جدیدترین نظرها

دوست عزیز شما اول مقاله را (1 هفته 14 ساعت پیش)

دوست عزیز
شما اول مقاله را بخوانید بعداً نظر بدهید
شاید مقاله همان چیزی را گفته که شما گفته اید

در پاسخ به مطلب (آیا ادیسون جهنّمی است؟)
اندکی بیندیشیم چگونه ممکن است (1 هفته 1 روز پیش)

اندکی بیندیشیم
چگونه ممکن است کسی را بخاطر داشتن اعتقاد و یا نداشتن ایمان راهی جهنم کرد و یا به عکس؟
من میخواهم پرسش را به گونه ای دیگر طرح کنم آیا ما به بهشت می رویم؟به گمانم خیر
نه ما به بهشت می رویم نه ادیسون به جهنم می رود
بیایید قدری واقع بین باشیم ببینیم در برابر کدام خدمت من و شمای مسلمان به بهشت برویم شاید پاسخ این باشد بخاطر اعتقاداتی که داریم
کدام عقل سلیم می پذیرد بخاطر اعتقادات مردم را راهی بهشت می کنند
آیا چنین درکی بخاطر معرفت اندک ما از خداشناسی نیست و مگر ممکن است خد اوند متعال چنین ناعادلانه داوری کند

در پاسخ به مطلب (آیا ادیسون جهنّمی است؟)
در طول تاریخ بزرگان عزلت (1 هفته 3 روز پیش)

در طول تاریخ بزرگان عزلت گزیده اند چون سبک مغزان عرصه را بر حضورشان تنگ تنگ می کنند سهروردی شیخ اشراق را بخاطر آورید به زندانش افکندند میان مایگان قدرت طلب فرزند صلاح الدین را وادار کردند او را در دخمه قلعه زندانی کند حتی به آن هم قانع نشدند شیخ در زندان جان داده بود اما همین سبک مغزان جسد بی جانش را بر دار کردند حلاج را بر دار کردند غزالی از دست این سبک مغزان بی نام و نشان ده سال تمام عزلت گزید مولانا به شاگردانش پشت کرد و نفس مسیحایی شمس را دنبال نمود و ....
چنین باشیم و چنان نباشیم گرهی از کار نخواهد گشود چرا که انسانها دو دسته اند یا چون آن بزرگواران از شهد ربوبیت چشیده اند و از ظواهر رسته اند یا از میان مایگان هستند و حسابگرند و در درونشان نفرت و کینه لانه کرده و سفت و سخت به دنبال ظواهرند.
اما به هر جهت بر دار کردن بزرگان در طول تاریخ موجب نگشته است اندکی از والاییشان کاسته شود بردار شده اند اما نه از اراده پولادین استوارشان کاسته شده و نه از والاییشان کم گشته و همانها که موج نفرتشان بردارشان کرده در درون بزرگیشان را باور کرده اند.
بنابراین بجای غریاد زدن بر مردمانی که هزاره هاست در خواب عمیقی فرو رفته اند خود منش بزرگان در پیش گیرید و بزرگی پیشه کنید و همچون ابن عربی و سهروردی راه باطن در پیش گیرید و از این دام ظواهر کناره گیرید

در پاسخ به مطلب (آنچه روزه‌داران فراموش می‌کنند! )
سلام علیکم روزه‌ی شما به‌علت (1 هفته 3 روز پیش)

سلام علیکم
روزه‌ی شما به‌علت تعمد در خوردن و نوشیدن پس از طلوع فجر و اذان، باطل است و باید در فرصت مقتضی، آنرا قضا کنید.
موفق باشید

در پاسخ به مطلب (برخی از احکام فقهی مربوط به‌ روزه‌ و ماه‌ رمضان (بخش دوم))
إِذَا جَاءَكَ الْمُنَافِقُونَ (1 هفته 4 روز پیش)

إِذَا جَاءَكَ الْمُنَافِقُونَ قَالُوا نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّـهِ ۗ وَاللَّـهُ يَعْلَمُ إِنَّكَ لَرَسُولُهُ وَاللَّـهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَكَاذِبُونَ
هنگامی که منافقان نزد تو می‌آیند، سوگند می‌خورند و می‌گویند: ما گواهی می‌دهیم که تو حتماً فرستاده‌ی خدا هستی! - خداوند می‌داند که تو فرستاده‌ی خدا می‌باشی - ولی خدا گواهی می‌دهد که منافقان در گفته‌ی خود دروغگو هستند (چرا که به سخنان خود ایمان ندارند).

در پاسخ به مطلب (دبیرکلّ جماعت در نشست اخیر شورای مرکزی: نواندیشی و قرائت نو، به نوعی همانند نزول آیات به تناسب تغییر شرایط در صدر اسلام است)
سلام ببخشید بدلیل دیر بیدار (1 هفته 4 روز پیش)

سلام ببخشید بدلیل دیر بیدار شدن تا ۱۰ دقیقه بعد از اذان صبح مشغول خوردن بودم ، در صورتی که صدا اذان را هم شنیده بودم، اما چون شغلم سخت میباشد به خوردن ادامه دادم تا مقداری سیر شوم . آیا روزه ام باطل است.ممنون لطفا زود جواب بفرستید

در پاسخ به مطلب (برخی از احکام فقهی مربوط به‌ روزه‌ و ماه‌ رمضان (بخش دوم))
تربیت روح یک مفهوم نامعین است (1 هفته 5 روز پیش)

تربیت روح یک مفهوم نامعین است و آنچه در این نوشتار ارائه شده است معنای مشخصی ندارد تربیت سه مرحله دارد نخست عادت به راستکرداری و راستگفتاری و دوم رعایت آداب اجتماعی و سوم تلاش در استقلال شخصیت آنهم با زندگی آگاهانه
زندگی آگاهانه مختص بزرگانست و اکثر مردم در مرحله اول و دوم می مانند و همین برایشان کافیست دروغ نگویند تحت هیچ شرایطی حتی به نام مصلحت و دوم اینکه پیرو آداب اجتماعی باشند

در پاسخ به مطلب (تربیت فرد از درون )
هر چیزی در این دنیا هست تاریخ (1 هفته 5 روز پیش)

هر چیزی در این دنیا هست تاریخ مصرف دارد و هیچ استثنایی ندارد اما این موضوع به معنای نادیده گرفتن آنچه داریم نیست انسانها در یک دستگاه زمانی مکانی محصورند و جهان پی در پی در حال دگرگونیست و اگر خداوند آگاه به ااین موضوع است که قطعا همینطورست نمی ششود برنامه ای بفرستد که ادعای لایتغییر بودن و دایمی بودن داشته باشد بنابراین تنها پاسخ این است که ادعای غیر تاریخمند بودن برساخته پیروان ادیان است پیروان ادیان گمان می کنند اگر بگویند تاریخمند است یعنی بی مصرف است آنها نمی دانند انکار واقعیت انکار نظم جهان است

در پاسخ به مطلب (ادّعای تاریخمندی قرآن)
خوشا به سعادت که از ابلیس در (1 هفته 5 روز پیش)

خوشا به سعادت که از ابلیس در امانی و بشارت خوبیست از جانب پروردگار که مورد توجه حق گردیدید قدر این توجه رو بدان و حق رو به بهترین وجه عبادت کن زیرا با این توجه پروردگار بیشتر در ازمایش ابلیس و یارانش قرار خواهی گرفت

در پاسخ به مطلب (آیا ممکن است کسی خدا و صدای او را در خواب ببیند و بشنود؟ آیا چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد؟ اگر باشد نشانه‌ی چیست؟)
کتاب بسیار عالی خداوند نگهدار (1 هفته 6 روز پیش)

کتاب بسیار عالی خداوند نگهدار شما باشد.

در پاسخ به مطلب (بررسی ردّ الحاد در گفت‌وگو با نویسنده‌ی مجموعه‌کتاب‌های «الحاد نوین، باتلاق رنگین» )
ازاین عالی تر (1 هفته 6 روز پیش)

ازاین عالی تر

در پاسخ به مطلب (افتتاح سایت «سوزی میحراب» )
جماعت را باید با واقعیت های (2 هفته 15 ساعت پیش)

جماعت را باید با واقعیت های وضع موجود بپذیریم نه آرمان گرایی ها و روئاپردازی های خویش.
جماعت دعوت و اصلاح در زمینه های مختلف با محدودیت های اساسی دست و‌پنجه نرم می کند. هم از نظر سیاسی، هم اقتصادی و هم به لحاظ کادر اداره کننده در محدودیت است بنابراین بایستی بر اساس چنین محدودیت هایی ازش انتظار داشت نه بر اساس تئوری های داخل متن ها و روئاهای داخل ذهن ها.
جماعت دعوت و اصلاح یک گروه دینی با تبعیت از قران و سنت است و انتقادات وارده هم بایستی با استناد به همان‌متون باشد. متاسفانه گاهی با یک ذهنیت مدرن و یا تخریب گر که بر گرفته از ذهنیت حاکم بر جامعه خویش و یا اندیشه حاکم بر جهان مدرن است جماعت مورد تاخت و تاز افراد از خودی و غیر خودی واقع می شود. بر این اساس اگر ذهنیت اعضا در چارچوب اساسنامه و اصول راهبردی جماعت شکل بگیرد نه تنها دیگر ذهنیت ها برایش چالش زا نمی شود بلکه آنها را در خویش حل و هضم می نماید.
به عنوان مثال شبهه دبیرکلی ماموستا پیرانی؛
ضمن اعتراف به این که بنده در سخنان ماموستا پیرانی به هیچ وجه تمایلی برای ماندن در این پست مشاهده نکردم نکات زیر از نظر بنده قابل تامل است؛
..... در کجای اندیشه دینی محدودیت مناصب به چهارسال و هشت سال وجود دارد. حتی ماموستا ناصر ملاک را در بودن در قدرت و به دست گرفتن مناصب نه در زمان که در کارامدی آن فرد می داند، بنابراین افراد منتقد به جای زوم کردن روی زمان ابقای دبیرکلی بایستی روی کارامدی و ناکارامدی ایشان تمرکز نموده و در این زمینه اقامه دلیل کنند که لااقل بنده در این انتقادات چه در گروه و چه در جلسه دلیلی دال بر ناکارامدی ماموستا پیرانی مشاهده نکردم.
...... یک مجموعه وقتی به تغییری می اندیشد بایستی به فکر جایگزینی برای تغییر خویش باشد. حتی در بحث انقلاب ها هم ان چه مهم است نه حذف حاکمیت استبدادی بلکه جایگزینی برای آن حاکمیت است. که این جایگزین در کنار کارامدی بایستی از مقبولیتی در میان اعضای آن مجموعه هم برخوردار باشد که ظاهرن تا بحال چنین گزینه ای برای جایگزینی ماموستا پیرانی مطرح نبوده است. اسامی که به عنوان جایگزین ماموستا پیرانی مطرح می شوند هر چند ممکن است از نظر ما کارامد و مورد پذیرش باشند ولی برای دیگران این گونه نیست.
...... تغییر دبیرکل از طریق هیاهو و یا اعتراض در یک گروه تلگرامی امکان پذیر نیست و اگر اعتراضی در این زمینه وارد است بایستی از راه آن وارد شد و مادامی که در جماعت حضور داریم بایستی طبق رویه ی جماعت برای تغییر دبیرکل اقدام شود. در ضمن بنده بر اساس همان سازوکارهای داخل جماعت مادامی که در داخل جماعت هستم ماموستا پیرانی را محق می دانم بنا بر هر دلیلی چه دنیایی، چه اخروی و یا مصلحت فردی و‌ جمعی همچنان بر ماندن در آن پست اصرار داشته باشد.
جماعت دعوت و‌اصلاح و اساسنامه و همه رویکردها و راهکارهایش توسط انسان در بستر جامعه به اجرا در می آید. انسانی که متاثر از پیش فرض ها و پیش زمینه های فکری خویش بوده و در زمینه های مختلف دچار گناه و‌خطا می شود و ماموستا پیرانی هم بر آن صحه گذاشتند. بنابراین باید انصاف داشت و خویشتن را جای مسولین تصور کرد که اگر ماها در جایگاه انان بودیم ایا لغزش و خطای ما کمتر از انها بود؟
و اگر احساس می کنیم بهتر از انها می توانیم عمل کنیم بایستی استین همت بالا زده و به جای هیاهو جایگزین انها شویم و عملکرد بهتری داشته باشیم‌.
بنده بسیاری از ایرادها را ناشی از اجرای اصول و مبانی جماعت بر اساس پیش فرض های اشخاص مجری می دانم و تنها راه خلاص از انها را هم حضور در میدان عمل و با عملکرد صحیح کنار زدن افرادی می دانم که از نظر من ناکارامد هستند.
جماعت دعوت و اصلاح یک شرکت انتفاعی سود ده و یا یک حزب سیاسی در بدنه ی قدرت نیست که افراد برای منافع شخصی به دنبال بودن در راس قدرت باشند. همان جا هم ماموستا پیرانی به این مهم صحه گذاشتند که افراد جماعت از جان و مال خویش در راستای پیشبرد اهداف جماعت هزینه می کنند بنابراین اگر خلاف این است باید برایش دلیل ارائه شود و اگر دلیلی نیست به جای دستگیری، مچ گیری امری پسندیده نیست. در ضمن بر اساس اقرار به واقعیت بودن یک تیم همراه و منسجم در بدنه مسولیت و‌حتی راه ندادن غیرخودی(هم طیف نبودن) در تیم اداره کننده کاملن طبیعی است همچنان که ممکن است هر کدام از ماها حتی برای اداره یک گروه تلگرامی از همفکران خویش بهره گیریم.
جماعت دعوت و‌اصلاح بر خلاف دیگر گروه ها و جریان های کوردستان در بیش از ده استان فعالیت داشته و مذاهب و قومیت های مختلفی را در خود جا داده است. بنابراین همه ی خواست ها و مطالبات و دغدغه ها بایستی با اشراف بر این مهم و منافع همه این دسته ها لحاظ شود.

در پاسخ به مطلب (دبیرکلّ جماعت در نشست اخیر شورای مرکزی: نواندیشی و قرائت نو، به نوعی همانند نزول آیات به تناسب تغییر شرایط در صدر اسلام است)
جناب پیرانی از محضر شما اجازه (2 هفته 1 روز پیش)

جناب پیرانی
از محضر شما اجازه می خواهم تا ساده و بدون پیرایه اندکی با شما اختلاط کنم امیدوارم آنچه می نگارم خاطرتان را مکدر نگرداند.
گفته های شما من را بر آن می دارد که گمان کنم شما نیز چون بسیاری از مردم تصور می کنید تکیه بر کلام وحی و لو به صورت ظاهری و توسل بدان راهگشاست.
تصور می کنم کلام وحی را همچون حصاری می دانید که شما را از آسیب پاراسته و بلکه سعادتمند خواهد کرد اما براستی در این تصور تردید دارم تردید دارم گدازه های سرد شده وحیانی بتوانند مقصود شما و بسیاری دیگر را برآورده کند.
کلام وحیانی در زمان نزول چون آتشفشانیست داغ و مذاب که وقتی بر وجودی مبارک نازل می شود او را از خود بی خود می کند در آن لحظه مبارک دریچه های ادراکی به روی هدایت گشوده است اما وقتی همین کلام را من و شما بر زبان می اوریم گاه نه تنها موجب هدایت و رحمت واسعه الهی بر درون ما نمی شود بلکه به عکس ما را چنان غفلتی فرا می گیرد که به این سادگی نسیمی از هدایت به سوی ما نمی وزد.
سالها و سالهاست ادعای اعتدال و انسانیت و حقوق و برابری با استناد به کلام وحیانی می شود اما این گدازه های سرد شده و این شعارهای رنگین و نه چندان روشن چه کمکی به اجتماع نموده اند؟براستی هیچ.
قرائت های اینچنینی همواره حکم گدازه های سرد آتشفشانی را دارند و ما را به خواب غفلت فرو برده اند همان غفلتی که بر مولانا و غزالی عارض شده بود اما توفیقات خداوندی با مولانا و غزالی یار بود و شجاعانه مقام و موقعیت وخدم و حشم را رها کردند و آن شدند که هستند.
وقت آن رسیده تا شما نیز برای رهایی از این قرائت راکد و رهایی از جمود و سکون حرکتی شجاعانه انجام داده و صندلی دبیر کلی این جمع را از درون بیرون رانده و استعفا دهید تا هم یاران و پیروان بدانند بدون شما هم آب از آب تکان نمی خورد و هم خود جنابعالی و شاید زمینه ای و فرصتی باشد برای شخص شما به امید اینکه چنین عمل شجاعانه ای دریچه های هدایت و توفیق و رحمت الهی را بر شما بگشاید و چون مولانا و غزالی به برکات واسعه الهی سعادتمند گردید و از غفلت و خدم و حشم و قبله جمع دور و دورتر شوید.
آرزومند توفیقات روز افزون شما
....

در پاسخ به مطلب (دبیرکلّ جماعت در نشست اخیر شورای مرکزی: نواندیشی و قرائت نو، به نوعی همانند نزول آیات به تناسب تغییر شرایط در صدر اسلام است)
با سلام و تحیت متأسفانه (2 هفته 1 روز پیش)

با سلام و تحیت
متأسفانه ترجمەی کشاف در دسترس ما نیست. موفق باشید

در پاسخ به مطلب (ترجمه‌ی پارسی تفسیر کشاف زمخشری در پیشخوان کتاب‌فروشی‌‌ها)
به به مبارکه. إن شاءالله با (2 هفته 1 روز پیش)

به به
مبارکه.
إن شاءالله با پشتکار و درایت تیم تحریریه با قوت و قدرت هر چه تمام تر به فعالیت خود ادامه دهد.
البته خواندن از روی نسخه اینترنتی هم علیرغم به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی برای خواننده، چندان مطلوب و آسان نیست.

در پاسخ به مطلب (هشتمین شماره‌ی ماهنامه‌ی فرهنگی اجتماعی «اندیشه اصلاح» منتشر شد)