خط مشی خبری اصلاح‌وب

مقدّمه
پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح(اصلاح‌وب) با هدف تلاش برای ایجاد زمینه‌ی طرح ایده‌های متناسب با روزگار حاضر در عرصه‌ی فرهنگ و پرتو افكندن بر پاره‌ای مباحث در حوزه‌ی اندیشه‌ی دینی در چارچوب برداشت اعتدالی اصلاحی از ديدگاه اهل سنّت و نيز اطلاع‌رسانی فعّاليّتهای جماعت دعوت و اصلاح و اخبار و رويدادهای فرهنگی و اجتماعی راه‌اندازی شده است.
خط مشی اصلاح‌وب شامل همه‌ی اصول و ارزشهای اخلاقی و حرفه‌ای حاكم بر تحریریه‌ی خبر است كه می‌تواند آن را در مسیر دستیابی به اهداف خود قرار دهد و همه‌ی اعضای تحريريه ملزم به رعایت آن هستند.
خط مشی پايگاه اطلاع‌رسانی اصلاح در دو فصل اصول كلّی و اصول حرفه‌ای به شرح زير تدوين شده است.
 
فصل اوّل: 
اصول كلّی 
اصول كلّی حاكم بر تحریریه‌ی اصلاح‌وب، شامل شش اصل زیر است:
 
١- باور به اسلام:
باور به خوانشی ميانه‌روانه و خشونت‌پرهيز از اسلام به عنوان بهترين راه زندگی سعادتمندانه و ترویج آن از اصول كلّی و خدشه‌ناپذیر حاكم بر تحریریه‌ی اصلاح‌وب است.
تقویت گرایش‌ها و رویكردهای عقلانی و میانه‌روانه در تمام موضوعات و عرصه‌ها و دوری از حركات و نگاه‌های افراطی و تفریطی و نیز تنش‌زدایی و ایجاد و گسترش فرهنگ دگرپذیری و عدم‌خشونت، مشی كلّی حاكم بر سیاست‌های خبری تحریریه‌ی اصلاح‌وب است.
٢- التزام به قانون اساسی:
التزام به قانون اساسی و تلاش در جهت ترويج قانون‌مداری از اصول مؤكَّد حاكم بر تحریریه‌ی اصلاح‌وب است.
 
٣- رعايت منافع و ارزشهای ملی:
باور به هویّت ایرانی، حفظ و تحكيم همبستگی ملّی ضمن رعايت حقوق اقوام و مذاهب و نيز ترویج و تقویت روحیه‌ی امید، خودباوری، مشاركت و اجتناب از نومیدی و انفعال از وظایف تحريريه اصلاح‌وب است.
٤- هم‌پذیری و پذیرش حقّ بر متفاوت بودن
هم‌پذیری و پذیرش حقّ متفاوت بودن، شرط ناگزیر یک جامعه‌ی مدنی و فرهیخته است. اصلاح‌وب در میانه‌ی واقعیت‌ گریزناپذیر تکثّر فرهنگی موجود، به‌جای ستیزه با واقعیت و انکار آن، به پیشواز و استقبال تنوّع‌ها می‌رود. اصلاح‌وب معتقد است تنوّع مذاهب و گروه‌های فكری به گسترش فرهنگ گفت‌وگو و مباحثه و مآلاً به تقویت سلامت اجتماع كمك می‌كند.
 
٥- عنایت توأم به آبادانی درون و برون
اصلاح‌وب درعین باور به «وَالْآخِرَةُ خَيْرٌ وَأَبْقَىٰ» معتقد است داشتن آخرتی آباد در گرو برخورداری از دنیایی آباد است. تحقّق حیات طیّبه‌ی دنیوی هم مستلزم تغيير درونی افراد و اصلاح فرهنگ و نيز شكل‌گیری و استمرار ساختارهای مناسب اجتماعی است كه تقویت و نهادینه‌سازی همزمان آزادی و عدالت را وجهه‌ی همّت قرار دهند.
٦- اهتمام به حقوق بشر و دموكراسی
اصلاح‌وب در راستای توسعه‌ی هرچه بیشتر دموکراسی، احقاق حقوق و آزادی‌های فردی و عمومی و دفاع از ارزش‌های بنیادین مانند آزادی، عدالت و حقوق بشر تلاش می‌كند. 
 
فصل دوّم: اصول حرفه‌ای 
مهمترین اصول حاكم بر تمامی مراحل و سطوح تهیه و انتشار خبر در اصلاح‌وب، شامل دو بخش «اصول خبری» و «اخلاق و روشهای حرفه‌ای» است. 
 
بخش اوّل: اصول خبری 
 
اصول خبری اصلاح‌وب، كه در همه‌ی سطوح تولید و انتشار خبر از سوی خبرنگاران، دبيران سرويسها، سردبیران و مسئول سایت بايد رعایت شود به شرح زير است:
١ـ صحّت:
صحّت اخبار به معنای روایت واقعی و دقیق رویدادها، مورد تأكید جدّی اصلاح‌وب است و تحریریه صحّت خبر را مقدَّم بر سرعت انتشار آن می‌داند. در همین راستا اخبار اصلاح‌وب تنها پس از اطمینان كامل از صحّت آن بر مبنای منابع موثّق، یا اسناد معتبر خبری منتشر می‌شود.
 
٢ـ دقّت:
رعایت اصول حرفه‌ای خبرنویسی ازجمله انعكاس و نگارش صحیح خبر بر مبنای روش‌های حرفه‌ای و علمی، ذكر دقیق جزئیات موجود در خبر، روشنی و وضوح متن خبر و رعایت آیین نگارش صحیح زبان فارسی، مجموعاً تعریف «دقّت» در نگاه تحریریه‌ی اصلاح‌وب است و رعایت آن پس از اصل صحّت، مقدّم بر سرعت ارسال خبر است.
 
٣ـ سرعت:
ارسال خبر در سریع‌ترین زمان ممكن پس از رعایت صحت و دقت یكی از اصول خبری حاكم بر تحریریه‌ی اصلاح‌وب محسوب می‌شود. 
٤ـ بی‌طرفی:
اصلاح‌وب بر خود لازم مي‌داند كه بدون جانبداری و به دور از حبّ و بغض شخصی و گروهی، به صورت بی‌طرفانه و با رعايت انصاف و عدالت، به نشر مطالب بپردازد.
٥- جامعیت:
نگاه فراگیر، همه‌جانبه و متنوّع به مسائل خبری و طرح دیدگاه‌های مختلف با رویكرد كارشناسانه در چارچوب قانون، فارغ از ملاحظات جغرافیایی، نژادی، قومی و زبانی از اصول خبری حاكم بر تحریریه‌ی اصلاح‌وب است.
 
بخش دوّم: اخلاق و روش‌های حرفه‌ای 

١ـ پاسخگویی:
اصلاح‌وب نسبت به اخبار منتشرشدەی خود با احساس مسئولیت و تعهّد، به مخاطبان اعمّ از مردم و مراجع كسب خبر پاسخگوست.
٢ـ اعتماد:
جلب اعتماد مخاطبان اعمّ از مردم و مراجع خبری روح كلّی حاكم بر تحریریه‌ی اصلاح‌وب است و مواردی همچون اطمینان یافتن از صحّت خبر، تكیه بر منابع موثّق خبری، پاسخگویی و احترام به سلیقه‌ی مخاطبان مختلف از اركان این اعتمادسازی است.
اصلاح‌وب در همین زمینه سخنان كسی را كه قبل از انتشار خبر به نحوی قابل استناد، نارضایتی خود را از انتشار سخنان خود یا بخشی از آن، اعلام كند، منتشر نمی‌كند.
هم‌چنین در گفت‌وگوهای اختصاصی، پرسش از مصاحبه‌شونده درباره‌ی لزوم یا عدم لزوم اخذ تأییدیه‌ی پیش از انتشار خبر، از روش‌های اصلاح‌وب برای اعتمادسازی با مراجع خبری است.
 
٣ـ نقد:
اصلاح‌وب نقد منصفانه را از وظایف ذاتی رسانه‌ها می‌داند. روش كلّی نقد در اصلاح‌وب ایجاد فرصت برای نقد مطالب منتشر شده برای بیان نكات مثبت و منفی یك موضوع به صورت مستدل با هدف آگاهی و اصلاح امور است.
اصلاح‌وب درصورت انتشار انتقاد، اخذ و انتشار توضیحات طرف مورد انتقاد را نیز وظیفه‌ی خود می‌داند.
٤ـ افكار عمومی:
اصلاح‌وب توجّه و پاسخگویی به پرسش‌ها و موضوعات مورد علاقه و توجّه افكار عمومی و هم‌چنین احترام به احساسات، عقاید و هنجارهای عمومی و رعایت حرمت آن‌ها را در چارچوب قانون، اخلاق و خط مشی خود در عين داشتن نگاه فعّالانه و نه منفعل به آن، وظیفه‌ی خود می‌داند.
٥- حقوق شهروندی:
اصلاح‌وب توجّه كامل به هرآنچه در قوانین و مقرّرات كشور از آن به عنوان «حقوق شهروندی» یاد می‌شود، به‌ویژه رعایت حریم خصوصی، اجتناب جدّی از ایراد تهمت و افترا و پاسداری از حقوق انسانی فرد فرد اعضای جامعه را، سرلوحه‌ی سیاست‌های خبری خود می‌داند و در همین راستا در جهت ترويج، اعتلا و توسعه‌ی فرهنگ رعایت حقوق شهروندی گام برمی‌دارد.
٦- دسترسی آزاد به اطلاعات:
اصلاح‌وب بر ضرورت احترام به حقّ مردم در دستیابی به اطلاعات در چارچوب قانون تأكید دارد و محدودیت اطلاع‌رسانی را تنها در چارچوب قانون و خط مشی خبری خود و اخلاق حرفه‌ای اِعمال می‌كند.
تحریریه‌ی اصلاح‌وب عدم انتشار مطالب طبق چارچوب‌های قانونی را «سانسور» تلقّی نمی‌‌كند.
 ٧- ذكر منبع:
مطالب گرفته‌شده از منابع ديگر با ذكر منبع و احترام به مالكیت معنوی در اصلاح‌وب منتشر می‌شود.
٨- نوآوری‌های خبری:
تحریریه‌ی اصلاح‌وب پیشرو بودن در پرداخت به‌هنگام به موضوعات جاری و جریان‌سازی‌های مثبت با رویكردهای خلاّقانه و ابداعات خبری، همراه با روش‌های نوین فنّاوری و رسانه‌ای را از اصول حرفه‌ای خود می‌داند.
ومن الله التّوفیق