معرفی شهرستان تربت جام(1)

محمد داود گرگیج زرین پور – تربت جام
______________________________

می خواهم‌ از‌ گوشه‌ای دور افتاده در دنیا صحبت کنم. آنجا که دلهای وسیع ساکنانش تنها دلیل بنای آن است. می‌خواهم از شهری حکایت کنم که ساکنانش هر‌چه سرسبزی و طراوت ‏داشتند، در پای آن ریختند تا پی‌ای بر آن بنا کنند و قدرت بازوانشان را برای نگه داشت ‏سقفش همیشه حایل باشند.
‏اگر چه هیچ کس پیش از سکونت آریایی‌ها در این منطقه شرح و توصیفی از آن به دست نداده است، لکن اشیا و ابزارهای مصون مانده از حوادث در طی زمان بیان گر قدمت هزار ساله‌ی ‏‏این سرزمین است. حتی در زمان اوج و اعتلای آریایی‌ها در کنار هریر حکومت های پر ‏رونق جام و هرات، توصیف های مفصل و قابل توجه در مورد منطقه جام، چندان فراوان ‏نیست. اما زمانی که نابغه‌‌ای به نام ابوالوفای بوزجانی پا به عرصه ی وجود می گذارد، ‏بسیاری دست از انکار بر می دارند و اگر نه مفصل به طور مجمل به نام و پیشینه‌ی این ‏مکان اشاره می کنند. هر چند این اشاره ها نیز بسیار ناقص و اندک است، لیکن برخی از نکات تاریک این منطقه مقدس اوستایی را باز شناسی می کند. اگر این شهرت در زمین چندان ‏تقابل توجه نیست، لیکن در کره ماه که نام ابوالوفا، زینت بخش دهانه ی یکی از چندین ‏آتشفشان آن است، پر آوازه و مشهور می‌باشند.

‏تاریخ جام را که ورق می زنیم به این واقعیت بیشتر معترف می‌گردی که شهر ها هیچ گاه از ‏بین نمی روند. تنها به شکل متفاوت دست به بازسازی خود می زنند. زام را اگر زلزله نابود ‏کرد، دلهایی به وسعت دریا بوزجان را ساخت و بوزجان وقتی به دست غارتگران سوخت، ‏آن طرف تر به شکل معد آباد، سر از خاک بر آورد. این مکان وقتی به خاطر تنگ نظری ها و ‏قتل و غارت ها از نظر افتاد، عزت و عظمت مردی اندیشمند و نابغه ای که دیگر ‏خواهی را به اوج رساند، شهره ی قریه ی کوچک را به اقصی نقاط جهان فرستاد شهره‌ای که باعث شد سلاطین و وزرای بسیاری را به سوی خود روانه کند. بسیاری از آنها اگر از ‏علم و دانش بهره ای نبرده بودند، وقتی که شنیدند شیخ احمدی وجود دارد که بر خلاف آنها ‏نه تنها بر تصرف جهان و حکومت بر مردم فکرنمی کند، بلکه در تمام مراحل انصاف و ‏عدل را سر منشا فعالیت خویش قرار داده است، مشتاق زیارتش گشتند.آنها شنیده بودند که شیخ احمد گفته است:

‏چون تیشه مباش و جمله زی خود متــراش
‏چون رنده زکار خویــش بـــــی بهـــره مباش

تعلـــــــــــیم ز اره گـــــیر در امــر معــــــاش
‏چیزی سوی خودمی کش وچیزی می پاش

این دیدگاه و سایر نقطه نظرهای شیخ احمد، آن چنان مشتاقان را به این سو دعوت کرد که ‏ دیگر روستای معد آباد تاب تحمل این خیل عظیم را نداشت. بنابراین خانقاه ها و عبادتگاه ‏های متفاوتی در پیرامون این مکان ساخته شد و آن قدر بر دامنه آن ها افزوده گشت که ‏شکل و هیبت شهر به خود گرفت و به خاطر شکل طبیعی منطقه به جام و به احترام عالم ‏وارسته ای که در آن مدفون بود، تربت شیخ احمد جام لقب گرفت.

ما قصد داریم به امید خداوند متعال طی چند مرحله شهرستان تربت جام،بناهای تاریخی منطقه،قابلیتها و محرومیتها‌ی آن را برایتان بازگو کنیم.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/12/06

قاری نثاراحمد مسلمیار هستم از استان هران واز شهرستان گلرانمنطقه چای کهسانی سلامهای گرم خود را به خادمان حضرت جامی رحمت الله علیه تقدیم میدارم واز برادران مهمان نواز مردم تربتجام خصوصا روستاهای میخک کلاته جاج حسن مدم شریف روستای گوره خوار تقدیم میدارم به نماینده گی از قوم اسحاقزای که سالهای سال را در جوار شما مردم عزیز سپری کردند از گردانندگان این سایت تشکر وخواهشمندم متن این ایملم را در صفحه نظرات تان نشر فرمائید برادر دینی تان قاری نثاراحمد مسلمیار از هرات افغانستان