جدیدترین نظرها

دستمریزاد. (2 روز 13 ساعت پیش)

دستمریزاد.

در پاسخ به مطلب (باهم اندیشیدن راز گفتگو)
در باب همایش دگرپذیری و روا (2 روز 14 ساعت پیش)

در باب همایش دگرپذیری و روا مداری در مهاباد و سخنی چند!

شایع بود و خبرهایی درز کرده بود که دوستان اخوانی قرار است همایشی تحت نام دگر پذیری و روا مداری برگزار کنند انهم در شهر مهاباد! که بشخصه با توجه به فاقد مجوز بودن دعوت و اصلاح بیشتر انرا داعیه میانگاشتم، بهر روی اینروزها با توجه به احوالات روزگار پیرامون خیلی ناممکن ها میسور، خاصه جماعتی که کش شلوارشان به جایی بند باشد.
روز ۲۷م با اشتیاق به وعده گاهی که ورود برای عموم را ازاد گذاشته بودند شتافتم انهم صرفا برای فیض از مصاحبتها، که در بدو ورود با مانع روبرو شده و ظاهرا اسم مدعیون بر صندلیها نبشته و ولاغیر و با ترفندی وارد شدم و چون مستمعی گوشه ای انتهای سالن برای فرار از دوربین و......نشسته و گوشه عزلت گزیدم، اقای جلال معروفیان عضو شورای مرکزی دعوت و اصلاح و مدیر همایش سخن را اغازید و چه بد شروع کرد، دانشمندان و اندیشمندان محترم و معزز، راستش را بگویم جز دو سه ردیف اول کمتر ادم بالغ میدیدم و بیشتر زن و بچه و حضورشان برای پر کردن صندلیها بود، بیکباره یادم امد حضرات قنداقی اندیشمند و دانشمندند و ولا غیر......
محیط و فضا بیشتر معمم بود و خیلیها را میشناختم، روحانیون معزز شورای روحانیت، صوفی و شیخ و چند ده نفری نفری از جماعت دعوت و اصلاح از تمامی شهرها به همراه خانواده و چه خانواده های پر جمعیتی هم داشتند ماشاالله، که اولین مسئله ای که به ذهن حقیر چنگ انداخت اراده ای بالاتر از توان اخوانیها برای جمع کردن این جمع بشدت ناهمگون لازم است.
جمعا ۹ سخنرانی ۱۵ دقیقه ای در دو پنل انجام شد که بجز سخنرانی جناب حاجی هاوری از باشور که باید دستمریزاد گفت به مادری که چنین برومندی صریح اللهجه را تقدیم جامعه کوردی کرده، میتوانم بگویم که فقط وقت تلف کردنی بی دستاورد بیش نبود.
البته باید یاداور شوم که مراسم در بالاترین سطح ممکن منظم دقیق و تقریبا خالی از اشکال بود، ادمی احساس پادگانی بودن بهش دست میداد و بودند کسانی هم که استفاده بهینه از میوه و کیک و...... مجانی را بر گوش دادن به محتوا ارجح میپنداشتند، روحانی معززی کنارم بود که یک تنه چهار بسته میوه و چند ابمعدنی را تناول فرمودند و دستمریزادی هم از بنده نثارشان شد، شاید برد برد تنها نصیب ایشان گشت.
و اما بعد:
درست است مردم ما بصورت حداکثری متدین و مسلمانند ولی در همان حال بشدت از اسلام سیاسی تحت هر عنوان متنفر و گریزانند، ساپورت کردن و میدان دادن به جریانهای منسجم سیاسی با داعیه مذهبی جز انکه وضعیت را بغرنجتر کند نه میتواند مفید به فایده باشد و نه اشتی ملی را برای جامعه به ارمغان خواهد اورد، بیشتر فعالین سیاسی کورد انرا اقدامی برای ادرس سازی غلط میپندارند، ادرس دروغینی که در واقع و میدان عمل دارای هیچ پشتوانه مردمی و اجتماعی نبوده و نیست.

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
تاقمێک لە مەهاباد بە (2 روز 14 ساعت پیش)

تاقمێک لە مەهاباد بە دەستەواژەی " دگر پذیری و رواداری" هەمایشی بەڕێوە دەبەن.
بە توێکل جوان و بە کاکڵی بەتاڵ، تەواو لە خزمەتی ئەردۆغان و سیستمی ڕەگەزپەرەستی تورکیەدا و عەربی میسر.
بۆ هەوڵین جار کە باسی بەڕێوەبردنی "همایش دگرپذیری و راواداری"م بیست. بە دڵ پێم خۆش بوو کە بواری ئەوە ڕەخساوە کە باسێکی ڕۆژ، لە جێی خۆی، دەیهەوێ بخرێتە بەر تیشکی لێکدانەوەی ڕووناکبیرانە.
بە چاوخشان بە نێوی کەسایەتییەکانی پانێلەکاندا بێ‌هیوایی، ئاواتمی لە ئاسۆ ون کرد.
بە گەش‌بینی‌یەوەخۆم ئامادە کرد بۆ بەشداری کۆربەندەکە لە تالاری وەحدەتی مەهاباد.
بە حاڵەحاڵ جێ‌یەکەم بۆ ڕاگرتنی ماشێن پەیدا کرد، دوور.
دەگەڵ دابەزین کە بەرەو دەرگای وەژورکەوتنی تالار وەڕێ کەوتم. هەر مامۆستای ئائینی بوون کە گل‌گل لە ماشێنەکان دادەبەزیین، ئامبازی ئەکتر دەبوون. ماچ و موچ و سلام‌علیکم و... دوا بە دوای یەکدا دەوتراوە.
دیتم کە ژووری هۆڵەکە جمەی‌دەهات. بەدوای شوێنێک دەگەڕام کە بتوانم خۆم و ناسیاوێکی دیکە کەلە بەر دەرکە تووشی بووم بدۆزمەوە بۆ دانیشتن.
ماشاا... پۆل پۆڵی کورسی‌یەکان بە مامۆستایان و فەقێیەکان ڕازاوە بە جلی کوردی و مێزەرەی سپی و جامانەی نەقشی پەرتۆکی ملوانکەی شین پڕ ببونەوە. بە ماڵ و منداڵ و خاو و خێزان.
سێ چوار جێگا وەک داوەڵی بژار دیار بوون. بەڵام لە بەر ئەوەی ئافرەتی ڕووبەند و چارشێو بە سەر لە تەنیشتی بوو، بە ڕەوام نەزانی ڕەواداری بکەم و بچم دانیشم.
هەروا کە چاوم دەگێڕا یەکێک لە هاوکارانی قوتابخانە بینیمی و فەرمووی لێکردین. تەنیشتاو تەنیشت بە بەر چۆکی مامۆستایان خۆمان گەیاندە ئەو دو جێگە بەتاڵەی ئەو بەڕێزە و دانیشتین.
دەتکوت کۆنفرانسی گەورەی مامۆستایانی ئاینی‌یە، بۆ باس لە سەر بابەتێکی پسپۆری ئایینی ئیسلامە.
وردە وردە کە لە چاک و خۆشی بووینەوە، نووسراوەکانی سەر بەنێرەکان سرنجمی ڕاکێشا.
بەخێرهێنان بە چەن زمانی نەتەوەکانی ئێرانی.
دڵخۆش بووم وتارەکانی کە بڕیارە پێشکێش بکرێ، گرینگی نووسراوەی بەنێرەکان لە بەر خۆ بگرێ.
وەرگێڕانی دەقی بانگەوازی به زمانی کوردی.
همایش = کۆربەند
دگرپذیری = قەبوڵی! یەکتر
ڕەواداری= ڵێبووردەیی!!!
هەرچی هێنام و بردم، وەرگێڕانی وشەکانم وەبەر دڵ نەکەوت. لە دەرووندا دەگەڵی ڕا نەهاتم. بەڵام "دگرپذیری و رواداری" بێدەنگی کردم.
هەر خۆم هەست ‌دەداوە! دان بەجەرگت دابێنە، گۆ بدەیە. بەشکو ناوەڕۆکی وتارەکان بچتەوە سەر تەوەری سەرکی کۆبەندەکە. گەش‌بین بوم کە دو جەمسەرەکانی
دارا و نەدار
مەزەب و لائیک
ئیسلام و دیینەکانی دیکە
دینداری و هۆگرایەتی نەتەوەیی
چەپ و ڕاست
دیکتاتۆڕیەت و دێمۆکراسی
ڕۆژهەڵات و ڕۆژئاۆا
دونیای ڕاستی و خەیاڵی
و...
یان هەر نەبێ عوسمانی و سەفەوی
چۆن وێک دێ؟ دەبن بە ئاڵقەی ژیان. بۆ بەرژەوەندی و ئاسایشی گشتی و پرەئەستاندنی مرۆڤایەتی.
پێش وتاری بەڕێز پزشکیان وەک گەورترین کەسایەتی فەرمی بەشدار بوو، زۆرتر کەوتبوو ژێر مەترسی بێ هەڵە خوێندنەوەی قورئانی پیرۆز. لام وابو، پێی وانەبۆ هێندە مەلا و مەندیل بەسەری قورئان خوێن بەشدار دەبن و دەرسی دروست خوێندنەوەی لێ وەردەگرنەوە.

ملایەک کە دو نەفەر ئەولاتر لای ئێمە دانیشتبوو لە سەر موبایلەکەی، نەرئامێرێکی قورئانی پیرۆزی بە وەرگیڕانە، زوو بە بوو، بە قامک دەپشکنی‌یەوە

دەگەڵ وتاری هەوڵ کەس، کە خاتونێک بوو، بناغەی باسەکە چۆ سەر سەرتای هەڵوێستەکانی نێردراوی بەڕێزی خوای مەزن سەبارەت بە جولەکەکان.
وتاری دووهەم بە تیژی تیر بزوتنەوەی نەتەوەیی بە شەپ وەلا نا و زۆر بە جوانی ڕەوابینی کرد بە تەنیا بزوتنەوەی مەزهەب و تێکی پێچاوە.
بای پووشێکیش پێی وانەبوو کە تێکەڵاوی ویستە "ئایین" و "نەتەوە‌ی"‌یەکانە، کە هەوێنی بزووتنەوی مرۆڤدۆستانەی لە وڵات زیندوو ڕاگرتۆ.
وتاری دوایی پەنێل‌ی یەکەم دور لە تەوەری باسەکە و ڕەسمی خانەخوێیی بەجێهێنان بوو.
ئاوی شیلەو گەرم پەیتا پەیتا بڵاو دەکرایەوە. ئێمەش گەرم و نەرم نەرم ئارقەمان دەڕشت.
بڕێک ڕەخنەگرانە ڕوم کردە هاوکاری ئازیزم. بە باسی تەنگ و چەڵەمەکانی سەر ڕێی هەمایش کەوتە باری پارێزگاری لە ڕەوتەکە و بۆم دەرکەوت کە ئاگاداری پشت پردە و ئاستەنگی‌یەکانی ئاسایش و هەڵوێستی بەرەنگاری ناوەندی پاڕێزگایە. ئاماژەی بەوە کرد کە هەمایشەکە لە تارانەوە ڕێکخراو و ڕێی بەڕێوەچوونی بۆ وەرگیراوە.
پەنێلی دوهەم. هەر وەک پەنێلی یەکم، نەیتوانی باسەکە بۆ ئەو دیوی چەپەری ئیسلام بگوێزێتەوە.
هەموو لە چەن دێری کورت کراو خۆی دەدیتەوە.
"وەرگری دیکە و ڕەوابینی" لە نێو دەستورەکانی ئیسلام داهەیە.
ئیسلامە کە دەتوانێ دێمۆکڕاسی و مافی مڕوڤ وەک بنەمایەکی"وەرگری دیکە و ڕەوابینی" لە خۆ بگرێ. نە بە پچەوانەی ئەو.

ڕەنگە گەورەترین خاڵەکانی ئەو کۆربەندە ئەوانە بن.
نواندنی توانایی ڕێکخراوەیەی جەماعت د- ئی بۆ کۆ کردنەوەی لایانگرانی.
دیتنەوە و چاو و دڵڕوونی تاقمی هاوبیری دوکتور پزشکیان لە شاری لەدایکبوونی.
چل ساڵ دوای شۆرشی ئیسلامی دەوران زگپڕی ڕووداێکی نادیارە و نامۆیە.
دەتوانین بە نێوی سەردێڕێکی گشتی، کۆربەند بە مەبەستێکی خۆخوازانە دابنێن.
بەنێر بە زمانی فارسی، کوردی، تورکی، ئینگلیسی و عەڕەبی چاپ کەین و وتاربێژەکانی پەنێلەکان هەر هەمووی کورد بن.
مەلاکان بە لایەنی زۆرینەی ئاڵا هەڵگری "وەرگری دیکە و ڕەوابینی" بناسێنین.
هەڵبژاردنی مەهاباد بۆ هەوڵین مەکۆی کۆربەند پەپامی خۆی هەیە و گرینگە.
نەک بە هۆی باسی زانستی کۆمەڵگایی"وەرگری دیکە و ڕەوابینی" بەڵکو بەهۆی ئەوە کە دەتوانرێ لە پشت پەردەی نێوەڕۆکێکی گشتی، هێمایەکی دیکە لەو شارستانە بۆ دەرەوە بخەنە ڕوو.

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
در بارە همایش مهاباد این (2 روز 14 ساعت پیش)

در بارە همایش مهاباد

این همایش نقطه عطفی نیکو در تاریخ مهاباد و منطقه و حتی ایران خواهد بود. کاری بزرگ و پسندیده که توان فکری و قدرت مانور برگزارکنندگان آن را نشان می داد. به قول دبیر محترم آن، در رنگین کمان آذربایجان غربی چنین کاری می تواند به وحدت و کاهش تنش و بالابردن روادیدها و رواداری ها کمک شایانی کند.

استفاده از ظرفیت فکری استادان برجسته حکومت اقلیم، کاری درخور توجه و شایسته بود. واقعا باید به اجراکنندگانش دست مریزاد گفت. آقایان دکتر خدیو و پزشکیان در قامت اصلی خود ظاهر نشدند.البته علت را از دکتر خدیو پرسیدم و آن اینکه اگر همان که نوشته بودید در قالب سخنرانی بود ، بهتر می بود. ولی ایشان گفتند که امروز(یعنی دیروز) از کانادا برگشته اند و متن را به کسی داده بودند که برایشان تایپ کند که متاسفانه قسمتی از آن حذف شده و بنده متوجه نشده و بعدا هم وقت ویرایش و آماده سازی آن را نداشتم. دکتر پزشکیان هم زیاد در جو نبود،اگر با زبان کردی سخنرانی می کرد، گل می کاشت که این نوعی احترام به دگر پذیری هم بود ولی شاید موقعیت حقوقی شان چنین اجازه ای را به او نمی داد.
دکتر نقشبندی هم موضوع جالبی را مطرح کرد و نشان داد که دین اسلام گنجایش و ظرفیت دگر پذیری را دارد.

بقیه سخنرانان هم هریک توانستند توان مناسبی در ارائه مطلب داشته باشند. دکتر امامی هم در قامت اصلی خودش یعنی امام جمعه ظاهر شد.

ولی واقعا دکتر ابوبکر علی و تحسین حمه غریب ،غنای بحث را بالا بردند و توانستند مستمعان را راضی کنند. که بنده به سهم خودم از هردو نفر تشکر ویژه ای کردم.

جامعه به افکار بزرگ و مردان بزرگ زنده است و نفس می کشد.

از همه زحمتکشان این همایش،پویندگان راه حقیقت و واقعیت تشکر می کنم.

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
دگرپذیری در گفتار و استبداد (2 روز 14 ساعت پیش)

دگرپذیری در گفتار و استبداد در رفتار

یحیی سهرابی

از مواردی که نشان از سیرقهقرایی یک جامعه دارد، ادعا‌کردن ارزشهایی است که فاقد آن باشیم و به چیزی دعوت کنیم که درعمل ورفتار به آن پایبند نباشیم. دم از صداقت زدن درعین دروغگویی ،خود را پاک نشان دادن درعین آلودگی وفساد، نشان از نوعی دوگانگی رفتاری دارد که می تواند مادر تمام ناهنجاریهای بعدی یک جامعه گردد.

یکی از ارزشهای بنیادین لیبرالیسم فکری و سیاسی، «رواداری» و «دگر پذیری» است که به مثابه سدی درمقابل یک جانبه گرایی، زور ،استبداد و دیکتاتوری عمل می نماید و درصورت پایبندی دولتها و شهروندان به آن ، می توان امیدوار بود که درمناسبتهای انسانی، حقوق اساسی جامعه رعایت شود و ازدست اندازی،خشونت، سیاستهای حذفی و انحصارطلبی ممانعت شود.

رواداری و دگرپذیری به مثابه «اخلاق سیاسی» زمانی می تواند ضامن «حقوق»شهروندان گردد که مبلغان آن،در رفتار وعمل بدان پایبند باشند و خود در تعامل با دیگران، اهل مدارا گردند و از نقض حقوق دیگری خودداری نمایند.

یکی از پدیده های شوم جامعه ایرانی،عدم تطابق «گفتار»و «رفتار» و «قول»و «عمل» است و افراد منادی اندیشه ها و شعارهایی می شوند که دردرون آنها نهادینه نشده و به فرهنگ و رفتار تبدیل نشده است. به همین علت امروز رواج «تظاهر و دورویی» سکه ی رایج شده و در مناسبات اجتماعی به شکل فزاینده ای با آن مواجه هستیم‌ و افراد و گروهها در حیاط خلوتهای خود آن کار دگر کنند.
دگر پذیری و رواداری یکی از ارزشهایی است که قربانی «دورویی» و «دوگانگی شخصیتی» افراد شده و مورد اجحاف منادیانی قرار گرفته که به عناوین گوناگون،به اعمال نامشروع زور و نقض حقوق و آزادیهای دیگران می پردازند و سیاست های حذفی را درقبال منتقدان ومخالفان فکری وسیاسی بکارمی برند.

این رواج دوگانگی رفتاری و عدم تطابق ادعا و رفتار، از بزرگترین آسیبهای رفتاری و سیاسی جامعه ایرانی محسوب می شود که «ام الفساد» است و با شیوع آن صداقت و شفافیت و دیگر ارزشهای والای انسانی نیز درمعرض سقوط قرار می گیرد.
درچنین شرایطی تلاش های فرهنگی به منظور گذار ازیک ساختار فرهنگی،اجتماعی وسیاسی اقتدارگرا وزورمدار به جامعه ای مبتنی بر حقوق و آزادیها و کرامت انسانی دچار انقطاع می گردد و بازار فریب و سوداگری میان افراد،گروهها و دولت رواج پیداخواهد کرد.

#دگرپذیری
#رواداری
#آزادی_اندیشه
#آزادی_بیان
#اخلاق_سیاسی
#زور
#استبداد
#حذف

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
اولین گام جهت تعالی و موفقیت (2 روز 14 ساعت پیش)

اولین گام جهت تعالی و موفقیت در امر دگر پذیری و دگراندیشی و رواداری تطابق قول و عمل است

برای اولین بار در استان رنگین کمان اقوام و ادیان و مذاهب آذربایجان‌غربی در شهر مهاباد از سوی موسسه هنر سرای قانون شاهد یک همایش با مضمون دگرپذیری و رواداری بودیم. دو مقوله ای تقریبا مترادف اما یک دنیا نیاز به تبیین و توضیح دارد تا بتوان آن را در تار و پود بعضی از انسان‌ها نهادینه کرد.

این همایش با تلاش جمعی از فعالین مدنی و سیاسی در سطحی بسیار بالا برگزار شد که با استقبال بسیار زیادی روبرو گشت. یقینا از این استقبال می‌شود برداشت نمود که هم استانی های ما از دگرستیزی و انکار همدیگر با تنوع قومی و مذهبی میانه خوبی ندارند و دگرپذیری و هم زیستی مسالمت آمیز و اتحاد را بر همه چیز ترجیح می دهند.

قرائت پیام استاندار محترم آذربایجان‌غربی در این همایش توسط فرماندار محترم مهاباد نشان از برداشتن یک گام عملی و جدی در جهت حمایت از این دو مقوله بود. کاری که سال‌ها پیش باید انجام می شد. لزوم برداشت گامهای موثر جهت دگر پذیری وایجاد اخوت ملی و دینی میان اقشار و طیف‌های مختلف مردم این استان بیش از پیش به محرومیت زدائی و پیشرفت و کاهش تعصبات قومی این استان کمک خواهد کرد سیاستهای انعطاف پذیر از سوی مدیران ارشد استان در سالهای گذشته می توانست در جهت رفع موانع پیشرفت استان کمک کند تا همزیستی و اخوتی که عملا در میان اقوام و مذاهب وجود داشت را نمایان تر کند، ولی ظاهرا گاهی احساس می شد این موانع ساختگی می‌باشند و مشخص نبود چرا قبلا چنین به جامعه القاء میشد که باید جامعه رنگین کمان این استان را فقط از منظر دید منفی و امنیتی قضاوت نمود، در حالیکه عملا بین کرد و ترک و دیگر اقوام و مذاهب در این استان سالهاست شاهد قرابت فامیلی و همسایگی بی نظیر از همه جنبه ها هستیم. مشخص نیست چه کسانی و به چه اهداف و منظوری می خواهند موج سواری کنند تا این ملت را از هم جدا کنند و هدفشان هم مشخص نبود، اما روز پنجشنبه ۲۷ تیر ماه با برگزاری این همایش و حمایت مسئولین محترم شاهد یک تحول و برداشتن یک قدم اساسی در جهت مبارزه با دگرستیزی و عدم قبول طرف مقابل با هر گرایش و مسلک و هر زبانی بودیم و توضیحاتی بسیار زیبا و مفیدی به شرکت کنندگان و مخاطبین آن ارائه شد.

دگر پذیری باید در وجود تک تک اعضای جامعه به عنوان یکی از ارکان تربیت اسلامی نهادینه شود. توصیه های دینی تنها در مسائل عبادی خلاصه نمیگردد، بلکه اخلاق حسنه و قبول و احترام به حقوق دیگران و دیگر روابط حسنه با دیگران یکی از سفارشات بزرگ پیامبر اکرم (ص) است که ترازوی اعمال صالح را به نفع فرد سنگین تر می کند. این بدین معنی است که بعضی از عناصر زیستن در جامعه منافع دنیوی و اخروی را دارند لذا میتوان با تغذیه علمی و جامعه شناختی و دینی در جهت روشنگری هرچه بیشتر، عملا در جهت رفع مشکلات استان قدم برداشت. چرا که بیشتر مشکلات استانی ما از دیدگاهها سرچشمه می گیرد. دیدگاههای مثبت که منتج به نتیجه مثبت و آبادانی هستند و بر عکسِ آن دیدگاهای منفی که جز یک دستاورد منفی دربر نخواهد داشت که بازنده آن در نهایت مردم استان خواهند بود. پس اولین گام تطابق قول و عمل در جهت تعالی و موفقیت در امر دگر پذیری و دگراندیشی و رواداری است.

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
همایش دگرپذیری تشکر و قدردانی (2 روز 14 ساعت پیش)

همایش دگرپذیری
تشکر و قدردانی داریم برای کسانی که برای برگزاری این همایش زحمت کشیدند
هرکاری نقاط مثبت ومنفی داره چنین همایشی که اولین تجربه بوده خالی از اشکال نخواهد شد

برگزار کنندگان هر چند بار اول بود توانسته بودند جمعیت چشمگیری از همه اقشار جامعه و ازشهرهای استان آ غ و استانهای هم جوار به محل همایش بکشانند تا جای که دوستان قبل از شروع میگفتند ممکن جمعیت به نصف سالن نرسه
مدیریت همایش به نحو احسن بود
مکان و شهرستان مهاباد در سطح استان گزینه خوبی بود سخنرانان که دعوت شده بودند به جا بود
ولی ای کاش سخنرانی کمتری در نظر می گرفتند ووقت کافی به بقیه میدادند تا حق مطالب ادا بشه
به هرحال جای تشکر و قدردانی است هرچند اولین تجربه بود در این مورد

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
همایش دگرپذیری و رواداری یکی (2 روز 14 ساعت پیش)

همایش دگرپذیری و رواداری یکی از بهترین همایش های چند سال اخیر بود که به همت جماعت دعوت و اصلاح در شهرستان مهاباد برگزار شد ، سخنرانان توانا به ایراد سخنرانی پرداختند ، وو ...
به نظر بنده تنها نقدی که به آن وارد بود این است که بدلیل تعیین سخنرانان زیاد ، سخنرانان بدلیل ضیق وقت نتوانستند موضوع را آن طور که شایسته و بایسته است باز کنند و به نظر می رسید هیچکدام هر آنچه را که آماده کرده بودند نتوانستند ارائه دهند ، ...
بنده به نوبه خودم از بانیان و دست اندرکاران همایش تشکر ویژه دارم که این همایش مهم را برگزار کردند و امیدوارم در همایش های بعدی این نقد را هم مورد توجه قرار دهند و آن را بر طرف کنند .

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
هیچ بەرنامەیەک بێ کەم و کۆڕی (2 روز 14 ساعت پیش)

هیچ بەرنامەیەک بێ کەم و کۆڕی نییە و ئەو هەمایشەش ڕەخنەی لەسەر بوو. وەلی لە لەحاز موحتەوا و ناوەرۆک زۆر عالی بوو من لە سەرەتادا لەوێ بووم چونکە دەعوەت کرابووم. باسەکەش هیچ پێوەندییەکی بە ئیسلامی سیاسی نەبوو. هەر دوو پەنێل لە سەر پەزیرێشی دیگەری بوون لە ڕوانگەی ئیسلامەوە و ئەلحەق هەموو خانێشەکان مۆدێڕن و جیاواز بوون. لە فۆڕمی نەزەر خاهیش دا نووسیم کە دوو ڕەخنەم هەبوو یکیان ئەوەیکە پێموابوو دەبوایە دەعوەتی ئەو کەسانەش کرابا کە مونتەقد و ڕەخنەگرن لە جەریاناتی ئیسلامی و دووهەمەن ڕەخنەم لە قسەکانی ئیمام جومعەی مەهاباد هەبوو. ڕەخنەی ئەووەڵێم زۆر وارید نییە چونکە تەوەرەکە دیاری کرابوو و ئیلزامەنیش تەرحی مەسئەلەبوو بەنەوعێک وەلی ڕەخنەی دووهەمم وارد بوو.

کاتی دەعوەت کرانم کوتم وتارم هەیە ئەگەر کات هەبێ کوتیان تازە کۆنداکتۆر بەستراوە وەلی وتارەکەتمان بۆ بنێرە لە جێی دیکە بڵاوی دەکەینەوە. منیش بۆم ناردن. دەنا دوێنێ نا وتارم نەبوو

ئەو هەمایشە لەسەر دیگرپذیری و رواداری بوو لە ڕوانگەی ئیسلام دوو پەنێلی هەبوو و مووسیقی زیندەش لەوێ ئیجڕا کرا هەم کوردی هەم تورکی. گرینگیش نییە جەماعەتی دەعوەت و ئیسلاح یا هەرکەسی دیکە بەڕێوەی بەرێ گرینگ ئەو دیگەرپەزیرییە بوو کە دەبێ نهادینە بکرێ لە کۆمەڵگادا.....

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
بسمە تعالی #اولین همایش دگر (2 روز 14 ساعت پیش)

بسمە تعالی

#اولین همایش دگر پذیری و رواداری از نگاە یک قلم

همایش یا همان کوڕبەند جنبشی عقلی مناسبی در عصر حاضر می باشد کە مهمترین فرآیند توسعە ای آن در کنار هم چیدن افکار با نگرشهای متفاوتی ست کە این تفاوتها خود نقطه قوت و تز اصلی برای رهایی از کنش و واکنش های ناهنجاری ست کە جامعە را از رسیدن بە دهکدە جهانی بازداشتە و در محیط سنتی کوچک محصور می نماید و هدف اصلی باید رهایی این اندیشە ها از قفس محدود قومیتی و فاشیزم فکری باشد تا سوای دین و مذهب و آیین و مسلک، بستر جهش های عقلی و فکری را خصوصا در خاورخون این جغرافیای خاکی برچیدە و زمینە همزیستی انسان با انسان، انسان با طبیعت، انسان با آیندە را فراهم نمودە و تراژدی های تاریخی شوم کە زمینە نفاق و چند دستگی را فراهم می نماید بە خاک فراموشی بسپارد.
بی شک برگزاری اولین همایش دگرپذیری و رواداری سوای قدرت اولیە آن کە حاصل چند فکر روشن، جهت گریز از بن بست های تاریک خودبرتر بینی قومیتی می باشد بە علت نوپا بودن خالی از نقص و ایراد نبودە و لذا جهت پیشرفت بهتر آن در سالهای آتی نیازمند کنکاش قلم های نقادی خواهدبود کە در صورت چیدمان عقلی آن یک حرکت فانتزی را بە دیالکتیک فکری در جغرافیایی میرساند کە سطح دگر پذیری در آن در میان بعضی از قومیتها بسیار پایین می باشد لذا از نظر بندە حقیر(کە ممکن است برداشت شخصی باشد) کە تنها براساس ظاهر قضیە و بی آگاهی از خفا و بطن آن نظر میدهم بر اولین همایش دگرپذیری و رواداری ایرادات ذیل وارد است:
۱. مکان انتخاب شدە پاسخگوی اهداف اولیە همایش نبودە و در انتخاب مکان همایش کە شهری تک قومیتی است درایت لازم بە کار بردە نشدە است لذا انتظار می رود در سالهای آتی مکان برگزاری همایش براساس بافت جمعیتی آن انتخاب شود.
۲.مدعوین انتخاب شدە بیشتر امام جماعت وخانوادە های آنان بودە کە گمان تبلیغ فکری برای حرکت در چارچوب یک گروە اسلامی و استفادە از پتانسیل های نمادین جهت جذب نیروهای جوان بە اذهان عمومی خطور میکرد تا جذب فعالین فرهنگی جهت بە چالش کشیدن سیاست های اشتباهی کە دیوار های قومیتی را بر بطن خاکهای آرمانی مشترک بنا نهادە است لذا انتظار می رود در دورە دوم این مهم در تلاشهای اتاق فکر آن در نظر گرفتە شود و در چینش مهرهای فکری دقت کافی و وافی بە خرج دادە شود.
۳. زمان های تخصیص دادە شدە بە اشخاصی کە قدرت بیان جهت تشریح لب کلام را دارند باید بیشتر از اشخاص دیگر می بود کە متاسفانە این حقیقت و عدالت اخلاقی نیز بە درستی رعایت نشد
۴. بغیر از کوردها کە تجربیات تاریخی نشان دادە است کە هنگامی کە بە قدرت رسیدە اند کمتر با اقوام دیگر مشکل داشتە و همزیستی مسالمت آمیزی با دیگر ساکنین این کرە خاکی داشتە (بغیر از تعداد انگشت شماری) از سایر اقوام و زبانهای دیگر کسی در این همایش حضور نداشتە و لذا این حقیقت نیز در تعارض با اهداف همایش کە جمع آوری افکار با نگرشهای قومیتی متفاوت در صحن صلح آمیز دگر پذیری می باشد.
۵. در چینش سن همایش دقت کافی بخرج دادە نشدە بود لذا هنگام سخنرانی در پشت سخنران و در تیتر لنز دوربین تنها یک زبان نمایش دادە میشد، آن هم زبانی کە تعداد نمایندگان آن بە انگشتان یک دست نمی رسید.
با آرزوی توفیق

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
«ھەمایشی دیگەری پەزیری و (2 روز 14 ساعت پیش)

«ھەمایشی دیگەری پەزیری و ڕەواداری»؛ پارادۆکسێکی فەلسەفی

بەرێوەبردنی ھەمایش، کۆنگرە، کۆنفرانس و ھەر جۆرە کۆبوونەیەک لەسەر بنەمای کاری فەرھەنگی کارێکی شیاوە و بایەخ دانە بە فەرھەنگ، ئەدەب و ئەو بەھا زانستیانەی کە لەم جۆرە کۆبوونەوانەدا دەکەونە بەر باس و لێکدانەوە. بەڵام ئەوەیکە ئەم جۆرە کارانە بە ئامانجی غەیری فەرھەنگی بکرێ و ویستێکی سیاسی لە پشت بێت نە تەنیا وەک دەرفەتێکی فەرھەنگی ناکرێ بۆی بڕوانی بەڵکوو پێویستە وەک مەترسیەک چاوی لێ بکرێ کە لە چەند ڕەھەندەوە جێی سەرنج و تێبینیە؛

یەکەم؛ ئەوەیکە بابەت و کەسایەتیە فەرھەنگیەکان دەبنە ئامراز و ئامانجێکی سیاسی و ھۆی نزم بوونەوەی ئەو بەھا نەتەوەییانە بە ویستی تاقم و شێوە ڕوانینێکی سیاسیەوە.
دووھەم؛ بۆ پێداگری لە سەر ویستێکی سیاسی لە قازانجی شێوە ڕوانینێکی تایبەت یا دەسەڵات، کەلێن دەکەوێتە کۆمەڵگای فەرھەنگی و ئەدەبی و لە ئاکامدا سەرجەم کۆمەڵگا
سێھەم؛ دوروست کردنی بازنەیەکی سنووردار لەو کەسانەی کە لە مەیدانی فەرھەنگیدا کار دەکەن و ساز کردنی خۆیی و ناخۆیی بوون لە کەسایەتیە فەرھەنگیەکان
چوارەم؛ داڕشتنی کلتوورێکی رەسمی بۆ بەھا فەرھەنگی و ئەدەبیەکان و پشت گیری ماڵی و رەخساندنی دەرفەت بۆ کار کردنی لایەنگرانی ئەم کلتورە فەرمیە لەبەرامبەر کلتوورێکی ناڕەسمی و جەماوەریدا
پێنجەم؛ حەول دان بۆ ساز کردنی ئادرەسێک کە نە تەنیا نوێنەرایەتی گشتی یا زۆرینەی کلتوور و شێوەڕوانینەکانی کۆمەڵگا ناکات بەڵکو زەق کردنەوەی کەمایەتیەکی سەر بە «کەڵان گوتاری» ناوەندە لە بەرامبەر ئەم زۆرینە پەراوێز خراوەدا

ئەگەر کۆنگرەی ناودارانی کورد لەم شێوە کۆبوونەوانە بوو کە بە وەھا ڕوانگەیەکەوە و لە لایەن دامەزراوە سیاسی و ئەمنیەتیەکان بەڕێوە چوو، « ھەمایشی دیگەری پەزیری و ڕەواداری»ی مەھابادیش لەم شێوە کۆبوونەوانە بوو کە شک و گومانی ئامانجی بەڕێوەبردنی ئەم کۆبوونەوانەی بەم شێوەیە بەھێزتر کرد و ئەم راستیەی کە ڕەنگە ئەو ئامانجە باس کراوانەی لە پشت بێ سەلماند.
دوو واتای «ڕەواداری» و «دیگەری پەزیری» چەشنی دوو چەمکی سەرەکی دێموکراسی و قەبوڵی ئەسڵی جیاوازیەکان، وەک بابەتی ئەم ھەمایشە لە بنەماوە تووشی کێشەی سەرەکیە، باس لە دوو واتا دەکرێ کە لە دژایەتی ئاشکرا دایە لەگەڵ شێوەی بەرێوەبردنی ئەم کۆبوونەوەیە. ئەگەر قەرار وایە باس لە «رەواداری» و «دیگەری پەزیری» بکرێ پێویستە ئەم دوو واتا گرینگە لە ڕوانگەی جیاوازەوە بە بەشداری ھەموو شێوە ڕوانینەکانی ساحەی فەرھەنگی، سیاسی و ھزری باس و لێکدانەوەی بۆ بکرێ، دیارە بەڕیوەبەرانی ئەم کۆبوونەوەیە ھیچ بڕوایەکیان بە ئەم دوو واتایە وەک چەمکە سەرەکیەکانی دێموکراسی و بنەمای قەبوڵی جیاوازیەکان نیە و لە ڕوانگەیەکی تەسکی یەک لایەنەوە خوێندنەوەی بۆ دەکەن، بۆیە «تاقمێکی چەند دە کەسی» کە مۆری جەریانێکی تایبەتی مەزھەبیان بە ناوچاوەیە و لەم ساڵانەی دواییدا وەک تاقە ئیزن پێدراوی ساحەی سیاسی کوردستان و ناوچە سونی نشینەکان خەریکی چالاکین تەنیا بانگ کراوەکان و بەڕێوەبەرانی وەھا کۆبوونەوەیەکن کە ناوی ئەم دوو واتا گرینگەی بە سەرەوەیە. سەرەڕای ئەوەیکە بەستنەوەی ئەم دوو واتایە بە ئەندیشەیەکی تایبەتی مەزھەبیەوە دژایەتی جەوھەری ھەیە لە گەڵ مانای سەرەکی ئەم دوو واتایە.
خاڵێکی بەرچاوی دیکەی ئەم ھەمایشە ئەوەیە کە بابەتەکە بابەتێکی فەلسەفەی سیاسیە و پێوەندی ھەیە بە سیاسەت کە دەبێ کارناسانی سیاسی بە ھەموو جیاوازیە ڕوانینەکانەوە باسەکە تاوتوێ بکەن نە ئەوەیکە کەسانێک تەنیا بەو ھۆیە مەیداندارن کە سەر بە لایەنێکی تایبەتی مەزھەبیەوەن و بۆ ئەوەی دەرھاویشتەی ئەم ھەمایشە بچێتە سەوەتەی ئەوان و بەڕێوەبەرانی پشت پەردەیەوە، کە دیارە کەمترین بڕوایان بە دیگەری پەزیری و ڕەواداری ھەیە کە ھەڵبەت ئەوە ڕیشەی لە بنەمای ھزری شێوە ڕوانینەکەیان دایە.

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
بسم الله الرحمن الرحیم چند (2 روز 14 ساعت پیش)

بسم الله الرحمن الرحیم
چند پیشنهاد درباره همایش دگرپذیری ورواداری
اولین همایش دگر پذیری ورواداری عصر پنج شنبه ۲۷ تیرماه سال ۱۳۹۸ درتالار وحدت مهاباد شروع ودرهمان روزپایان یافت.
سالن همایش مملو از جمعیت بود وفضای آن رنگ وبوی دینی داشت .سخنرانان از داخل وخارج کشوراز مدارج عالی علمی برخوردار بودند .مهمانان حاصر در جلسه با زبانهای کردی ، فارسی، ترکی، انگلیسی وعربی مورد استقبال وخیر مقدم قرارگرفتند.دست اندرکاران این همایش درکمال تواضع وفروتنی وخدمتگزاری تلاش داشتند رسم مهمان نوازی رابه نحو احسن به نمایش گذارند وارامش خاطر مدعوین را بدون حاشیه کسب کنند .انصافا در حد توان وظرفیت از عهده این کار برآمدند وتلاش شبانه روزی انان دراین راستا به خوبی به بار نشست.
بیشترسخنرانان ضمن اشاره به دگر پذیری ورواداری در حوزه درون دینی سعی بر ان داشتند با مایه گذاشتن از ایات واحادیث به مخاطب القاء واثبات کنند که اسلام ظرفیت دگر پذیری ورواداری با غیر مسلمانان از ادیان وملل دیگر را دارد. اگر چه این اثبات والقاء درجای خود قابل دقت وتامل است اما انچه که بیش از همه جای بحث وگفتگو داردجایگاه همایش واحساس نیاز به آن ومیزان تاثیرگذاری وجهت دهی به آن در میدان عمل است.
طبیعی است هر اقدام مثبتی در راستای خدمت به بشریت در هر حوزه ای که باشد قابل تحسین وتقدیر است وقطعااز بدو تولد تا رسیدن به جایگاه مطلوبش دچار نقاط ضعف وقوت است.
نکته مهم وقابل توجه دنبال کردن اهداف همایش واولویت بندی آن است که اگر این همایشها در میدان عمل فاقد اولویت بندی باشدونتواند به اهداف خود جامه عمل بپوشانند موجب سرخوردگی ویاس وناامیدی دنبال کنندگان آن می گردد. بهمین مناسبت بنده صلاح برآن دیدم که برای بهتربرگذارشدن این همایشها درمراحل بعدی تا رسیدن به هدف نکاتی را در قالب پیشنهاد یاد آور شوم امید است که مورد قبول خردمندان واقع افتد .
اول : زمان برگزاری همایشها است .یعنی باید در زمانی برگذار شود که شائبه هرگونه سوء استفاده ازعنوان وهدف همایش از آن زدوده شود وذهن مخاطبین جز به سمت وسوی عنوان واهداف همایش معطوف نگردد .در غیر اینصورت تلاش شبانه روزی بانیان ومجریان نه تنها ضایع می گردد بلکه خود نیز خواسته یا ناخواسته مورد اماج حملات مخرب وجریحه دار شدن شخصیت واهداف آنان می گردد .
دوم: بومی کردن همایشها است .بدان معنی تعیین شود که خود به عنوان مسلمان قبل از دیگران چه اندازه به این دگرپذیری ورواداری در میدان تئوری وعملی نیازمندیم وایا می توان در واقعیت جامعه ایمانی خود که آغشته به گرایشهای مختلف است به آن جامه عمل بپوشانیم وراهکارهای عملی آن چیست.؟
سوم: توجه به ابزار همایشها است .یعنی برای رسیدن به هدف مشروع از وسایل وابزار نامشروع استفاده نکنیم.از طرف دیگر ابزار ووسایلی بکار گیریم که زودتر ما را به مقصد می رساند.
چهارم : نکته پایانی توجه به موانع همایشها است که قطعا عبور از موانع وموجبات یاس وناامیدی می تواند در مراحل بعدی، موفقیتها ودستاوردهای خداپسندانه وانسان دوستانه وچشمگیری به دنبال داشته باشد.وراه صلح وصفا واشتی را هموار سازد.
مسلم خدری ۳۰ تيرماه 1398

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
جایگاه دگر پذیری و رواداری در (2 روز 14 ساعت پیش)

جایگاه دگر پذیری و رواداری در جوامع و نقدی برهمایش تالار وحدت مهاباد

انسان به عنوان موجودی اجتماعی که پیشرفت و رفاهش در زندگی مسالمت آمیز در اجتماع تجلی پیدا میکند . بنظر میرسد رسیدنش به این ارامش و پیشرفت ، با وجود تنوعهای قومیتی ، مذهبی و فکری ، بدون دگر پذیری و رواداری امری غیر ممکن باشد .

دگرپذیری همانگونه که از اسمش پیداست به معنای قبول کردن اشخاصی غیر از خود است که این اشخاص یا از لحاظ فکری ، مذهبی ، عقیدتی و یا سیاسی، با ما یکی نباشند.
در واقع دگرپذیری تعامل با حقیقت اختلاف و تفاوت‎ها بر اساس اندیشه‎ی متمدّنانه‎ای است که در آن حذف و طرد و به حاشیه راندن و تحقیر دیگری جایگاهی ندارد و تنها گفتگوی برابر وسیله‎ی انتقال دیدگاه‌ها، افکار و مواضع است.
رواداری واژه‌ای با بیش از یک دهه عمر در فرهنگ سیاسی- اجتماعی ،
دانشمندان علوم اجتماعی آن را به این معنا تعریف کرده اند که انسان‌ها بتوانند هم‌نوع خود را همان‌گونه که هست بپذیرند و به رسمیت بشناسند.
علیرغم قدمت اندیشه رواداری، ((به لحاظ تاریخی این اصطلاح به عنوان یک دکترین در اندیشه و عمل سیاسی و درمتن جنگ‌های مذهبی قرن شانزدهم اروپا پدیدار شد. رواداری به تعبیری حاصل اصلاح پروتستانیسم است. در آن زمان منازعه بین اعتقادات و باورهای متضاد و متعارض راهی برای سازش و مذاکره پیدا نمی‌کرد و هیچ یک از طرف‌های منازعه نیز نمی‌توانستند به عنوان نماینده جریان مذهب صالح خود را بر دیگران تحمیل کنند و در چنین کارزاری بود که «رواداری» آرام و محتاطانه برای جلوگیری از کُشت و کُشتار متقابل مذهبیون و به قصد عرضه یک راه حل مطرح شد و البته به تدریج راه خود را باز کرد.))
رواداری نوعی طرز تلقی همراه با تحملِ طرفِ مقابل در جامعه است که موجب همزیستی صلح‌آمیز و خشونت‌گریزی می‌شود. شخص «روادار» در اعتقادات، نحوه رفتار و کردار و یا شیوه عمل و زندگی دیگران دخالت نمی‌کند حتی اگر آن اعتقاد و رفتاربرایش سئوال‌برانگیز باشد.
حال باید از خود پرسید چرا بسیاری جوامع با تنوع های فراوان قومیتی و مذهبی به خوبی به واقعیت دگرپذیری و رواداری رسیده اند و تنوعات موجود به خوبی با رعایت اصل دگرپذیری و رواداری در موضوع بزرگتری بنام پیشرفت و توسعه حل شده است .
اگر به چالشها و تنشها در حوزه دگرپذیری و رواداری بپردازیم بیشتر این تنشها در کشورهای جهان سوم و اکثرا با حکومتهای ایدئولوژیک تجلی پیدا میکند . در جوامع توسعه یافته با توجه به حاکمیت احزاب که مبنای بقایشان آرای مردم است و آرای مردم به این احزاب نیز ارتباط مستقیم با میزان خدماتشان به جامعه و ایجاد توسعه همه جانبه در دوران زمام داریشان دارد . دگرپذیری و رواداری و به تبع آن آرامش و توسعه در جامعه یکی از اصلی ترین خواسته ها و اهداف این احزاب به عنوان حاکمان سیاسی جامعه برای بقایشان در راس قدرت است . اما در کشورهای خاورمیانه و جهان سوم که اصولا با سیستم های حاکمیتی توتالیتر و ماهیتی الیگارشی مدتهای زیادی بدون ساختار حزبی و چرخش قدرت حکومت میکنند دگر پذیری و رواداری در بسیاری مواقع خود چالشی برای این حکومتها بوده و در مواقعی وجود دگرپذیری و رواداری بین مذاهب و اقوام، خطری برای سقوط این نظامها محسوب میشود و در بسیاری موارد حاکمیتهاخود عاملی در جلوگیری برای نرسیدن تنوعهای فکری و قومیتی به اصل دگرپذیری و رواداری هستند .پس به واقع برای ایجاد و رواج دگر پذیری در کشورهای جهان سوم حاکمیت یکی از عوامل و فاکتورهای تعیین کننده بعد از بطن جامعه است و بدون همراهی کردن و وجود اراده از طرف حاکمیتها شاید بتوان گفت دگرپذیری و رواداری در این جوامع جزء اوامر غیر ممکن باشد . حال اجرای همایشهایی همچو دگرپذیری و رواداری که در تالار وحدت مهاباد برگزار شد نشان از اراده حاکمیت و جامعه در این اتفاق میمون و مبارک است.
به نظر نگارنده دلیل اصلی عدم وجود خروجی ملموس از این همایشها در طول چندین دهه گذشته، نبود حلقه دوم تاثیر گذار در حوزه دگر پذیری و رواداری در این همایشها یعنی نمایندگان حاکمیت با دستانی پر و ارائه قدمهای عملی است . در بسیاری موارد اراده حاکمیت در حذف ناهنجاریهای غیر قانونی همچو محدودیت بکارگیری بسیاری ادیان و افکار دینی و سیاسی در قدرت و مشاغل خاص که به جامعه از طرف گروههای خاص تحمیل شده است. میتواند نقش به سزایی در نهادینه کردن این اصل مهم در جامعه و از طرفی مشروعیت و مقبولیت حاکمیت داشته باشد. هرچند درمواردی حاکمیت باید اراده ای فراتر از حذف گروههای خاص از خود نشان دهد و با اصلاح قانون اساسی در مواردی که تصویبشان حاصل و نتیجه ادوار و اتفاقات خاص بوده با دستانی پر به این همایشها ورود نماید . که حذف شرط داشتن مذهب و اعتقادی خاص در کاندیداتورهای ریاست جمهوری از قانون اساسی از آن جمله است .
ولی آنچه بسیار در این همایش واضح بود و به چشم می امد . تفاوت در ادبیات و سطح سخنرانی مهمانان خارجی و داخلی بود . در سخنرانیهای مهمانان داخلی محتوا و ادبیاتی حاکمیتی با نگرشی محدود به چهارجوبهای مذهبی ،دگرپنداری و رواداری را از آن واقعیت وسیعترش به واقعیتی ایدئولوژیکی تقلیل میداد که جذابیت را ازنگاه شنودگان به حداقل خود رسانده بود و از طرفی سخنرانیهای پر محتوای مهمانان خارجی نشان میداد بسیاری از همسایگان کم سن و سالمان در حوزه حاکمیت همچو اقلیم کردستان عراق از نظر رشد و بلوغ سیاسی با همه سابقه تاریخی و فرهنگیمان از ما پیشی گرفته اند.

نویسنده :

@fatehkurdi96

در پاسخ به مطلب (نخستین همایش دگرپذیری و رواداری در مهاباد برگزار شد)
خداوند وی را قرین رحمتش قرار (4 هفته 22 ساعت پیش)

خداوند وی را قرین رحمتش قرار دهد

در پاسخ به مطلب (شیخ محمّد عزیزی امام جمعه‌ی شهر اَهِل دار فانی را وداع گفت)