جدیدترین نظرها

سلام.خوبید شما؟یه جوان 30ساله (4 روز 4 ساعت پیش)

سلام.خوبید شما؟یه جوان 30ساله هستم چندین سال قصد دارم ازدواج کنم ولی بخاطر مشکلات مالی نمی توانم ازدواج کنم اگر امکانش هست به من کمک مالی کنید تا ازدواج کنم ممنون.

قربانی هستم.متشکرم.الله وکیلی اگر ناچار نبودم این پیام نمیدادم

در پاسخ به مطلب (فتاوایی چند درباره‌ی مبطلات روزه)
اخر این چه دینی است که ادعای (6 روز 7 ساعت پیش)

اخر این چه دینی است که ادعای مبین و روشن بودن دارد و درباره اکثر موضوعات تفرق و شک و عدم قطعیت و گنگ. است . کلی بحث شد اخرش معلوم نشد سن خانم عایشه چند سال بود؟؟؟ مسخره کردیید مردم را با این دینتان . ولی یک موضوع مشخص شد اگر چیزی برای دین اسلام اب و نون داشته باشه می توان با پیچاندن پیچ شریعت حتی شراب و لواط را هم حلال و مباح کرد .

در پاسخ به مطلب (اُم المؤمنین عائشه‌ در چند سالگی با پیامبر (ص) ازدواج کرد؟ دیرینه‌شناسی یک افسانه )
سوال و جواب بسیار مفیدی (1 هفته 15 ساعت پیش)

سوال و جواب بسیار مفیدی بود.احساس میکنم خیلی از مردم از این جوابها غافل اند. خداوند به علم و فهم جنابعالی بیفزاید.

در مورد سوال دهم. اکثر کارمندان درامد سالانه شان به حد نصاب و بیشتر هم میرسد. آنوقت اگر هزینه های زندگی را کم کنند دیگر چیزی باقی نمی ماند که زکات دهند. چون تعریف هزینه ای زندگی بین افراد متفاوت است. شما تصور کنید که قبل از گران شدن طلا(یعنی زمانیکه هر گرم کمتر از 150 هزار بود) 15 میلیون درامد سالانه حد نصاب است یعنی ماهیانه یک میلیون و سیصد هزار حقوق. درحالیکه درامد ماهانه کارمند بیشتر از این است و هزینه ها هم بیشتر از ماهی یک و نیم میلیون. با این وجود اکثر حقوق های کارمندی مشمول زکات نمیشود.
در دانشنامه زکات گفته شده است که کارمندان باید 2.5 درصد زکات حقوق خود را بدهند.

در پاسخ به مطلب (چند سؤال درباره‌ی زکات)
سلام آقای قطبی ، من به خواندن (1 هفته 1 روز پیش)

سلام آقای قطبی ، من به خواندن این متن بشدت محتاج بودم،
قلب من مشتاق دیدار با قلب شما شد. با آرزوی دیدار ،

در پاسخ به مطلب (قلب سلیم، چه قلبی است؟)
حبذا مرگ سعیدی و خوشا (1 هفته 3 روز پیش)

حبذا مرگ سعیدی و خوشا احوالش...
خداوندا بزرگ مرد بلوچستان را قرین بهترین رحمتهای خویش فرما
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

در پاسخ به مطلب (حاج کریم بخش سعیدی را بهتر بشناسیم)
متاسفانه صدر و ذیل این نوشته (1 هفته 6 روز پیش)

متاسفانه صدر و ذیل این نوشته مشخص نیست که چیست و چه می خواهد بگوید. بهتر بود این برادر عزیز برای موضوع با اهمیتی چون پلورالیزم دینی مقداری دقیق تر و شفاف تر می نوشتند.
مفاهیمی چون ذات دین و تکامل دین و درجات دین ٕ همه اینها آن چنان مبهم و غیر شفاف هستند که در یافتن معنای واحد برای هرکدام از آنها اجماعی وجود ندارد. مراد شما از ذات دین و به تبع آن عرضیات دین چیست که مدعی وحدت ادیان بر مبنای ذات آن هستید؟ اینکه دین تکامل یافته است یعنی چه؟ آیا این تکامل جزوی از ذات دین هست یا خیر؟
تکامل در معنای کلی خود یعنی اینکه شئ زمانی ناقص بوده و بعد بر اثر تکامل نقص آن برطرف می شود. حال بر چه اساسی می توان ادعا کرد که این نقص ذاتی نبوده و عرضی است؟

یک جا ادعا می کند که « دین سیر طولی داشته است و یک مقوله طولی به حساب می‌آید نه اینکه مقوله‌ای عرضی باشد» و چند خط بعد می نویسد «در میان حق و دین تناقضی موجود نیست» و در نهایت می گوید که «در اندیشه‌ی اسلامی در کنار اینکه «حق طولی» داشته‌ایم «حق عرضی» هم داریم.».این چه نوع استدلال ورزی است برادر عزیز؟

مگر برای رساندن حق به دیگران باید جهاد کرد که شما مدعی هستید پلورالیزم دینی منافی آن هست؟ از کجای قرآن این نتیجه را گرفتید؟ مضافا اینکه در اندیشه مرحوم کاک احمد مفتی زاده هم این نتیجه گیری شما جایی ندارد.
تناقضات و موارد مبهم دیگر هم در این نوشته فراوان است و چه بهتر بود این برادر عزیز قبل از انتشار مطلب شان آن را چند بار می خواندند تا به تناقضات و ابهامات آن پی می بردند.

بااحترام و آرزوی توفیق برای نویسنده محترم

در پاسخ به مطلب (نظام فکری کاک احمد مفتی‌زاده با معنایی خاص از پلورالیزم قابل جمع است)
سلام. خسته نباشید. اول بهتره (1 هفته 6 روز پیش)

سلام. خسته نباشید. اول بهتره یه سوال بپرسم. چطور ممکنه خداوند یه موجودی رو خلق کنه و بعد از اون متنفر باشه؟؟
واقعا راست میگم ... من اعتقاد دارم به خدا و آخرت و این چیزا ... نمی دونم این جمله رو شنیدین یا نه ... پیامبر گفتن که «اسمان ها و زمین بر عدل پابرجا هستن» اگه قرار باشه خدا ماها رو همجنسگرا (نه همجنس‌باز!!) خلق بکنه و باعث بشه توی این دنیا توی چنین کشوری این قدر عذاب بکشیم و بعد هم اون دنیا رو از ما بگیره، چطوری میشه گفت خدا عادله؟ پس محاله چنین اتفاقی بیفته. اگه یه کمی به عدل الهی توجه داشته باشین متوجه میشین که چنین کاری محاله.
اگه ما عمل لواط رو انجام ندیم، دیگه مشکلی وجود داره؟؟ چرا خدا باید از ما متنفر باشه؟؟
به خدا شماهایی که زندگی رو برا ما این طوری کردین و به خاطر چیزی که هیچ انتخابی در اون نداشتیم، ما رو دارین یا اعدام میکنین یا هر مجازات دیگه ای، باید جوابگو باشید. اگه اون دنیایی باشه و عدالت وجود داشته باشه، شک ندارم که حق رو به ما میدن ... بازم میگم ... همون طور که شماها از وقتی به دنیا اومدین به جنس مخالف حس داشتین، ما هم به جنس موافق حس داشتیم. خواهشاً این رو درک کنین و ما رو با همجنس‌باز ها که بیماری روانی دارن یکی نکنید. اونا هستن که توی قرآن مجازات شدن نه ما. ماها در تمام تاریخ بودیم. همیشه همجنسگرا وجود داشته بدون این که بخواد ... پس چرا این مجازات قبلاً اتفاق نیفتاده؟ از ابتدای تاریخ بودیم و تا قیامت هم همجنسگرا روی این زمین میمونه. از این بابت شکی ندارم.
خواهشاً فکر کنید. این قدر بهتون سفارش شده که تفکر خیلی ارزشمنده ... پس انجامش بدین. شاید همجنسگرا های آینده این قدر توی ایران عذاب نکشن

در پاسخ به مطلب (فرق بین همجنس‌بازی و همجنس گرایی چیست؟حکم هرکدام در اسلام چیست؟ اگر مبتلاً به این درد شده‌ایم تکلیفمان چیست؟)
هیچ چیز در این دنیا غیر ممکن (2 هفته 22 ساعت پیش)

هیچ چیز در این دنیا غیر ممکن نیس خدایی ک غیر ممکن ممکن میکنه خیلی چیزا هم ممکن میشه

در پاسخ به مطلب (آیا ممکن است کسی خدا و صدای او را در خواب ببیند و بشنود؟ آیا چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد؟ اگر باشد نشانه‌ی چیست؟)
نخستین نقدی که به نظرات آقای (2 هفته 3 روز پیش)

نخستین نقدی که به نظرات آقای هاشم صالح وارد است این است که وی بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی حاکم بر جهان اسلام و از بنیادگرایی به عنوان مانع بزرگ علة العلل پیشرفت علمی و معرفتی در زمینه های گوناگون در جهان اسلام تاكيد مى ورزد
و به مقایسه ای ناجور میان جهان اسلام و جامعه غرب پرداخته است و از هم تنيدگی قصایای مختلف سیاسی و دینی چشم پوشی می کند وظلم و ستم اسرائیل و اسرائيل صفتان و نقش قدرت هاى بزرگ در خلق و ادامه این وضعیت کنونی در منطقه را نادیده می کیرد. در پاسخ به نگارنده ای که حماس را تروریست می داند باید عرض کنم که گر انسان انصاف را کنار بگذارد -مثل این دوست- ظلم ظالمان را نمی بیند و علیه مظلومان می تازد و ناخواسته مدافع ظالمان و اشغالگران می شود.

در پاسخ به مطلب (بنیادگرایی بزرگترین مانع توسعه‌ی جهان اسلام)
سلام و درود خداوند بر دبیر کل (2 هفته 6 روز پیش)

سلام و درود خداوند بر دبیر کل محبوب و همه برداران و خواهران در جماعت.
امیدوارم که چنین نشست هایی بیشتر شود و دیدگاه دیدارشوندگان به نسبت اهل سنت و حقوق آن به از پیش گردد.

در پاسخ به مطلب (دبیرکل جماعت با مهندس مرتضی الویری دیدار کرد)
سلام و عرض ارادت خدمت برادر (3 هفته 2 روز پیش)

سلام و عرض ارادت خدمت برادر بسيار ارجمندم
نظر لطف شماست. خوشحالم مفيد بوده.
ياد خوبان روزگار، ماندگار است و محبت فراموش نشدني است.
ايامي خوش از خداوند مهربان برايتان آرزومندم

در پاسخ به مطلب (بحران فراوانی!)
با سلام من دیشب خواب دیدم جای (3 هفته 4 روز پیش)

با سلام من دیشب خواب دیدم جای تاریکی هستم و به شدت ترسیدم ناگهان نوری رو احساس کردم و صدایی میشنیدم که تو خواب اگاه بودم که خداست...که فرمودن نگران نباش و بگو خدا الرحمن الراحمین است منم خو خواب مدام این ذکر و تکرار میکردم وقتی هم بیدار شدم ۵ صبح بود

در پاسخ به مطلب (آیا ممکن است کسی خدا و صدای او را در خواب ببیند و بشنود؟ آیا چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد؟ اگر باشد نشانه‌ی چیست؟)
سلام بر نویسنده گرامی بسیار (3 هفته 6 روز پیش)

سلام بر نویسنده گرامی
بسیار زیبا و مفید و یادوارکننده بود.
خداوند به علم تان را نافع و ذهنتان را آرام و قلبتان را سلیم گرداند.

در پاسخ به مطلب (بحران فراوانی!)
نقد مرحوم مشهور یا سید قطب یا (3 هفته 6 روز پیش)

نقد مرحوم مشهور یا سید قطب یا حتی امام بنا به معنی ندیده گرفتن تلاش های آن ها برای اعتلای اسلام و مسلمانان نباید فرض شو د، بلکه نقد آن ها یعنی نقد گذشته ی خودمان و باورها و ایده ها و آرمان های خودمان.آیا اخوان اکنون همان اخوانی است که نود سال قبل پا به عرصه ظهور گذاشت؟ مسلما تغییرات زیادی در آن اتفاق افتاده است و در آینده نیز اتفاق خواهد افتاد.هر جنبشی برای بقا ناگزیر از تغییر است.یکی از راه های بالندگی و رشد هر جنبشی نقد گذشته ی آن با نگاه به آینده است.پس برای تداوم داشتن جنبش و زنده و پویا ماندنش ، نیاز است که درکنار تعریف و تجلیل از گذشته و درگذشتگان ، به نقد گذشته هم توجه شود و افکار و ایده ها و اشخاص مورد نقد قرار گیرند.

در پاسخ به مطلب (اخوان‌المسلمین: شکست سیاسی و تداوم دعوتگری (شکست زمینه‌ساز بازاندیشی در اندیشه و عمل))