عبدالرحمان سمیط، دعوتگری که‌ باعث ایمان‌آوردن میلیونها انسان شد

ترجمه: 
خالد محمدی
عبدالرحمان سمیط، دعوتگری که‌ باعث ایمان‌آوردن میلیونها انسان شد

شاید اسم «عبدالرحمن السمیط» به گوش شما نرسیده باشد. وی از دعوتگرانی است که ۳۰ سال از عمر ارزشمند خود را در راه خدا و دعوت ملت‌ها و قبائل آفریقایی به دین اسلام صرف نموده است و ثمره‌ی تلاش خستگی‌ناپذیر این فرد مؤمن و با ایمان، مسلمان‌شدن بیش از ۱۱ میلیون نفر از کشورهای مختلف جهان می‌باشد. 

 او در یکی از بیمارستانهای آلمان بستری و به خاطر بیماری‌ای که داشته اکنون به سرزمینش کویت بازگشته، بد نیست گذری به‌ شمه‌ای از زندگی این شخصیت بزرگ داشته‌ باشیم. 

عبدالرحمن السمیط در خانواده‌ای متدین و اهل علم در کویت در سال ۱۹۴۷ میلادی دیده به جهان گشود، وی تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در کویت س‍پری نمود، و بعد از آن وارد دانشگاه شده و در رشته‌ی جراحی داخلی به تحصیلات دوره‌ی کارشناسی خویش پایان داد. 

در سال ۱۹۷۴ م در دانشگاه لیورپول انگلیس به تحصیلات خود ادامه داد و مدرک کار‌شناس ارشد دست یافت، و برای تکمیل تحصیلات مقطع دکترای خود راهی کانادا شد و سرانجام در دانشگاه ماتجل موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته‌ی تخصص بیماریهای داخلی شد. 

وی پس از اتمام تحصیلاتش، بیشتر وقت خود را صرف کارهای خیری و دعوتی نمود، و به خاطر تلاش‌های بی‌وقفه، موفق به دریافت جوایز ارزنده‌ی جهانی از جمله جایزه‌ی ملک فیصل گردید. (جایزه ملک فیصل یک جایزه‌ی جهانی است که هرساله از طرف کشور عربستان به یکی از داعیان بزرگ اعطا می‌شود، ارزش این جایزه ۷۵۰ هزار ریال عربستانی برابر با ۷۵۰ ملیون تومان کنونی است.) ایشان این مبلغ را وقف تعلیم کودکان آفریقایی نموده، و ثمره‌ی این وقف این بود که بسیاری از کودکان و نوجوانان آفریقایی موفق به یادگیری علوم مختلف و موفق به ورود به دانشگاه‌ها شدند، و هم اکنون بیشترشان در کشور‌هایشان مشغول خدمت به هموطنان خود هستند. 

وی در مدت ۳۰ سالی که به دعوت اسلام مشغول بوده با مشکلات عدیده‌ای روبه رو بوده است؛ از جمله اینکه بار‌ها به علت فعالیتهای که در میان فقرا انجام داده از سرزمین‌های مختلف اخراج شده و یا تهدید به قتل شده است. 

و همین‌طور بار‌ها در هنگام فعالیت دعوی‌اش در کشورهایی مانند موزامبیک، کنیا و زیمبابوه مورد حمله‌ی مارهای خطرناک افعی و کبری قرا گرفته و شکر خدا از همه‌ی آن‌ بلاها نجات یافته‌ و به راه دعوتش ادامه داده‌ است. 

همچنین نیش مگسهایی که منجر به بیماریهای خطرناک می‌شود از دیگر مشکلاتی بود که در راه دعوت با آن روبرو شده‌ است. 

وی برای پیشبرد دعوت دینی خود و معرفی اسلام به کشورهای مختلفیاز جمله‌ مناطقی از قطب شما و  نیز کشورهای آفریقایی سفر نمود، و به خواست خداوند منان موفق شد که بسیاری از مردم این مناطق را به دین مبین اسلام دعوت کند. 

همچنین این دعوتگر محبوب، بار‌ها به خاطر دعوت مردم به اسلام محکوم به حبس شده است. 

عبدالرحمن السمیط می‌توانست در مسیر طبابتش ثروت هنگفتی را بدست آورد و زندگی آرام و بدون دغدغه‌ای را در کنار همسر و فرزندانش داشته باشد، اما وی زندگی آرام در کنار همسر و فرزندانش را ترک کرد، و به خاطر خدا به مقصد کشورهای فقیر آفریقایی بار سفر را بست تا اینکه پیام اسلام را به مردم رسانده‌ و  آنان را با این دین رحمت آشنا کند. 

 این دعوتگر بانشاط و باهمت، جنگلهای وحشتناک و مکانهای نامعلوم آفریقا را به‌ همه‌ی خوشی‌های زودگذر دنیا و راحتی‌های آن ترجیح داد تا مردم آن دیار را با اسلام آشنا کند، و در مدت ۳۰ سال دعوت به‌ تنهایی به دستاوردهای ارزشمندی در این راستا رسید که بسیاری از دولتها از نیل بدان عاجزند. از جمله این فعالیت‌ها: 

-بنای ۵۷۰۰ مسجد در آفریقا 

-حفر ۹۵۰۰ حلقه‌ چاه آب 

-تأسیس۸۶۰ باب مدرسه

-ایجاد ۲۰۴ مرکز اسلامی

-سرپرستی بیش از 15 هزار یتیم نه فقط اطعام این یتیمان بلکه تعلیم و تربیت آنان را نیز به عهده گرفته است. 

شیخ عبدالرحمن السمیط مردم آفریقا را این چنین توصیف می‌کند: این ملت فقیر، فهم غلطی از اسلام داشته‌اند، باید دانست چگونه اهل تنصیر (مبشران و مبلغان مسیحی) اینان را بازیچه‌ی دست خود قرار داده‌اند. 

وی در ادامه می‌گوید: از آفریقاییها پرسیدم دین شما چیست؟ گفتند شکر خدا ما مسلمان پروتستان هستیم؟! تعجب کردم! پرسیدم چگونه مسلمان پروتستان هستید؟! جواب دادند: پدران ما به ما می‌گفتند ما مسلمان هستیم، اما هیچی از مسلمان بودن نمی‌دانیم حتی نمی‌دانیم چگونه نماز بخوانیم، چگونه روزه بگیریم، تا اینکه مسیحی‌های پروتستان -خدا جزای خیرشان را بدهد- آمدند به ما یاد دادند چگونه نماز بخوانیم و چگونه روزه بگیریم حتی به ما کلیسا و انجیل هم هدیه دادند! 

ثمره‌ی ۳۰ سال دعوت خالصانه‌ی شیخ عبدالرحمن السمیط، ورود میلیونها انسان به‌ دایره‌ی اسلام است، که‌ اگر بنا به‌ فرمایش رسول الله‌ (ص) انسان بتواند اسباب هدایت، تنها یک فرد را فراهم کند، برایش کافی است و اجر آن از هرچه‌ در دنیا و مافیها است برتر نشانده‌ شده‌ است. 

به‌ جاست ما نیز در این روزهای پر از خیر و برکت دهه‌ی نخست ذی‌الحجه‌، از خداوند متعال عاجزانه‌ و متضرعانه‌ بخواهیم، شفای عاجلش را قبای برازنده‌ی این بزرگمرد نماید. بیایید همه‌ باهم یکصدا با هم بخوانیم: « أَذْهِبِ الْبَاسَ رَبَّ النَّاسِ اشْفِ أَنْتَ الشَّافِى لاَ شِفَاءَ إِلاَّ شِفَاؤُكَ شِفَاءً لاَ يُغَادِرُ سَقَمًا ».

منبع: مجله‌ی «المجتمع» 

عبدالرحمان سمیط، دعوتگری که‌ باعث ایمان‌آوردن میلیونها انسان شد
عبدالرحمان سمیط، دعوتگری که‌ باعث ایمان‌آوردن میلیونها انسان شد
عبدالرحمان سمیط، دعوتگری که‌ باعث ایمان‌آوردن میلیونها انسان شد
عبدالرحمان سمیط، دعوتگری که‌ باعث ایمان‌آوردن میلیونها انسان شد
عبدالرحمان سمیط، دعوتگری که‌ باعث ایمان‌آوردن میلیونها انسان شد
امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 4.3 (از 6 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
رضا (مهمان)
1391/07/30

با عرض سلام وخسته نباشيد خدمت شما سروران:
موضوع جالبي بود ما هم به نوبه خود از خداوند شفاي اين عزيز مسلمان را خواستاريم :لازم به توضيح است كه نيش پشه باعث بيماري
مالاريا ميشود كه سهوا" بيماري وبا اورده شده.

2
amini (مهمان)
1391/07/30

خداوند این دعوتگر نستوه را شفای عاجل عنایت بفرمایند.

3
بدون‌نام (مهمان)
1391/07/30

با سلام.
خدا خیرش دهد و این عمل چیزی جز اخلاص نیست و اثرات کار ما بیشتر از همه چیز به اخلاص ما بستگی دارد، ان شالله ما و شما در کارهایمان اخلاص لازم را داشته باشیم.

4
بدون‌نام (مهمان)
1391/07/30

فکر می کنم عنوان مطلب از نظر گرامری می لنگد. لطفا ترکیب جمله را اصلاح کنید:
دعوتگر کویتی موفّق به اسلام آوردن بیش از ۱۱ میلیون غیر مسلمان شد !!

5
عبدالرحمن میرانی (مهمان)
1391/08/01

تلاش وجدیت بی نظیر این دعوتگر بزرگ را ارج می نهیم ، وامیدواریم خداوند امثال ایشان را برای بشریت زیاد بگرداند والگویی برای همه ما باشد.
واز مترجم و سایت دعوت برای انعکاس مطلب سپاسگذاریم.

6
بدون‌نام (مهمان)
1391/08/01

فقط خداوند می داند وبس که این دعوتگر چه مقامی دارد. تنها دعایی که برای ایشان می کنم اینست که خداوند تمامی اعمال ایشان را بعنوان عمل خالص قبول بفرماید. از خداوند می خواهم به ما هم توفیق و اراده چنین اعمال خیری را بدهد

7
هاوری (مهمان)
1391/08/01

سلام قولا من رب رحیم .
سلامی با تمام مهر و اخوت ایمانیمان بر وجود مخلص و مصلح راد مرد سرزمین ایمان و دعوت. امید است با تمام صداقتی که از وچودمان بر میخیزد پذیرایش باشی.ای داعی صبور
ازراه سبز دعوتت شنیدیم و امواج عشق و ایمان و تعهد و مسئولیت پذیری دلسوزی سخاوت و... دلهایمان را به وجد آورد و چشمهایمان در دریایی از خوبیهایت غرق شد اما حیف که نمیشود مروارید اشکهایمان سطری از این نوشته باشد تا بدانی که ماهم باز ایمان آوردیم(یا ایهاالذین آمنوا آمِنو...) و از سرزمین کردستان به روح بلندت این مژده را خواهیم داد که دو نفر دیگر نیز از شنیدن هنرمندیهایت در صحنه یکتا پرستی ایمانی تازه کردند و به لیست شاگردان مدرسه ایمانت اضافه شدند و
ارقام با شکوهت به 11 میلیون و 2 نفر ثبت گردید و در انتظار افزونی آن باش.و در سرزمین پاک کوهستانی مان با تمام گرمای محبت وجودمان برایت دست به دعا خواهیم شد.

8
محمد امین (مهمان)
1391/08/01

با تشکر از مطلب شما. سایت سنی نیوز جمعیت مسلمان شده توسط این آقا را هفت میلیون عنوان کرده و گفته که ایشان در ماه صفر گذشته فوت کردند. در جایی دیگر گفته شد 5 میلیون مسلمان. در ضمن مطلبی که گذاشتید تناقض دارد. از یک طرف گفته شده آفریقایی های آنجا میگفتند ما مسلمان کاتولیکیم یعنی آنها آنقدر ساده و زود باور بودند که حرف مسیحیان مبلغ را مثل وحی منزل قبول میکردند و نفهمیدند که کاتولیک جزو فرقه های اسلام نیست ولی از طرف دیگر در مطلب گفته شده کشیش ها با تعجب به این آقا میگفتند تو چطور موفق بودی درحالیکه ما نتوانستیم؟؟؟این دو مساله ناقض هم هستند. به هرحال آوردن این مطلب در سایت اصلاح به نظر چندان جالب نیست و من از مسئولین سایت درخواست و انتظار دارم با وجود محدودیت هایی که می دانیم در گذاشتن مطالب دقت لازم را مبذول فرمایند با تشکر

9
خردنیا (مهمان)
1391/08/02

بار الها به خاطر تمام زحمات ارزشمندش او را شفای عاجل نصیب بفرما و امت اسلامی را از تلاش ایشان محروم نفرما

10
علی-سردشت (مهمان)
1391/08/02

با تشکر از مقاله ای که قرار دادید لطفا بیشتر از این داعیان بزرگ روی سایت قرار بدهید. و اگر افراد بیشتری مثل این داشتیم الان وضعیت ما این چنین نبود. و براش دعا می کنیم که هرچه زودتر سلامتیش را بدست بیاورد.

11
بدون‌نام (مهمان)
1391/08/02

خداوند تمام مبلغان ایران زمین را نیز اینطور قدرت و شهامت و جرات دهد که خالصانه برای ابلاغ دین خدا قدم بردارند واز خوشی و تلخی راه نبرسند و از خارهای بین راه هم ترس و هراسی نداشته باشند

12
بدون‌نام (مهمان)
1391/08/08

سلام
با تشکر از مطلب بسیار زیبای درج شده در سایت
اجر این دعوتگر با خداوند رحمان چرا که زبان قاصر است از بیان زحماتش
اما دوست عزیز محمد امین گفتند مطلب تناقض دارد و کشیشها پرسیدند شما چطور موفق شدید؟!!!!
هرچی مطلب را بازخوانی کردم چنین نوشته ای ندیدم شاید این دوست همزمان مطلب دیگری را خوانده و امر بر او مشتبه شده است.
بار دیگر با دقت مطالعه کن و عجله نداشته باش تا بهتر مطلب را درک کنی

13
شلیر (مهمان)
1391/08/28

بسم الله
الخیر فی ما وقع
خداوند ایشان را شفادهد
ومارانیز ثابت قدم و دنباله رو ایشان

14
عبدالوهاب (مهمان)
1399/02/28

خدایا چنان قدرتی به همه ما اعطا کن که بتوانیم دنیا را متحول کنیم خدا به موهبات را نصیب ما هم کن این قدرت و جرات را نصیب ما هم بکن
یا الله
یا الله