حقوق شهروندی

نویسنده: 
کیث فالکس
ناشر: 
انتشارات سیروان - تهران
نوبت چاپ: 
دوم
سال چاپ: 
۱۳٩٥
قطع: 
وزيرى
تعداد صفحات: 
204
تعداد جلد: 
1
قیمت: 
2000 تومان

این کتاب توسّط‌ انتشارات راتلج انگلستان که از معتبرترین اتتشارات انگلستان و جهان می‌باشد چاپ شده است. در سال 2000 انتشارات راتلج تصمیم می‌گیرد که از بزرگان حوزه‌ی علوم اجتماعی و سیاسی دعوت به عمل آورد تا هر کدام به تألیف کتابی در زمینه‌ی مباحث روز و مدرن نظیر شهروندی -جهانی شدن- حقوق بشر و نظایر آن برای آن انتشارات آماده نمایند که به کتاب‌های key idea series  (مجموعه کتاب‌های کلیدی در زمینه‌ی نظریات کلیدی) معروف شدند که از میان آن‌ها دکتر عبدالعزیز ویسی به ترجمه‌ی کتاب حقوق شهروندی پرداخته که تاکنون دو بار تجدید چاپ شده است. 

کتاب مذکور توسّط‌ کیث فالکس به رشته‌ی تحریر در آماده است و مشتمل بر شش فصل می‌باشد. فصل اوّل‌ به برّرسی‌ تاریخچه‌ی مفهوم شهروندی و ارتباط آن با دنیای مدرن می‌پردازد. 

در فصل دوم نویسنده به بررسی ارتباط شهروندی و مفهوم دولت ملّی‌ می‌پردازد و بنیان‌های عضویّت‌پذیری شهروندی در بسیاری از کشورها را زیر سؤال می‌برد. 

در فصل سوم حقوق و مسئولیّت‌‌های شهروندان به بحث گذاشته می‌شود. فصل چهارم به برّرسی‌ مفهوم کثرت‌گرایی و ارتباط آن با شهروندی می‌پردازد. در فصل‌های پنجم و ششم نویسنده به مفهوم ارتقای شهروندی در دنیای مدرن و ارتباط آن با حقوق بشر می‌پردازد و در نهایت در فصل ششم به نتیجه‌گیری موضوعات مطرح شده در کتاب پرداخته می‌شود. 

جامعه‌شناسان و نظریه‌پردازان علوم سیاسی بر این باورند كه اولین گام برای دستیابی به حقوق شهروندی آشنایی با این حقوق است و كتاب حاضر به تاریخچه‌ی این حقوق و مشكلات و مسائل مربوط به اعطای این حقوق در دنیای كنونی می‌پردازد. گفته می‌شود كه این كتاب اكنون در مدارس و دانشگاه‌های انگلستان به صورت یک درس اجباری تدریس می‌شود تا شهروندان بریتانیایی با این حقوق آشنا شوند؛ اما چرا ما از آشنایی با این حقوق غافل بمانیم. «كیث فالكس» علاوه بر برّرسی‌ و تحلیل تاریخچه و نظریات مربوط به حقوق شهروندی، مبناهای اعطای این حقوق در كشورهای مختلف را زیر سؤال می‌برد. به‌عنوان مثال وی بی‌طرفانه به عدم رعایت حقوق شهروندی مسلمانان در فرانسه، حقوق شهروندی كارگران ترک در آلمان و همچنین عدم رعایت حقوق شهروندی كردها در كشورهایی نظیر تركیه كه ادعای عضویت در اتحادیه‌ی اروپا را دارد، اشاره می‌كند.