عنوان تاریخ
سفارشاتی برای بیماران قلبی در ماه مبارک رمضان
(ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب) (گردآورنده: اصلاح‌وب)
1397/02/30
در عزلت و خلوت
(عرفان حسین‌پناهی)
1397/02/29
قرآن را چگونه بخوانیم؟ پارەی دوّم
(محمد قطب) (ترجمه: شاهرخ مولایی)
1397/02/29
رمضان؛ ماه فرصت‌ها
(عبدالرحمن عزام)
1397/02/28
قرآن را چگونه بخوانیم؟ پارەی نخست
(محمد قطب) (ترجمه: شاهرخ مولایی)
1397/02/27
توصیه‌هایی برای بیماران قبل از ماه رمضان
(ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب) (گردآورنده: اصلاح‌وب)
1397/02/26
رمضان، فرصتی برای خانه‌تکانی معنوی!
1397/02/26
دلالت‌های انتقال سفارت آمریکا بە قدس
(دکتر محمد ابراهیم ساعدی رودی)
1397/02/25
رؤیت‌ هلال، اما و اگرها!
(دکتر عبدالظاهر سلطانی)
1397/02/24
روزه در گذر تاریخ
(دکتر محمد المنصور) (ترجمه: محمود کریمی)
1397/02/23
قانون خانه
(ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب) (گردآورنده: اصلاح‌وب)
1397/02/22
چند سؤال درباره‌ی زکات
مفتی: ماموستا سید مصطفی محمودیان
1397/02/20
انزوای سازمانی، درد کشنده‌ی فعّالان‌ مسلمان
(دکتر احمد موفّق‌ زیدان) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1397/02/18
ای آن‌که‌ به همسرت اجازه بحث نمی‌دهی!
(ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب) (گردآورنده: اصلاح‌وب)
1397/02/17
نظام فکری کاک احمد مفتی‌زاده با معنایی خاص از پلورالیزم قابل جمع است
(عرفان حسین‌پناهی)
1397/02/16
بررسی راه‌کارهای معنوی‌شدن در اسلام در گفت‌وگو با مولود بهرامیان
گفت‌وگو از: عرفان حسین‌پناهی
1397/02/15
به بهانه‌ی سالروز جهانی آزادی مطبوعات؛ از تفکّرات قیم‌مآبانه فاصله بگیریم
(جمال اسماعیلی)
1397/02/13
تو را جز رحمتى براى جهانيان نفرستاديم!
(بدری بن منوّر‌) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1397/02/13
نمایشگاه کتاب و لزوم تقویت فرهنگ مطالعه
(حیدر غلامی)
1397/02/11
برنامه‌ریزی برای رمضان
(دکتر طارق سویدان) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1397/02/11
از هشت بیماری روانی بپرهیزید
(شیخ محمد غزالی) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1397/02/09
عوامل موفقیت در زندگی
1397/02/08
آزادی محبوب من کجایی؟
(علاّمه‌ عبدالحمید بن بادیس) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1397/02/06
عوامل شکست در زندگی
(ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب) (گردآورنده: اصلاح‌وب)
1397/02/05
چند نمونه‌ی ضروری در نماز
(فاروق فرساد)
1397/02/05
اهمیت ادبیات عرب برای دعوتگران
(دکتر وصفی عاشور) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1397/02/04
خاطراتی از مرحوم حاج ماموستا ملا عبدالعزیز تأیید رحمه‌الله
(رحیم خورشیدی)
1397/02/04
بحران فراوانی!
(فرشاد سعیدی)
1397/02/02
قدرت اراده و خویشتنداری
(ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب) (گردآورنده: اصلاح‌وب)
1397/02/01
مردی از تبار نجابت و ادب در آغوش خاک
(محمدرضا مولانی)
1397/01/31
با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، یکی از متخصصان قلب سفارشاتی برای بیماران قلبی دارد که به برخی از آن‌ها‌ اشاره می‌شود. دکتر عمّار‌ سلام، اولین مشاور بیماری‌‌های قلبی در مؤسسه‌ی پزشکی حمد الطیبه قطر و رئیس بخش قلب در بیمارستان خور، به برخی از فواید روزه برای بیماران قلبی اشاره می‌کند از جمله: روزه نسبت ابتلا به بیماری‌های مختلف قلبی مانند حمله‌ی قلبی و نارسایی قلبی و لرزش دهلیزی در ماه رمضان را کاهش می‌دهد و افزون بر آن نارسایی قلبی و لرزش دهلیزی ناشی از کمبود شریان کرونر را نیز پایین می‌آورد.
بسامد دو مفهوم عزلت و خلوت در میراث عرفانی_اسلامی بسیار بالاست تا آنجا که هر یک از عارفانی که درس سلوک معنوی را آموزش داده‌اند از این دو واژه و آنچه بر این‌ها‌ مترتب می‌شود غافل نبوده‌اند. سلوک، همانطور که از ریشه لغوی آن پیداست به معنای در پیش گرفتن راهی است که به مبدأ و غایتی مشخص و معین منجر بشود. عارفان اسلامی از این مفهوم، رفتن سوی خداوند را مراد کرده‌اند و برای آن مدارج و منازل مشخصی را در نظر گرفته‌اند. از میان نویسندگان سیر سلوک خیل کثیری ابتدای رفتن در این وادی را عزلت‌گزینی و جدایی دانسته‌اند به همین دلیل بازشناسی و بازآموزی این مفهوم مهم عرفانی ضروری و لازم می‌آید
قرآن پاسخگوی فطرت چنان که گذشت این آغازگر هر آغاز (قرآن) به پرسش‌های اساسی فطرت پاسخ می‌دهد؛ پرسش‌های همه‌ی انسان‌ها با آن رو به رو می‌شوند؛ خواه مؤمن باشند یا کافر، چه در این سفر از هدایت یافتگان باشند یا از گمراهان؛ چه به وجود این پرسش‌های فطری آگاهی داشته و یا که از آن بی‌اطلاع باشند: -   چه کسی آفریننده‌ی این جهان است؟ -   چه کسی مدبّر هستی و پدیده‌های آن است؟ -   از کجا آمده‌ایم؟ -   پس از مرگ به کجا می‌رویم؟ -   به چه هدفی زندگی می‌کنیم؟ -   و بر اساس کدام برنامه و قانون، زندگی را به سر می‌بریم؟ پاسخ به این پرسش‌ها به هر نوعی که باشد برنامه و روش زندگی را مشخص می‌کند. هرگاه که پاسخ پرسش‌ها، همانند پاسخ شاعر جاهلی معاصر، ایلیا ابو ماضی، باشد، آن‌جا که سروده است:
رمضان میدانی است که بنده در آن بر شهوات نفسانی و وسوسه‌های شیطانی، پیروز می‌شود و به جوار رحمت خداوند متعال نزدیک و از گناه و معصیت، دور می‌گردد. رمضان، ماه فرصت‌ها است. ماه پر برکت و با میمنتی که خیر و خوبی از هر جانب مسلمان را فرا گرفته و سعادت و خوشبختی، فلاح‌ و رستگاری برایش به ارمغان آورده است. ماهی که در آن انسان می‌تواند با بهره‌گیری درست، خود را از قهقرای زندگی مادی دنیا، رهانیده و تا اوج اعلای علیین معنویت، برساند. پیامبر -صلی الله علیه و سلم- در باب رمضان، فرمودند: «تغلق أبواب النار وتفتح أبواب الجنة، و تصفد فيه الشياطين، قال: و ينادي فيه ملك: يا باغي الخير أبشر، ويا باغي الشر أقصر، حتى ينقضي رمضان»
مقدمه انسان از دیرباز در پی آرامش روح و روانش بوده و به حکم فطرتش پیوسته کوشیده است به رمز و رازهای خوشبختی دست یابد، و به این سان بتواند نگرانی‌های درونی‌اش را به امن و آسایش بدل کند؛ اما گاهی خوشبختی را در به دست آوردن مال و منال، و غلتیدن در ناز و نعمت جستجو کرده است، ولی گذشت زمان به او ثابت کرده است که مال و منال خوشبختی نمی‌آفریند. گاهی نیز در پی سخنان نغز حکیمان و عارفان رفته، تا رمز خوشبختی را از کلام آنان دریافت کند، و چه بسا که چند صباحی به این سخنان نغز دل خوش کرده است، ولی دیری نپاییده که دوباره دچار یأس و حرمان شده است، زمانی نیز در پی فلسفه و حکمت بر آمده تا از این طریق رموز خوشبختی برایش روشن گردد
با نزدیک شدن رمضان که آمادگی برای روزه هر روز بیشتر می‌شود، مجموعه سفارشاتی را به بیمارانی که دارو مصرف می‌کنند تقدیم می‌کنیم و در روزهای آتی نیز این موضوع را ادامه خواهیم داد. کارشناسان مؤسسه‌ی حمد الطیبه در قطر به مبتلایان به بیماری‌های مزمن همانند قند و فشار خون توصیه می‌کنند پیش از شروع رمضان بیشتر احتیاط کنند و مراقب سلامتی خود باشند. لازم است با پزشک معالج خود مشورت کنند تا مطمئن شوند آیا وضعیت جسمی آنان اجازه‌ی روزه گرفتن می‌دهد یا خیر؟ بیماران همچنین باید میزان مصرف دارو و وعده‌های دارویی خود را با پزشک در میان بگذارند.
فردا اولین روز از ماه مبارک رمضان است. فلسفه و کارکرد اصلی این ماه، بهبود، تازگی، نو شدن و تحول درونی (معنوی) است و به تعبیر قرآن رسیدن به درجه‌ای بالا از تقوا و تجدید نیرو جهت حفظ خود از آسیب‌ها، گزندها و گناهان. در طول سال، تحت تأثیر عوامل محیطی گوناگون و مشغله‌های موجه‌ و ناموجه‌ فراوان، ممکن است ارتباط ما با خداوند و با خودمان با ضعف و سُستی مواجه شود؛ در چنین روندی که توجه ما غالباً به محیط بیرونی است و تمرکز بر جمع‌آوری داشته‌ها و برآورده کردن خواسته‌هاست، چه‌بسا اهمیت، ضرورت و جایگاه دین‌ورزی، معنویت و سلامت دل و روان مورد غفلت واقع شود و توجه به این بُعد مهم از زندگی کم‌رنگ گردد.
انتقال غیر انسانی سفارت آمریکا به قدس دلالت‌های زیادی دارد از جمله: دلالت‌های منفی: -آمریکا همواره طرفدار اسرائیل بوده و خواهد بود و این بر می‌گردد به ساختار ایدئولوژی مسیحیان (خصوصاً پروتستانت) که در طول قرن‌ها توسط خاخام‌های یهودی به تحریف کشیده شدند مبنی بر نزول عیسی در فلسطین در زمان حکومت یهودیان! -درگیری‌های داخلی در برخی از کشورهای اسلامی فرصت پرداختن به مسأله‌ی فلسطین را از این کشورها در هر دو زمینه‌ی رسمی و مردمی گرفت.
یکی از اهداف آفرینش ماه و دیگر سیارات و ستارگان، جهت‌یابی‌ و وقت‌شناسی است. این نکته در قرآن کریم چند بار یادآوری شده است. از جمله: يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْأَهِلَّةِ قُلْ هِيَ مَوَاقِيتُ لِلنَّاسِ وَالْحَجِّ...(بقره/189) «از تو درباره هلال‌ها می‌پرسند، بگو آنها اوقاتی برای مردم و حج هستند...» وَهُوَ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ النُّجُومَ لِتَهْتَدُوا بِهَا فِي ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ...(انعام/97) «او كسي است كه ستارگان را برای‌تان قرار داد تا به وسیله آنها در تاریکی‌های خشکی و دریا راه یابید...» هُوَ الَّذِي جَعَلَ الشَّمْسَ ضِيَاءً وَالْقَمَرَ نُورًا وَقَدَّرَهُ مَنَازِلَ لِتَعْلَمُوا عَدَدَ السِّنِينَ وَالْحِسَابَ مَا خَلَقَ اللَّهُ ذَلِكَ إِلَّا بِالْحَقِّ...( یونس/5)
صوم در اصل به معنای خودداری کردن از انجام کار است، تا جایی که اجازه داده شده که گفته شود «صام من الکلام» یعنی: ساکت شد و از سخن گفتن خودداری کرد. سخن خداوند سبحان درباره حضرت مریم -علیها السلام- نیز به این معنی اشاره دارد که می‌فرماید: «إِنِّي نَذَرْتُ لِلرَّحْمَٰنِ صَوْمًا فَلَنْ أُكَلِّمَ الْيَوْمَ إِنْسِيًّا»(مریم/۲۶) «که من برای خدای مهربان روزه‌(ی سکوت و خودداری از گفتار) نذر کرده‌ام و به همین دلیل امروز با انسانی سخن نمی‌گویم»
دکتر عبدالکریم بکار می‌گوید: «پدران نباید منتظر کمک‌های اجتماعی معمول برای تربیت فرزندان‌شان باشند؛ باید خودشان مشکلات تربیتی را بر دوش بکشند.» چقدر زیباست که پدران و مادران برای خانواده‌ی خود قوانین تربیتی تنظیم کنند و از آن به عنوان پشتوانه‌ای برای تربیت استفاده کنند. در ادامه مجموعه‌ای از قوانین را تقدیم می‌کنم تا به دلخواه خود انتخاب کنید و آن را به عنوان هسته‌های قوانین خانوادگی قرار دهید: ١- به نماز سر وقت پایبند باشید. ٢- «لطفاً» و «تشکّر» دو واژه‌ی ضروری هستند که هیچ وقت آنها را دست کم نگیرید.
۱- اگر شخصی زمین یا ساختمانی را به نیت تجارت و سوددهی خرید و فروش کند، زکات آن چگونه خواهد بود؟ «زمین اگر به منظور ساختمان‌سازی و استفاده‌ی سکونت خریده شود، زکات در آن وجود ندارد و اگر به نیت فروختن باشد دو صورت دارد: یکی اینکه خریدار شغلش معامله‌ی زمین است و برای خرید و فروش از هر فرصتی استفاده می‌کند که در این صورت خریدار تاجر و عمل وی تجارت به حساب می‌آید و باید یک سال گذشته از شروع معامله، زکات تجارت دو نیم درصد از کل جنس و پول بدست آمده را بپردازد. صورت دوم این است که قصد خریدار معامله نیست بلکه زمین را به قصد اینکه هرگاه مشکلی پیش آمد یا قیمتش بالا رفت بفروشد
انزوای عاطفی – اصطلاحی که استاد سید قطب از آن یاد می‌کند – برای برخی بهانه‌ای شده است که تا افکار افراطی و خشن و خطرناک خود را بر آن بنا کنند؛ اما ای کاش سید قطب زنده بود و می‌دید چگونه کسانی که انزوای عاطفی را انتخاب می‌کنند، روز به روز از مردم فاصله می‌گیرند از این رهنود نبوی غفلت می‌کنند که می‌فرماید: «المؤمن الذي يخالط الناس ويصبر على أذاهم خير من المؤمن الذي لا يخالط الناس ولا يصبر على أذاهم»
پرسش: وقتی با همسرم بر سر یک موضوع بحث می‌کنم، او به بحث ادامه می‌دهد در حالی که من تمایلی به ادامه‌ دادن ندارم اگر چه او بر حق هم باشد؛ این کار باعث رنجش خاطرش می‌شود با این حال من به اشتباه خود اعتراف نمی‌کنم مگر او بیاید و از من رضایت بخواهد با این‌که‌ او می‌داند که من گناهکار بوده‌ام... راهکار: شوهر محترم بر تو واجب است با همسرت خوش‌رفتار باشی و یکی از مظاهر خوش‌رفتاری آن است که به سخنانش خوب گوش کنی و خوب پاسخ دهی. حق و صواب مخصوص آقایان نیست بلکه گاهی زنان حق دارند و پیشنهادشان هم درست است پس چرا نمی‌خواهی به سخنش گوش فرا دهی
آنچه در پی می‌آید نوعی انتقاد به برداشت دکتر عبدالکریم سروش از مقوله دگرپذیری است؛ همچنین می‌کوشم مقداری از دیدگاه کاک احمد مفتی‌زاده را بەنسبت مقوله دیگرپذیری تبیین کنم. پیش از ایراد انتقادات لازم است تعریفی از پلورالیزم داشته باشم که دقیقاً‌ مرادم از پلورالیزم چه نوعی از پلورالیزم است... آنچه از پلورالیزم مراد است نه پلورالیزم فرهنگی است نه پلورالیزم سیاسی بلکه منظور آن چیزی ست که به کثرت‌گرایی دینی موسوم است و با قضیه‌ی رستگاری ربط تام پیدا می‌کند. آنچه‌ از پلورالیزم ادیان مراد کرده‌اند اینست که عموم گروندگان به ادیان مهتدی به هدایت هستند و بر نهج صواب قرار گرفته‌اند...
اشاره: مولود بهرامیان، متولد ١٣٥٣، کارشناسی ارشد فلسفەی اخلاق و پژوهشگر امور دینی است. در گفت‌وگویی که با وی داشته‌ایم، به برّرسی معنویّت، شناخت آن و راه‌های رسیدن به آن‌ می‌پردازیم؛ که در ادامه تقدیم خوانندگان می‌گردد:   - غالب انسان‌ها به گونه‌ای هستند که تحقیق در امور مادّی را بسیار ارج می‌نهند اما در مورد مسائل معنوی، می‌پندارند گویا اصلاً نیازی به تحقیق نیست! آیا این بینیش درستی است؟ «انسان‌ها به حکم اینکه یک فیزیولوژی و ارگانیسمی دارند که برای بقای آن نیازمند یکسری مواد لازم هستند.
امروز به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد روز جهانی آزادی مطبوعات، ٩٠٠ سازمان غیر دولتی از سراسر جهان در «آکرا» پایتخت غنا گرد آمدند و درباره‌ی پسروی جهانی در حمایت از آزادی بیان هشدار دادند.  در مقدّمه‌ی اعلامیە‌ی جهانی حقوق بشر از آزادی بیان «به مثابه‌ی عالیترین آرزوی همگی انسان‌ها» نام برده شده است. در گفتمان اسلام به‌ویژه در تجربه‌ی سه دهه‌ی اول خلافت اسلامی بیشترین بها به آزادی بیان را شاهد بوده‌ایم. نقد مستقیم و آشکار خلفا، ظهور و بروز عقاید متضاد با باورهای مشهور و احیاناً حاکم، احترام کامل اقلّیّت‌های دینی و برابری نژادهای مختلف، محصول پرورش مستقیم پیامبر (ص) بود
«وما أرسلناك إلاّ رحمة للعالمين: أنت مع من أحببت» «و تو را جز رحمتى براى جهانيان نفرستاديم: با آن‌که دوستش داری حشر خواهی شد.» رسول اکرم –صلّی‌الله علیه و سلّم– نزد خدا جایگاه والایی دارد؛ خدای متعال او را برای هدایت بشر برگزید و بر تمام پیامبران برتری داد. سینه‌اش را فراح و نامش را بالا برد. جایگاهش را متعالی و در آیات فراوان از او به نیکی یاد کرد: «أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ *وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَ * الَّذِي أَنْقَضَ ظَهْرَكَ * وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ» (شرح: 1 : 4) آيا براى تو سينه‌ات را نگشاده‌ايم؟ و بار گرانت را از [دوش‌] تو برنداشتيم؟ [بارى‌] كه [گويى‌] پشت تو را شكست. [بارى‌] كه [گويى‌] پشت تو را شكست. و نامت را براى تو بلند گردانيديم.
سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ١٢ تا ٣٣ اردیبهشت امسال برگزار می‌شود. نمایشگاهی که علی‌رغم‌ فراز و فرودها و نواقص و كمبودهایش نگاه و توجه بسیاری را به خود جلب کرده و پذیرای هزاران طالب علم و دانش می‌باشد و می‌تواند بهانه و نقطه عطف مهمی در راستای بستر سازی تقویت فرهنگ مطالعه در کشور باشد. فضای مجازی و وسایل ارتباط جمعی، كاری كرده‌اند كه ارتباط جمعی در فضای حقیقی به حداقل ممكن رسیده است. اكثر مردم مطالعه گریزند و اهل مطالعه به شدت كمیاب‌اند؛ در همین رابطه در پیام تصویری طنزآمیزی دیدم كه چندین عكاس مشغول عكس گرفتن از فرد مشغول مطالعه بودند.
راهکارهای زیبا و مفید برای استفاده بهینه از رمضان ١- از هم‌اکنون‌ به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که پس از ماه مبارک رمضان بهتر از آغاز و اثنای آن باشید. ٢- تنها پنج هدفی که می‌خواهید در رمضان به آن برسید مشخص کنید انتظار نداشته باشید یکباره از هر نظر پیشرفت کنید. ٣- کار جمعی از جمله عبادات جمعی برای انسان آسان‌تر است پس به دنبال مجموعه‌ای باشید که فعالیت‌های رمضانی خود اعم از عبادی یا گروهی را با آنان انجام دهید. ٤- ثابت شده است رسیدن به اهداف مکتوب آسان‌تر از رسیدن به اهداف ذهنی است پس اهدافی را که می‌خواهید در رمضان به آن برسید حتما یادداشت کنید.
اسلام از بیماری‌های روانی سخت بیزاز است و آن را بدترین سرانجام و سخت‌تر از بیماری‌های جسمی می‌داند. در حقیقت کوریِ چشم سبک‌تر از کوری بصیرت است و بدقیافگی چهره آسان‌تر از بدقیافگی روح است. در فرازی از دعای نبوی آمده است که رسول خدا -صلی الله علیه وسلم- در آن از چندین بیماری روانی به خدا پناه می‌برد؛ بیماری‌هایی که ارزش و منزل انسان را پایین می‌آورد و راه هر گونه‌ پیشرفت را بر وی می‌بندد. در این دعا آمده است: «اللهم إنى أعوذ بك من الهم والحزن، وأعوذ بك من العجز والكسل، وأعوذ بك من الجبن والبخل، وأعوذ بك من غلبة الدين وقهر الرجال»! پروردگارا از غم و اندوه، از ناتوانی و تنبلی، از ترس و خساست و از غلبه‌ی دَین و پشت کردن مردم به تو پناه می‌برم.
موفقیت هدف و آرمان همه‌ی مردم است؛ موفقیت شامل جوانب گوناگون زندگی می‌شود؛ مانند موفقیت در درس، در کار، در روابط فردی و اجتماعی، موفقیت در دنیا به صورت کلّی موفقیت برای رسیدن به عاقبت به خیر در آخرت. موفقیت از مهم‌ترین اهدافی است که به صبر و پشتکار نیاز دارد. مهم‌ترین عوامل موفقیت در زندگی عبارتند از: ١- ایمان به خدا: انسان فطرتاً به خدا نیازمند است تا به قدرت او تکیه کند و به او ایمان و باور داشته باشد. بدون چنین فطرتی انسان در هاله‌ای از حیرت و سردرگمی باقی می‌ماند. ایمان به انسان آرامش خاطر می‌بخشد. از سوی دیگر سراسر هستی از جمله انسان ساخته‌ و پرداخته‌ی دست کردگار است.
امت‌ها در نکو‌داشت تو جشن می‌گیرند و در تعظیمت مجسمه‌ها می‌سازند؛ خطبا در توصیف تو سخن‌سرایی می‌کنند؛ شعرا در زیبایی‌های تو می‌سرایند؛ نویسندگان در شگفتی‌هایت قلم‌فرسایی می‌کنند؛ قهرمانان در راه تو سر می‌بازند. در راهت خون‌ها ریخته می‌شود و برای آزاد کردنت قلعه‌ها درهم کوبیده می‌شوند. اما تو کجایی؟ چه بسا امت‌هایی که برایت پایکوبی می‌کنند در حالی که بر گردن مردمان یوغ بردگی آویخته‌اند! چه بسا اقوامی که مجسمه‌های یادبودت را برپا داشته‌اند در حالی که تو را در قلب‌ها و عقل‌ها و جان‌های مردم خفه کرده‌اند! چه بسیارند خطیبانی که از تو درازگویی می‌کنند در حالی که از بیم تو زبان‌ها را در کام‌ها دوخته‌اند!
شکست: شکست واژه‌ی آشنایی است که بسیاری از مردم در سطوح و موقعیت‌ها گوناگون به آن دچار می‌شوند؛ شکست نقطه‌مقابل پیروزی است که البته آخر کار و مرحله‌ی پایانی زندگی نیست بلکه یکی از مراحل متعدد زندگی است و غالباً‌ به دنبال آن پیروزی از راه می‌رسد. نگاه مردم به شکست مختلف است؛ گروه‌های سودایی مزاج و منفی‌باف آن را پایان زندگی می‌دانند. شخص شکست خورده از شانس و بخت خود می‌نالد و در بیهودگی و پوچی می‌نشیند. این در حالی است که افراد مثبت‌نگر شکست را مقدمه‌ای برای موفقیت و پیروزی می‌دانند یعنی آموخته‌اند که بار دیگر اشتباه گذشته را تکرار نکنند و کار را از نو آغاز کنند.
١.«خشوع»، روح نماز است و نماز بی‌خشوع مانند پیکر بی‌جان است. در قرآن هم صلاتی موجب فلاح نامیده شده که خاشعانه باشد:  قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ﴿١﴾ الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ ﴿٢﴾ برای تحصیل ملکەی خشوع مراقبت و پیگیری فراوان و مستمر و استمداد و طلب از خداوند لازم است. چیزی که نقش مهمی در حصول خشوع خواهد داشت، علم و شعور به نظارت و مراقبت همیشگی خداوند می‌باشد. پیامبر عظیم‌الشأن –ص- در حدیث احسان، آنجا که از ایشان پرسیده می‌شود
قرآن به زبان فصیح عربی نازل شد و رسول گرامی اسلام –صلّی‌الله علیه و سلّم– عرب زبان بود. او پیامبر همگان و معجزه بزرگ اسلام است. نشانه‌اش قرآن کریم بود که با معجزه‌ی بیانی و ادبی خود دوستان و دشمنان را به حیرت آورد. کسانی که با وجود دشمنی حتی نتوانستند خود را از گوش دادن به آیات آن باز دارند و چنان‌که که نقل است گاهی دزدیده گوش می‌کردند و تحت تأثیر قرار می‌گرفتند. قرآن در چندین جا به این حقیقت اشاره و تأکید کرده است که این کتاب به زبان عربی و بدون کژی و کاستی نازل شد تا مردمان را مژدگانی و بیم دهد و فهم و اندیشه در آیات گهربار خدای متعال را تحقق بخشد.
سال ١٣٦٥ بعد از اتمام درس دانشگاه خدمت حاج ماموستا رسیدم عرض کردم: «می‌خواهم کتابی در فقه بخوانم؛ ایشان با روی باز قبول کردند که بین مغرب و عشا هر شب چند صفحه بخوانم... کتاب فقه تمام شد، کتاب اصول فقه عبدالکریم زیدان را شروع کردیم بعد از مدتی کتابی در بلاغت و سپس کتابی در مورد مصطلحات الحدیث در خدمت استاد خواندم.» در این دو سال ماموستا عبدالعزیز با کمال حوصله و دقت مطالب و مصطلحات را توضیح می‌داد و من را بیشتر ترغیب به تلمذ‌ می‌کرد که درس یک شب را از دست ندهم.
  در سال‌های نه‌چندان دور، وفور و فراوانی امروز نبود. مردم انتخاب‌های محدودی داشتند؛ در نتیجه از داشته‌هایشان کمال لذت و استفاده را می‌بردند. اما، امروز گزینه‌ها به حدی زیاد شده که نه‌تنها «انتخاب» دشوار گشته، بلکه با هر انتخابی آدمی احساس کمبود می‌کند و ذهن او سراغ سایر گزینه‌ها و نداشته‌ها می‌رود و به نوعی احساس زیاده‌خواهی و ارزان‌خواهی در ما تقویت می‌شود. به نمونه‌های زیر دقت کنید: ١. امروزه همه ما انبوهی از اطلاعات و آموخته‌ها داریم، اما نه‌تنها در به‌کارگیری و عملی ساختن آن‌ها سرگردانیم بلکه به‌طور عجیبی تشنه‌ی جمع‌آوری مقدار بیشتری از دانسته‌ها هستیم.
خشم از نیروهای پنهان در جسم آدمی است؛ رفتاری است انفعالی که شخص در هنگام تجاوز و تعدی یا ضایع شدن حقوقش از خود نشان می‌دهد؛ در چنین حالتی آتش خشم در انسان شعله‌ور می‌شود، فشار خون بالا می‌رود و صورت و چشمان به سرخی می‌گرایند. قدرتی در انسان ایجاد می‌شود که در برابر تعدی و تجاوز می‌ایستد و آماده‌ی انتقام می‌شود گاه با ناسزا گفتن یا خراب کردن و گاهی با زدن یا حتی کشتن شخص. روزانه هر کس با رخدادهای سخت و تصمیمات دشواری روبرو می‌شود که خشمش را به جوش می‌آورد؛ کنترل خشم به عاملی به نام خویشتنداری یا قدرت اراده نیاز دارد
سرعت تکنولوژی و دست‌آورد‌های‌ بشری، جدای از همه‌ی‌ منافع و فوایدش برای انسان، گاه چون سیل بنیان آداب و رسوم جوامع را با خود به زیر خاک می‌برد. در جوامعی و نقاطی از جهان‌شهر که قوانین و نظم و سیاست به معنی تدبیر کشورداری و مردم‌داری، هنوز جا نیفتاده و پول‌های مفت و هنگفت فساد اقتصادی و زد و بندهای هماهنگ و منظّم‌ دلالان‌ و سودجویان به میدان می‌آید و حساب و کتاب و قانونی کارآمد در میان نیست و بازی کردن با خون و حرمت و حیثیت انسان‌ها‌ هم مثل آب خوردن می‌شود؛ فروریزی ساختارهای‌ اخلاق و حرمت‌ها و ارزش‌ها، سرعت بیشتری به خود می‌گیرد
همزمانی محتوا