلاث باباجانی منطبق بر كوهها و تپه ماهورها است كه از مهمترین كوههای آن «بمو» را می‌توان نام برد كه به عنوان مرز محسوب می‌شود. 

این شهرستان دارای رودخانه‌های فصلی و دایمی زیادی است كه مهمترین آنها لیله، آب سفید، برگ، آب هواسان، آب زرشك، آب كوته، رود دشت حر و رود زمكان است. 

شهرستان ثلاث باباجانی به دلیل برخورداری از توپوگرافی متنوع شاهد انواع رویشگاههای جنگلی مرتعی است.

این جنگلها عموماً از بلوط ایرانی تشكیل شده كه شامل گونه‌های مختلف پسته وحشی (بنه)، بادام كوهی (ارژن)، آلبالوی وحشی، گلابی وحشی (هه‌رمی به‌ری )، بلوط، مازو، زالزالك، ارغوان، انار و گردو است. 

در كنار مسیر رودخانه‌های این شهرستان انواع درخت بید، صنوبر، چنار، توت، گردو و درختان میوه دیده می‌شود. 

سقز چینی از درختان جنگلی ون (پسته وحشی) كه مصرف دارویی و صنعتی دارد، در نواحی غربی این شهرستان صورت می‌گیرد. 

این شهرستان با برخورداری از منابع غنی‌آب، پوشش گیاهی متنوع، چمنزارهای سرسبز دارای سرابهای زیبا و دیدنی است كه توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌كند. 

از جمله مهمترین این سرابها می‌توان به سراب مامیشان اشاره كرد كه در دهستان مرزی سه قلعه و در فاصله سه كیلومتری مرز واقع شده و در جوار آن قبرستانی قدیمی وجود دارد. 

سراب كانی سفر نیز در دامنه ارتفاعات سرسبز دالاهو و دارای آب و هوای سرد و گوارایی است. 

سراب هوله خانه شور از دیگر سرابهای این شهرستان است كه مناظر زیبای طبیعی، آب و هوای دلپذیر خصوصا در موسم بهار فضای این سراب را دلنشین كرده است. 

یكی دیگر از جاذبه‌های دیدنی ثلاث باباجانی بخصوص برای گردشگران آب معدنی ریزه است، می گویند آب چشمه ریزه در درمان بیماریهای كلیوی بسیار مفید است و روزانه به ویژه در ایام نوروز پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف است. 

سراب هلول در نزدیكی روستای هلول هم از دیگر جاذبه‌ها است. 

آبشار زیبای شیخ صله در كنار رودخانه قالیچه و باغ دیدنی سیدخان در منطقه ازگله شهرستان ثلاث را در زمره نقاط دیدنی استان كرمانشاه قرار داده است. 

جاذبه‌های فرهنگی شهرستان ثلاث هم برای گردشگران دیدنی و جذاب است. 

بیشتر مردم این شهرستان كرد هستند كه به زبان كردی و گویش جافی سخن می‌گویند. 

شهرستان ثلاث باباجانی مملو از مناطقی با چشم‌اندازهای زیبای روستایی است كه طبیعت بكر آن چشم هر بیننده را خیره می‌كند. 

از جمله منطقه دولی دره كه در عمق دره‌ی زیبایی با 28 روستا واقع شده است این روستاها در عمق دره و مابین ارتفاعات قرار گرفته‌اند و دارای مناظر زیبای طبیعی‌اند. 

اكثر این روستاها در جوار رودخانه زمكان استقرار یافته‌اند و دارای پوشش جنگلی مناسب از نوع درختان ون و بلوط می‌باشد. 

از جمله جاذبه‌های تاریخی این شهرستان هم می‌توان به شهر تاریخی درنه كه بقایای شهر تاریخی است كه به زمان پیش از اسلام بر می‌گردد و قلعه تاریخی میرآباد در روستای میرآباد كه اكنون به صورت تپه‌ای بزرگ در آمده است اشاره كرد. 

شهرستان ثلاث باباجانی علاوه بر چشم‌اندازهای بكر طبیعی و آثار تاریخی، از نظر صنایع دستی و هنرهای بومی هم از تنوع زیادی برخوردار است و هنرمندان چیره‌دستی در این خطه پرورش یافته‌اند و اغلب روستاییان در خلق آنها سهیم‌اند. 

در آینده‌ای نزدیك از چگونگی مراسم عبادی و مساجد و برنامه‌های دینی شهرستان با شما سخن خواهم گفت. ان شاء الله

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
روابط عمومی جماعت دعوت اصلاح ثلاث باباجانی (مهمان)
1391/01/21

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته . از اینکه مطلب ارسالی را در سایت نمایش دادید ممنون وسپاسگزاریم. اچیزی که جای تعجب است این است که این مطلب بانام روابط عمومی جماعت دعوت اصلاح ثلاث باباجانی ارسال گردیده در صورتی که در سایت با نام عبدالله باوه جانی نمایش داده شده است خواهشمند است بررسی فرمایید.جزاک الله خیرا